Трите най-важни урока за бизнеса от Арнолд Шварценегер
Арнолд Шварценегер е един от най-успешните хора в света. Той е роден в малко село в Австрия, син е на полицай и емигрира в САЩ на 21 години, макар че едва говори английски по това време. В много сфери от живота си той е постигнал това, за което повечето хора само си мечтаят:
- Печели „Мистър Олимпия” седем пъти, става един от най-известните бодибълдъри и превръща спорта в популярен в САЩ и по света.
- Въпреки размера си, почти непроизносимото си име и акцента си, които не се побират в типичната за Холивуд матрица, той се превръща в една от най-скъпоплатените екшън звезди в света.
- Два пъти е избран за губернатор на Калифорния – осмата най-голяма икономика в света по това време.
- Като бизнесмен и инвеститор печели стотици милиони долари.
В последната глава от автобиографията си Total Recall Шварценегер посочва десет правила за успех. Три от тези правила са особено валидни за предприемачите и мениджърите, пише авторът на FORBES Райнер Зителман. Ето кои са те:
- „Никога не следвай тълпата. Отиди там, където е празно”
Като тийнейджър Арнолд Шварценегер избира спорт, на който повечето хора се подиграват. Когато казва на родителите си с какво се занимава, те не могат да повярват. Както и приятелите му. Славата и богатството са в други спортове като футбол или тенис. Но Шварценегер избира бодибилдинга и чрез него изгражда една от най-невероятните кариери, които светът е виждал.
Ако правиш това, което и всички останали, ще постигнеш същото като всички други. Всеки, който иска повече, трябва да има куража да застане срещу течението и да намери своята ниша, точно както Шварценегер.
2. „Не прекалявай с обмислянето”
В автобиографията си Шварценегер пише, че „ако мислиш прекалено много, мозъкът ти не може да си почине… Това не означава, че не трябва да използваш ума си, но част от нас трябва да преминава през живота инстинктивно. Като не анализираш всичко, ще се отървеш от целия боклук, който се трупа върху теб и те дърпа надолу”.
Изследователите са открили, че хората често вземат по-добри решения, когато прекарват по-малко време да премислят коя посока да поемат. На пръв поглед това може да изглежда изненадващо, но умовете ни са интуитивни, не само аналитични. Интуицията е сборът от всяко преживяване – сборът от неосъзнато научени уроци. Всеки, който си мисли, че трябва да анализира всяко нещо възможно най-задълбочено, бавно ще загуби способността си да слуша какво му казва интуицията. А това чувство е също толкова важно, както и способността да анализираш. Проучване показва, че предприемачите вземат много решения на базата на интуицията си. Ако успехът в бизнеса беше запазен само за хора с невероятни способности да анализират и научни познания, тогава професорите по бизнес щяха да са най-богатите хора в света.
3. „Независимо с какво се занимаваш, трябва да знаеш как да се продаваш”
Когато Шварценегер започва кариерата си, той стои по бельо на един от най-известните площади в Мюнхен. Помолил е свой приятел да се обади на няколко журналисти: „Помниш ли Шварценегер, мъжът, който спечели състезанието по вдигане на камъни? Той сега е Мистър Вселена и е на площад „Щахус” по бельо.” На следващия ден името му е във вестниците. Днес Шварценегер е един от най-известните хора в света. Той дължи своята уникална кариера – като бодибилдър, филмова звезда, политик и предприемач, на таланта си да се продава.
След като приключва спортната му кариера, се появяват много бодибилдъри с повече мускули, но никой с таланта му да се продава. Затова много малко хора знаят техните имена, но всеки знае името Арнолд Шварценегер. Има хора, които вярват, че единственото изискване за успеха е да си добър в нещо или да имаш по-добър продукт. Но идеята, че само качеството ще гарантира успеха, е наивна. Все пак, ако това беше вярно, Apple, Microsoft и Mercedes трябваше да спрат рекламните и пиарските си кампании преди много години.
С iPhone Стийв Джобс създава невероятен продукт. Но познанията му за маркетинг и пиар са също толкова важни. Той прави всичките си презентации като събития, които хората очакват с нетърпение. Уорън Бъфет без съмнение е блестящ инвеститор. В същото време той знае и колко е важно да може да правиш шоу. Затова всяка година в Омаха той и партньорът му Чарли Мънгър превръщат ежегодния голям конгрес на компанията му в огромно шоу, в капиталисткия Удсток. За Мадона казват, че е средно голям талант като певица. Как така тогава успява да се превърне в най-скъпоплатената певица в света в продължение на толкова години, печелейки стотици милиони? Защото тя знае по-добре от много други колко е важно да продава себе си и да изгради своя бранд.
„Може да имаш най-хубавия филм на света”, казва Шварценегер, „но ако не се покажеш, хората няма да разберат за него, няма да имаш нищо. Същото е с поезията, с рисуването, с писането, с изобретенията”. Същото е и в света на бизнеса.