Как да балансираш работата и празниците
Сезонът на празниците наближава, с което растат и нивата на стреса. Ако си сред хората, които изпитват свързан с празниците стрес, не си сам. Авторът на FORBES Стефани Саркис дава примери за капани, които да избегнеш, както и съвети за балансиране на работата около празниците.
Просто кажи не
Помолили са те да организираш ежегодното коледно парти. Въпреки че знаеш, че шефовете ще погледнат на това с добро око, ти е омразна мисълта да организираш събитието. Време е да поставиш на първо място здравето и спокойствието си и да кажеш „не”. Много хора приемат, че е грубо да откажеш, но това не е непременно вярно. Често всичко зависи от това как казваш нещо. Когато отказваш да организираш парти, предложи името на колега, който е проявил желание да се заеме с тази задача вместо теб. Така казваш „не”, но даваш и друга алтернатива. Вярно е, че можеш да кажеш и директно „не”, без да даваш никакви обяснения или други опции. Как ще се приеме това зависи от атмосферата в компанията и на кого го казваш. Но в крайна сметка най-важното нещо е да поставиш на първо място психическото си здраве.
Следи какво харчиш
Много хора решават да работят повече или да започнат втора работа, за да съберат пари за празниците. Но за какво работиш всъщност? Помисли дали ако отделяш повече време за работа, това ще направи празниците по-хубави. Много хора установяват, че докато минат празниците, са изтощени. Има семейства, които са си въвели правило да си подаряват само по един подарък. Всеки член на семейството тегли име и получава подарък в предварително уговорена горна граница за похарчените пари. Хората наистина не се нуждаят от повече вещи. По-добре е да прекарате повече време заедно. Това е нещото, което наистина създава дълготрайни спомени.
Понякога се получава така, че ако печелиш повече пари, това води след себе си промяна и на начина на живот. Може да харчиш повече пари от обичайното, за да достигнеш нивото, което си мислиш, че поддържат хората с подобен доход. Имай предвид, че повечето хора си имат лимит на това, което биха похарчили, независимо от дохода си. Хората, които наистина държат на теб, не се интересуват от това какво имаш – грижа ги е повече за това какъв човек си.
Остани в настоящето
Не разчитай коледният ти бонус да „оправи всичко”. Ако мислиш, че празниците ти ще бъдат по-хубави, след като получиш коледния си бонус, ще се разочароваш. Може да се окаже, че изобщо няма да получиш коледния бонус, който ти е обещан. Концепцията „Ще съм щастлив, когато…” е много лесен начин да влезеш в един омагьосан кръг. Вместо това се опитай да намериш щастие в настоящия момент. Първоначално може да се окаже предизвикателство, но с времето може да започнеш да се фокусираш повече върху хубавите неща в живота си, отколкото върху това, което нямаш. Това не означава, че не можеш да се ядосваш или разстройваш понякога – имаш пълното право да изпитваш тези чувства. Но има значение какво правиш с тези чувства. Дали се опитваш да установиш какво се крие зад тях, или ги оставяш да те погълнат. Фокусирай се върху настоящето. Ще видиш, че дори само с това ще получиш много повече от взаимоотношенията си с околните.
Бъди честен със себе си
Ако се чувстваш претоварен, първата стъпка е да си го признаеш. Само така можеш да направиш първата стъпка към това да се почувстваш отново добре в собствената си кожа. Поговори с неутрална трета страна за притесненията си. Понякога ако направиш крачка назад и погледнеш нещата през нечии други очи, ще намериш решения, които не си успял да намериш преди това. Ако си стресиран, не поемай нови ангажименти. Може да се притесняваш, че това ще се отрази негативно на работата ти, но здравето ти е най-важно. Ако не си здрав, не можеш да изпълняваш качествено останалите роли в живота си. Провери дали компанията ти предлага програма за психологична помощ на служителите или дали можеш да си вземеш почивни дни.