3 инвестиции, които всеки предприемач трябва да направи

Успехът или провалът в бизнеса е сборът от малки победи или загуби, които идват в резултат от възможността му да действа. Всяко действие, което предприемаш, е форма на инвестиция с очаквана възвръщаемост. Колкото повече знание и опит трупаш, е по-вероятно да вземаш решения, които ще доведат до успех.
Само действията могат да те оборудват с инструментите, от които имаш нужда, за да увеличат печалбите ти и да намалят загубите. Има много инвестиции, които предприемачите могат да направят, но авторът на FORBES Абдо Риани посочва трите, които със сигурност рано или късно ще доведат до победи.
- Говори с бъдещи купувачи
Не предприемачите притежават продуктите, а клиентите им. Без клиенти няма продукт и продукт без клиенти не е бизнес. Затова клиентът трябва да е водещ за стартъпа и за предприемача.
Повечето предприемачи забавят общуването с клиентите колкото е възможно по-дълго, обикновено докато пуснат продукта на пазара. При общуването с бъдещи клиенти обаче можеш да намериш идеи, които си струва да преследваш, да идентифицираш пропуските на пазара, да дефинираш характеристиките на търсения продукт, можеш и да продадеш предварително идея, да тестваш продукт.
С други думи, един от най-простите начини да намалиш риска в един стартъп е да включиш в процеса на разработка на продукта тези, които ще го използват и ще плащат за него. Ако не се решаваш да инвестираш ресурси в развитието на продукта, бъдещите ти клиенти могат да ти помогнат да вземеш решение или да те насочат към друга възможност, може би дори по-голяма, свързана с различен проблем или нужда на пазара. Приеми бъдещите си клиенти за свои ментори, инвеститори и членове на Борда на директорите.
2. Събери си група фенове
Бъдещите клиенти със сигурност са важна група фенове на стартъпа ти, но тази група не бива да бъде ограничена само до тях. Тя може да включва бъдещи инвеститори, партньори, ментори, инфлуенсъри, силни лидери и потенциални притежатели на дялове. Ето три начина да събереш тази по-голяма група:
- Напиши съдържание с добавена стойност за своя стартъп.
- Ако не си фен на писането, можеш да поканиш експерти да отговорят на въпросите ти. За целта не е нужно задължително да имаш подкаст. Можеш да публикуваш отговорите под формата на упътване.
- Организирай срещи лице в лице и онлайн събития и покани ключови заинтересовани страни, за да обсъдите важни теми.
В крайна сметка тези инициативи са форма на маркетинг, която ще ти помогне брандът или стартъпът ти да достигнат по естествен начин до повече хора. Дори и да не продължиш с идеята си, има голям шанс да намериш нови възможности благодарение на тези срещи.
3. Търси ментори
Изпращането на въпроси онлайн не се брои за менторство. За да работи едно менторство, е важно менторът да те познава, да познава целите ти и историята ти. Предлагането на общи препоръки, без познаване на силните ти страни, слабостите ти и ресурсите ти, значително намалява силата на съвета на ментора, дори да има целия опит, от който се нуждаеш, за да преодолееш пречките си.
Освен да се присъединяваш към инкубатори и акселератори, най-бързият начин да намериш правилните ментори е да стигнеш директно до тях. Започни с изграждане на връзките си с инвеститори, потенциални клиенти и съдружници и едва след това поискай тяхната помощ. Дори ако новият ти контакт не се превърне в ментор, той може да те свърже с други ментори.
Освен да търсиш експерти, които биха се съгласили да ти бъдат ментори безплатно, плащането на ментори също е инвестиция, която всеки амбициозен предприемач трябва да направи. В най-добрия случай той може да ускори пътя до следващата ти цел. В най-лошия случай може да ти попречи да инвестираш в продукт, който хората няма да използват.