Дизайн от Швейцария, развитие от България
България започва да се утвърждава на глобалната карта не само като инвестиционна, но и като технологична дестинация. Вече водещото конкурентно предимство не е цената, а наличието на таланти на световно ниво, които са избрали за живеят и работят тук. Получаваме потвърждение за превръщането на България в нормално място за живот и работа от избора на един швейцарски технологичен стартъп да разположи част от екипа си и у нас, където се намира лабораторията за продуктова разработка.
През 1971 г. човекът, който праща първия имейл, едва ли е предполагал, че почти половин век по-късно ще използваме този протокол като основен начин за обмен на информация. Днес на всяка секунда се разменят близо милион писма. Нещо повече – имейл адресът се превръща в най-предпочитан, дори в сравнение с телефонния номер, начин за възстановяване на потребителски профил и парола за влизане в дадена дигитална система. Вече много от нас се замислят за сигурността на своя имейл, като избягваме да пращаме чувствителна информация. Разбира се, няма гаранция, че някой няма да изпрати по погрешка ваша чувствителна информация, с която вече разполага. Само като пример – помислете за нивото на киберсигурност в правната кантора или нотариуса, които последно сте ползвали. Но поне онзи слой сигурност, който зависи от нас, може чувствително да бъде подобрен.
Уязвимостта на имейла е проблем, който е във фокуса на технологичното решение, разработвано в момента от преобладаващо българския екип на родения в Швейцария стартъп Vereign (Верейн). Без много да се шуми за това, България от няколко години е дом на една от най-перспективните технологични разработки с потенциал наистина да промени света. За такива компании бих искал да ви разказвам в тази колонка и се надявам освен интересно това да бъде и оптимистично четиво за технологичното бъдеще на страната.
Уязвимостта на имейл общуването се онагледява с около 42% спам от всичкия имейл трафик според данни, цитирани в концептуалния документ (white paper) на Vereign. Бизнес нишата е ясна – според оценки около 2.2 млн. долара на година са средно разходите на фирма от категория “малки и средни” за справяне със спам и злонамерени имейл атаки. Имейлът е основна пробойна за атака чрез подмяна на идентичността. Спомнете си филма “Мисия невъзможна”, когато физически се сменяше идентичност с цел вреда. Сега си го представете в дигиталното общуване, което иска много по-малко гениалност за успех.
Средният брой бизнес профили за логин е 191 на човек на корпоративно ниво. Това означава 191 пароли. Има начини за справяне с това, различни от записване на паролите и лепенето им по бюрото. Но съществуващите днес лесни за потребителя технологии вкарват човек в зависимост от конкретна екосистема, примерно на Google, Amazon, Apple. В идеалния сценарий възстановяването на нашите данни би следвало да бъде в децентрализирана система, която няма една- единствена пробойна и технически няма възможност дори за неволно изтичане на чувствителна информация. Ключовата иновация е лесно управление от потребителите на криптографски ключове, като де факто изчезва необходимостта от пароли.
Замисълът потенциално се разпростира отвъд сигурността на вашия имейл – хора и компании трябва да могат да подписват договори сигурно и лесно. Целта е технологична сигурност за вашата идентичност от ново поколение, която ще позволи много по-смели стъпки във въвеждане на електронни публични услуги (е-правителство) и значително по-бързо дигитализиране на хартията в компаниите. Следващия път, когато ви се наложи на пратите фактура по имейл с инструкции за плащане, не би следвало да се притеснявате, че някой по трасето ще подмени вашия IBAN.