Ястребът над фирмените финанси
След успешна кариера в Telerik програмистът Христо Борисов основава финтех компанията Payhawk, която разработва умни карти, позволяващи изцяло да отпаднат отчетите за разходи
На опашката в кафенето на Visa в модерната бизнес сграда от отворен тип CampusX са се наредили трима души. Млад мъж се готви да плати вода и кафе. В ръката си държи фирмена дебитна карта. Прокарва пластиката през терминала. Секунди след това от джоба му се чува сигнал. Смартфонът му известява, че е направил плащане, и го приканва да снима касовия бон. „Добре дошли в света на Payhawk“, казва Христо Борисов, съосновател на компанията, която има за цел да промени представата за финансовите инструменти у нас и по света. Неговата фирма помага на бизнеса да се справи с тежката документация при служебни харчове. Създадена през февруари, Payhawk вече има над 900 клиенти от България и Европа, издала е 500 фирмени дебитни карти, чийто месечен оборот надхвърля 100 хил. евро и расте с 30 – 50% на месец.
Когато преди 13 години Христо Борисов започва първата си работа като програмист, въобще не подозира, че ще разработи иновативен продукт, който ще се радва на такъв голям интерес у нас и по света. Той се запалва по компютрите още в училище, чете много и експериментира. Така малко неочаквано за него получава първо предложение за работа – програмист в малка фирма за бутилиране на вода. „Оправих един компютър на приятел на баща ми и той ми предложи работа“, спомня си Христо Борисов. След две седмици започва да изгражда софтуер за управление на доставките. Справя се много добре, но фирмата фалира месец след като започва работа. Скоро получава нова оферта – в русенска фирма за мебели, търсеща програмист, който да създаде софтуер за управление на ресурсите и производството.
Същевременно решава да кандидатства в Американския университет в Благоевград. Първоначално иска да учи журналистика и фотография. От дете мечтае да пътува и да снима интересни места по света. Но бързо се връща към своята стара любов и започва да учи компютри, а по-късно и бизнес администрация.
Истинската му кариера започва през 2007 г., когато влиза в „Телерик”, голяма компания със сериозни амбиции и бизнес. Три години е програмист, разработва софтуерни програми. После работи по стратегията на фирмата – как да навлиза на нови пазари, по какъв начин да се развиват продуктите. През 2014 г. Progress Software купува „Телерик”. Христо Борисов остава в компанията и през първите две години и половина ръководи дивизия от 180 души с 30 млн. долара бюджет. След това е в екипа, който създава иновация вътре в самата компания. „Решихме, че вместо да купуваме бизнеси, трябва да изградим нещо самостоятелно“, казва Христо Борисов. Така стартира проектът NativeChat – чат ботове, които заменят хората в отдел Обслужване на клиенти. За разлика от останалите подобни решения платформата е изградена върху технологията CognitiveFlow™ и може да бъде обучавана подобно на нов служител – с цели, примери и данни от съществуващите back-end системи.
През 2015 г. Христо Борисов заедно с трима приятели създават приложението „Гражданите”, което свърза хората и техните проблеми с местните власти. То стана много популярно и днес работи с над 30 общини и има повече от 100 хил. сваляния.
Голямата промяна в живота на Христо Борисов идва през лятото на 2018 г. с раждането на дъщеря му. „В деня, в който тя се появи на бял свят, си казах: трябва да започна нещо ново, нещо за себе си. Ако не го направя сега, ще свикна в голямата фирма, на доброто заплащане, на успехите. И един ден някой някъде може дръпне килимчето и да остана без нищо.“
За да не се случи това, Христо Борисов решава да тръгне по рискования и интересен път на предприемача. Двамата с Бойко Караджов, колега от Progress, създават Payhawk. Те избират сфера на дейност, в която може да има бързо и сериозно подобрение чрез софтуер обработка на документите от командировки – касови бонове, гориво, отчети. Проучват как действат големи и малки компании в различни държави и така стигат до скандинавския опит – почти всеки служител има фирмена дебитна карта.
Това не се случва в българските компании, защото банковото извлечение идва чак след 45 дни и трудно се контролират харчовете на служителя. Затова на много места хората в командировка плащат разходите със свои средства, което на практика е безлихвен кредит за фирмата. И после чакат да им върнат парите, като минават през сложен процес на писане и обработка на отчетите.
Точно по това започват да работят Христо Борисов, Бойко Караджов и Payhawk. Компанията разработва умни карти Visa, които позволяват изцяло да отпаднат отчетите за разходи. Картите могат да бъдат контролирани от фирмите в реално време. Финансовият отдел може да задава какъв да бъде бюджетът на всеки служител, политиката на харчене, дали може да тегли пари от банкомат. Вижда всеки разход, всеки бюджет и във всеки момент може да блокира картата или да промени лимита. Картите могат да се вадят навсякъде по света. Иновативен софтуер пък приканва служителя да снима касовите бонове. Приложението преобразува снимката в цифров вариант, годен за обработка, и го прикачва към транзакцията. След това разработва подробен отчет, който отива в счетоводството на фирмата. „Нашата визия е да станем най-голямата банка в света, без да има и един лев в нея – казва Христо Борисов. – Както Uber е най-голямата транспортна компания, без да има и един автомобил, и както Airbnb е без един собствен имот. С Payhawk искаме да
дадем на фирмите възможност да управляват всичките си финанси от едно централизирано място. Продуктът ни да е един вид ястреб, който кръжи над парите на клиентите и зорко ги наблюдава.“
Първоначалната инвестиция е 300 хил. лв., събрана от собствениците, като се включват и основателите на „Телерик” Васил Терзиев и Светозар Георгиев, както и инвеститорът Константин Джангозов. През февруари 2019 г. компанията официално започва работа. Тогава привлича допълнителни 1 млн. лв. от бизнес ангели – отново Терзиев и Георгиев, фондът за рискови инвестиции Eleven, Неделчо Спасов и Станимир Василев, съоснователи на Management Financial Group, както и Фарис Суиaс и Павел Илиев, генерални директори на софтуерни компании. Христо Борисов и Бойко Караджов успяват да привлекат на своя страна и Пери Блачър, който е финтех съветник на Google и старши съветник на Barclays UK, и Марк Рансфорд, инвеститор и съветник на бързоразвиващи се финтех компании. Те помагат за развитието на компанията на чуждите пазари и за връзка с потенциални инвеститори.
Големият пробив за младата компания идва на Paris Fintech Forum, където Payhawk печели надпреварата с 50 стартъпа. Организаторите Wirecard и Visa са силно впечатлени от българския продукт и решават да работят с него. Немската публична компания Wirecard, с оборот от над 2 млрд. евро, ще издава ексклузивно картите Visa на Payhawk в цяла Европа, а в България това ще прави Paynetics.
Стратегията на компанията е да предложи на бизнеса много конкурентна карта, която да няма месечни такси, такси за тегления, такси за обслужвания, такси за SMS и преглед на сметка, а единствената такса да е при плащания в чужбина.
Payhawk печели от абонаменти за ползване на софтуера. Тарифите започват от 0 евро на месец за малки компании с до две издадени карти, като при този план се плащат по 10 евро на всеки 2500 евро, похарчени през картата. Има планове и за по-големи фирми. Всеки клиент подписва договор с Payhawk и с банката партньор.
Целта на Христо Борисов е да покаже на света, че иновации и технологии на световно ниво могат да се създават и у нас. „За да успеем колективно, трябва да подкрепяме това, което се създава в България“, казва той.