Джентълменът строител
Строителният предприемач Христо Стефанов взема решение да предлага елитни еднофамилни къщи, в които архитектурата и обзавеждането са едно цяло, и не греши
Есенното слънце гали зелената морава пред дузината еднофамилни къщи в полите на Витоша по Южната дъга. Безоблачното синьо небе се оглежда във водата от басейните, допълващи модернистичната архитектура с много стъкло и дърво, в която формата следва функцията в прегръдката на минимализма. В това прекрасно за разходки време строителният предприемач Христо Стефанов гордо крачи по една от алеите в компанията на двойка мъж и жена на средна възраст, на които току-що е показал готова къща за продан. Никога не използва услугите на брокери. „Колко е прогнозираният разход на енергия“, пита го мъжът. Стефанов може много да разказва за комфорта на обитателите и енергийната ефективност на домовете, които строи. Навсякъде влага само високотехнологични материали без значение колко ще плати за шумоизолиращи стъклопакети от Люксембург или за останалите нужни за строежа стоки, които внася от Австрия, Германия, Италия и Холандия.
Всичко това неминуемо води до повишаване на крайната цена на имота, но който е решил да купува бутикови еднофамилни къщи на стойност над един милион евро, търси най-доброто. „Когато строим, правим стойностни неща, а не декор на киноцентър, каквото е масовото строителство. Нашите имоти си държат цената“, казва Стефанов. Най-скъпата къща продава за 1.8 млн. евро с цялостно обзавеждане и оборудване за умен дом. В затворения комплекс Gentle Park цените са около един милион евро за двуетажна къща с 600 кв. м разгъната площ. Докато Стефанов е с клиентите навън, неговият съдружник Юлиан Димитров кани екипа на FORBES да разгледа една от къщите. Минаваме през гараж за четири автомобила и влизаме в антре с абажур, пуснат от шест метра височина. Продължаваме през зала за киносалон, парна баня и сервизни помещения, снабдени с всички удобства с отвод за пране и централна прахосмукачка. Стълбите нагоре отвеждат в просторен хол 120 кв. м с камина заедно с кухня и голяма затворена със стъкло тераса с барбекю. Над тях са четирите спални и терасата с джакузи и два черни шезлонга – всичко това с панорамна гледка към Витоша.
Независимо, че „пазарът за бутикови еднофамилни къщи в Българя е много малък“, Христо Стефанов не се влияе от конкуренцията на строителни предприемачи, които в последните години правят същото като него. „Много от тях ни копират, което е хубаво“, казва той. Отявлен естет и ценител на качественото в живота, Стефанов инвестира в малки затворени комплекси от бутикови сгради и луксозни къщи в южните части на столицата и в планинските квартали Бояна, Драгалевци и Симеоново, където навремето неговият дядо е построил „доста къщи“. Явно „жилката се е предала“, щом има куража да се захване със строеж на жилищна сграда, когато е на 25 години. В трудните години на прехода, през 1994, подкрепян от своя приятел Иван Тодоров, той взема терен срещу обезщетение в района на кв. „Княжево“ и вдига кооперация на три етажа с подземен гараж, което е лукс за това време. Още тогава има силно желание да строи елитни сгради, хубави и уютни, с алуминиева дограма, алуминиеви радиатори, мраморни стълби и облицовъчни тухли – да се отличават на фона на сивите бетонни блокове и порутени къщи в тази част на София. Като ги погледне човек сега, „още стоят добре на фона на новото строителство около тях“. Въпреки че разпродава апартаментите на зелено, излиза без печалба, но не е и на загуба. Следващите му проекти са по-успешни, а печалбите инвестира в ново начинание. Когато в периода 1997 – 2000 г. става трудно да се продават апартаменти, макар и на ниски цени, Стефанов не спира работа и упорито търси клиенти, на които да построи къща. За кратко се включва в строителството по Черноморието, като реновира голям хотел в курорта Златни пясъци, но разбира, че това не е негово място. Воден от вътрешното си усещане, че на пазара липсват еднофамилни къщи, той се връща в София и заедно с прочутия архитект Атанас Панов, носител на множество международни награди за архитектура, реализират нещо, върху което са мислили още през 1997 г. Проектират еднофамилна къща с двор – модерна, с плоски покриви, витрини и веранди, с изчистени форми и много простор вътре. Първо измислят функционалността, след което я пренасят в проект за седем футуристични къщи в района над Околовръстното шосе. До 2009 г. комплексът Gentle House (идва от джентълмен) се разраства до 20 къщи. Една част продава, други дава под наем и продължава да строи независимо, че имотният пазар е в тежък застой: „Пазарът беше наситен с апартаменти, а нямаше къщи. В този сегмент – избягва да го нарича луксозен – винаги има клиенти. Ние не правим масовост с по 120 къщи, а 20.“
Когато строим, правим стойностни неща, а не декор на киноцентър, каквото е масовото строителство
Не се отказва и от нискоетажни сгради и завършва още един затворен комплекс – Vertu residence, с общо 23 апартамента (от 135 до 348 кв. м). „Хората започват да разбират предимството на това да купиш нещо качествено на по-висока цена пред това да купиш евтиното“, казва той за citybuild.bg през 2010.
Христо Стефанов избягва да говори за трудностите в този период, а и изобщо, тъй като винаги намира решение за проблемите с работната ръка, банките, доставчиците, клиентите, с инфраструктурата. Казва, че няма лоша инвестиция, защото не залита да строи в отдалечени от цивилизацията места. Работи само в отбрани инвестиционни точки на София.
Това, което го отличава в проектите, е, че архитектурата и обзавеждането са едно цяло и няма импровизирани или случайни комбинации. Стефанов е официален представител за България на италианската фирма за висок клас мебели Poliform, която е „като Rolex при часовниците и Porsche при автомобилите“. (Той е фен на Porsche. Навсякъде в офиса му има следи от марката и купи от автомобилни състезания на писта, в които е участвал, а пред сградата е паркирал черна Panamera.) „Много е сложно да отговориш на вкуса на клиента, но когато всичко се измисли с концепция от А до Я с мебелите и материалите, малко хора биха казали, че не им харесва.“ Действително всички помещения в неговите проекти – всекидневна, трапезария, кухня, спалня – са свързани помежду си от линии и пропорции, в хармонични тонове, дискретни форми и изискани материали. В това отношение има сериозен опит. Още от 1997 г. Стефанов предлага напълно завършени и обзаведени апартаменти с хубави мебели от Италия. Сам пътува и се свързва с различни производители на високия клас обзавеждане и когато разбира, че това работи за имиджа на компанията, отваря търговска фирма Interius Arredamenti за мебели от водещи италиански фабрики. Между тях е Poliform, която в годините развива продуктовата си гама с кухни, трапезарии, спални, дневни с цялата съвременна красота, изискана елегантност, изтънчен и никога показен лукс. Марката става предпочитана във високия клас обзавеждане и добрите продажби водят до предложение от страна на Poliform да стане официален представител през 2005 г. Оттогава той работи само с този бранд.
В триетажния шоурум на Poliform на Околовръстното шосе се помещава и офисът на строителната му фирма Gentle House заедно с целия отдел по интериорен дизайн. Цялостната услуга с обзавеждането му носи допълнително приходи, но реализацията става по-трудно, отколкото ако продава само къща или апартамент. „Българинът е свикнал да си купува имот на квадратен метър и като му стане по-скъпо с обзавеждането, иска сам да си го направи, но невинаги се получава завършен продукт, мислен от началото до края“, казва Христо Стефанов.
В неговите представи завършеният продукт върви и с инсталацията за умен дом, с която се управляват процесите по отопление, охлаждане, аларми, осветление и всичко свързано с интернет. Той дълго време стои далеч от мисълта да инвестира в smart home, тъй като „при свит пазар, за да излезе сметката, изпълнителите побългаряват всички инсталации“. Нарича такива къщи малоумни, защото „съживяването им става много трудно“. Упорството му свършва преди няколко години, когато негов клиент решава да си направи къщата умна със собствен проект за окабеляване. Стефанов очаква това да отнеме много време и след втората седмица го пита кога ще приключи. „Аз съм готов“, чува в отговор. „Не можах да повярвам, че това може да се случи в такъв кратък срок. Поисках да го направим и при мен със същата фирма – Gira, която му осигури най-добрата свързаност за умна къща, и сега го прилагам в новите проекти“, казва Стефанов.
Независимо, че икономиката в Европа и в България показва тенденции към забавяне, Христо Стефанов продължава да строи със същото темпо, както досега. Багерите са пред оградата на Gentle Park в процес за разчистване на нов терен.