Пъзел с нови парчета
За пет години генералният директор на SoftServe Bulgaria Андон Симеонов вдига развойния център в София от нулата до голяма компания с над 300 програмисти и добавя нови дейности в портфолиото, които генерират повече бизнес
На годишна среща на Българската аутсорсинг асоциация в „София тех парк“ през октомври Андон Симеонов отива с една цел – да защити своята кандидатура за член на борда. Воден от силното желание да помага за развитието на екосистемата в сектора, генералният директор за SoftServe Bulgaria създава IT академия и подкрепя инициативи, свързани с корпоративната социална отговорност в компанията, но смята, че „това не е достатъчно“. „България не е пазар за големите играчи. Не сме като Румъния и Полша, но ако има повече големи компании с много опит и влезем в по-широк модел с други балкански държави, може да станем привлекателен център на нов бизнес“, казва той пред лидерите в съвета.
Избират го за член на борда не само защото показва енергията да променя света, а и заради успехите, които постига в SoftServe, глобална IT компания с украински корени. За пет години Симеонов изгражда от нулата развойния център в България с над 300 програмисти, бизнес анализатори, архитекти, дизайнери на интерфейс, специалисти в клиентско изживяване, разработчици в различните технологии. Той дава своя принос за имиджа на компанията като дигитален авторитет, който съветва и осигурява най-авангардните технологии. В следващите три години иска да стигне мащабите на SAP и VMware с над 1000 души екип в страната и има план как да го направи. Амбициите му винаги са били големи.
Още когато през 2003 г. се явява за пръв път на интервю за работа (кандидатства за техник в кабелна телевизия „Евроком“), вместо да загради правилния отговор, както го изисква форматът на теста, той държи да покаже повече знания и дописва по листа с подробности. „Ти не си за техник – казва му интервюиращият. – Ние правим нов отдел за оптичната мрежа, ще работим аз и ти.“ Оптичните комуникации са любимата му тема още докато следва в техническия университет. Дори води лабораторни упражнения на състудентите си.
Не след дълго Симеонов преминава в „Мегалан нетуърк“, където работи по стратегията за развитие на мрежата. Когато „Мегалан“ влиза в процедура по придобиване от „Мобилтел“, той е поканен да извърши интеграцията на „Мегалан“ и „Спектрум нет“. Оглавеното от него дружество прераства в дирекция „Фиксирани услуги“ на „Мобилтел“ и той става директор на 800 души, когато е на 30. „Мобилтел“ имаше само мобилни услуги и трябваше да доказваме, че фиксираните услуги имат голямо бъдеще в телекомите“, казва Симеонов.
Работата му е изпълнена с множество предизвикателства, но в един момент усеща, че му липсва международен опит. Тогава решава, че вместо да си купи апартамент, каквито планове има семейството, ще инвестира 60 хил. евро в обучение по MBA програмата на Executive Academy на Vienna University of Economics and Business Administration. Тази инвестиция променя живота му. Няма предвид, че му е било „ужасно трудно“ да остави жена с малко дете вкъщи, докато е на лекции във Виена или обикаля четирите резиденции на академията в Русия, Китай, Индия и САЩ. Нито че успоредно извършва интеграция на две конкурентни компании. Промяната идва от контактите с представители на топ компании по света, които му отварят нов кръгозор и му дават увереност, че „няма бизнес, в който да не се справи като мениджър“.
Тези нови познанства му отварят и интересни възможности, една от които е да стане консултант на SoftServe, чийто екип в Украйна проучва пазара да влезе в България (препоръчан е от алумни украинец). Андон Симеонов представя три бизнес модела – да се тръгне от нула, да се придобие дружество или да се даде картбланш на някоя компания да развие екипа, след което да го трансферира към SoftServe: „Избраха да започнем от нула. Попитаха ме дали имам познат, който да поеме проекта с развоен център. Казах, че аз имам интерес. Не виждах за себе си развитие в телекомите.“ Получил желания кредит на доверие, Симеонов се изправя пред най-големия казус в кариерата си – как да изгради центъра. Няма представа как става, но вярва, че ще се справи.
И тук подхожда амбициозно с идеята да назначава по 200 души годишно, но не съобразява, че няколко чужди компании влизат в България с подобни намерения и цялата индустрия на дигиталните услуги изпитва глад за кадри. „Смятахме, че в България има достатъчно кадри и може да се развиваме с темповете в Украйна (ръст 30% годишно), но там има много развито IT общество“, казва той. Грешката според него идва оттам, че разглежда пазара като 24 хил. експерти, от които огромна част са в София, но пропуска, че 70% от софтуерните фирми в България, които са над 400, са малки, с по 50 души. Техните програмисти „са на много високо ниво, но само в определен продукт, а за SoftServe трябват експерти в много по-широка област“. Освен това от оценките, които сертифицирани интервюиращи по технически въпроси в Украйна дават на кандидатите, излиза, че на българския пазар няма достатъчно силни кадри. По негова преценка кандидатите са достатъчно компетентни и не може да си обясни откъде идва това разминаване. След дълго проучване и десетки разговори с двете страни установява, че при интервюто на английски между българин и украинец се губи нещо в превода. Единственото решение е да сертифицира няколко местни лица за интервюиращи и той това прави.
След първата година лъсват още проблеми, за които Симеонов не е подозирал. Управлението на проектите се извършва дистанционно от чужбина, „което кара част от хората да се чувстват изключени от цялата организация“ и те напускат. „Не го бяхме преценили. Започнахме да развиваме центъра, без да имаме достатъчно мениджъри на място. За три месеца трябваше да назнача 14 мениджъри“, казва той.
През цялото време неговите намерения са да развива центъра като устойчива локация с широк спектър от дейности. Смята, че само така служителите могат да усетят глобалния аспект на бизнеса и възможност за кариерно развитие в различни области. Затова създава нови звена, които липсват в компанията глобално. Отделът за проучване на потенциални клиенти в България е негова инициатива и сега 14 души генерират лийдове към екипа за продажби във Великобритания.
Щом разбира, че има клиент за технология, която обслужва отдели за продажби и маркетинг, каквато SoftServe не предлага, събира екип, който да я разработи. В България създава и най-големия Център за върхови постижения на SoftServe с 60 програмисти на топ ниво в различни технологии, които разработват решения в здравеопазването, ритейла, медиите и финансите. Работят по проекти за дигитализиране на рентгенови снимки, създават решения за пакетиране на различни таблетки в едно по рецепта за всеки пациент, разработват биометрични сензори за транспортна компания, която иска да идентифицират шофьорите по техния пулс. Правят методология за анализ на клиентите в платформите за електронна търговия. „Когато имаш визията и енергията да добавяш нови парчета към пъзела, локацията става не просто център за развитие с програмисти, а устойчива организация, в която хората могат и искат да се развиват“, казва той.
Част от печалбите Симеонов инвестира в IT академия за 80 – 100 души годишно. Той следва примера на основателите на SoftServe – четирима преподаватели от Политехническия университет в Лвов, които осигуряват безплатно обучение на 1700 програмисти годишно. За SoftServe в Лвов работят 3 хил. програмисти и за да има кадри, „те развиват цялата екосистема и от 25 години управляват компанията като семейна фирма, с грижа за хората“.
Симеонов няма задължениe да създаде академия, но го прави, защото си мисли, че ще има маркетинг ефект. Сега казва, че е било грешка: „Мислех си, че ще растем бързо и ще имаме много по-голяма нужда от кадри, но още не съм стигнал темповете на развитие на центъра, за да има нужда от академия.
Оказа се, че ако взема студенти от други академии, те са достатъчно подготвени. „Започнахме я и сега не искам да я спираме.“ Опитва се да направи стажа на наетите от академията смислен и вълнуващ, като ги ангажира да правят прототипи на решенията за клиентите вместо презентации на слайдове. От една страна, „младите са много енергични и ентусиазирани, когато се занимават с интересни неща, а от друга, прототипите дават по-реална представа на клиентите и решението се продава много по-лесно“.
Голяма част от клиентите на SoftServe са в САЩ, затова централата на компанията е в Остин, Тексас. На глобално ниво „бизнесът достига 300 млн. долара оборот годишно“ и развойният център в София има своя принос, макар и много малък в сравнение с локациите в Полша, Украйна и останалите 40 офиса по света. В SoftServe работят близо 8.5 хил. души, а плановете са броят им да се увеличи двойно до 2022 г. За Андон Симеонов това е уникален шанс бизнесът в София да расте и компанията да се нареди между лидерите на местния пазар.