11 неща за парите, на които да научим децата си

Финансовата грамотност е по-важна днес от когато и да било. И e добре основите на това знание да се поставят от семейството. Авторът на FORBES Огъст Турак посочва 11 урока за парите, на които си струва да научим децата си.
- Капитализмът не е игра на „Аз печеля – ти губиш”
Невероятно е колко много хора си мислят, че капитализъм означава, че за да спечеля, ти трябва да загубиш. Моделът на капитализма всъщност е да печелят и двете страни. Например ако един човек има вратовръзка, която друг харесва. Вторият предлага на първия 10 долара за нея и той приема. Първият решава, че за него десетте долара са по-ценни от вратовръзката. Става размяна и двамата си тръгват по-щастливи.
- Печалба не е синоним на експлоатация
Всички имаме лимитирано количество време и енергия, което означава, че се опитваме да получим повече, отколкото сме вложили от тези ресурси. Това, което получаваме в повече, е печалба. Един градинар например се надява да произведе толкова зеленчуци, че стойността им да е повече от вложените време и средства за семена и торове. Това, което получи в повече, е печалба. Градината може да има стойност и от друга гледна точка – достъп до лично произведени плодове и зеленчуци.
- Парите не са нещо лошо
Парите са просто средство. Те са много креативен начин за складиране на човешка енергия и превръщането ѝ в нещо, което е преносимо и подлежи на размяна.
- Магията на лихвите
Турак разказва как дядо му е имигрирал в САЩ от Словакия, когато е бил само на 19 години – без пари, без да е завършил гимназия и без да знае английски. Намерил си работа в мелница срещу 10 цента на час, като работел по 12 часа на ден. Въпреки това заедно с жена си успели да отгледат три деца, две от които учили в колеж, купили си къща и три апартамента. Когато го попитал как е успял да направи всичко това с толкова ниска заплата, дядо му отговорил „процент върху процент”. Тайната му била в лихвата. Попитай децата си дали биха предпочели да имат 1 млн. долара или пет цента, които да се удвояват всеки ден за един месец. Вземете лист хартия и химикал и започнете да смятате.
- Законът на 72
Ако искаш да разбереш колко време ще ти трябва, за да удвоиш парите си, просто раздели 72 на лихвения процент. Например, 72 делено на лихва от 6% означава, че ще можеш да удвоиш парите си след 12 години. При 12% лихва ще удвоиш парите си след 6 години и т.н.
- Организациите с нестопанска цел могат да са печеливши
За да бъде една организация с нестопанска цел значима и да расте, тя трябва да носи всяка година повече пари, отколкото харчи. Няма пречки една такава организация да купува тениски за 10 долара и да ги продава за 20, отчитайки 10 долара печалба. Организациите могат да плащат огромни заплати и хората, ангажирани с тях, често печелят милиони долари всяка година.
- Бъди инвеститор, а не само човек, който харчи
Най-важното нещо, което може да се купи с пари, е свободата да не се тревожиш за пари. Ти си толкова богат, колкото пари имаш в банката, а не колкото харчиш.
- Ако не можеш да платиш нещо с наличните си пари, не можеш да си го позволиш
Бъди много внимателен с вземането на пари назаем. Магията на лихвите работи също така добре и за кредиторите ти. Вземането на пари назаем може да те направи беден по същия начин, по който спестяването може да те направи богат.
- Да забогатееш не е толкова трудно, колкото си мислиш
Уорън Бъфет казва, че всичко, от което се нуждаеш, е малка „снежна топка” и „много голям хълм”. С помощта на лихвите дори малко пари могат да се превърнат в значима сума, ако започнеш да спестяваш отрано и го правиш постоянно.
- Плащай първо на себе си
Много хора първо плащат сметките си и след това спестяват каквото остане. Не е учудващо, че в повечето случаи не остава нищо. Ако искаш да спестяваш, първата ти работа всеки месец е да отделяш пари за спестявания. Ако в края на месеца ти свършат парите, намали разходите си, но не намалявай спестяванията си.
- Винаги плащай повече, отколкото си длъжен
В крайна сметка животът ни се измерва не с това колко пари имаме, а на колко хора сме помогнали. Инвестирането в други хора е единствената сигурна инвестиция, която ни се връща с безкрайна лихва.