5 лидерски тайни за справяне с паниката около коронавируса
Увеличаването на случаите на коронавирус (COVID-19) по света без съмнение засяга бизнеса и работната среда като цяло. Много големи компании обмислят по-сериозни мерки за справяне със ситуацията като дистанционна работа или налагане на карантина.
След като в България бяха потвърдени 4 случая на вируса, обмислянето на възможни мерки за реагиране идват на дневен ред. Не по-малко важно в тази ситуация обаче е управлението на хората в компаниите и организациите, каквато е една от най-съществените задачи на добрите лидери.
Широкото разпространение на коронавируса кара хората да се чувстват несигурни и да не знаят какво ги очаква и как да се справят. Работа на добрия лидер е да вземе нещата в свои ръце и да направи всичко възможно служителите му да останат спокойни и фокусирани.
Бъди сигурен, че много от подчинените ти са песимистично настроени и ги е страх от непознатото. Поведението на началника може да добави паника в и така напрегнатата ситуация или да създаде работна атмосфера, която да позволи справяне с новите условия със спокойствие. Лидерът е този, който може не само да пребори несигурността, но и да извлече полза за компанията си – да създаде устойчивост и по-добра свързаност между членовете на екипа.
Авторът на FORBES Джан Брус дава пет съвета към лидерите за успешно справяне със ситуацията:
- Не бъди прекалено емоционален. Коронавирусът разпалва страха ни и може да доведе до сериозна паника. Имай предвид, че лидерът задава тона в компанията. Бъди реалист по отношение на ситуацията, но дори и да се паникьосваш, не показвай това на служителите си. Запази тревогите за себе си и не рискувай да настройваш подчинените си още по-негативно. Предостави им необходимата информация, но включи позитивно послание.
- Бъди реалист. Обмисли кои са най-лошият и най-добрият сценарии, а след това реши кое е най-вероятно да се случи. Маркирай стъпки, които да начертаят план за действие. Така служителите ти ще се чувстват много по-сигурни за бъдещето.
- Бъди адаптивен. Задай политики, които да позволят на хората да работят с минимален риск. Обсъди със служителите си целите и отговорностите на всеки от тях. Обмисли как може да се работи по-гъвкаво, като в същото време екипът остане свързан.
- Осигури подкрепа. Дори и преди да си измислил план за действие, осигури на служителите си добра подкрепа. Това е важно за изграждането на доверието помежду ви. Вместо да използваш фалшиви оптимистични фрази, опитай да отговориш на емоциите, които хората изпитват в тази ситуация, и да ги подкрепиш.
- Помогни на подчинените си да поемат нещата в свои ръце. Окуражи ги да търсят помощ и да се грижат за себе си. Създай им възможност за гъвкавост при изпълнението на задълженията, и оптимизирай работата в екип, което ще подобри средата в компанията, дори и да се наложи работа от разстояние.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.