Събитийната индустрия може да остане извън спасителните мерки срещу коронавируса
Компенсациите на държавата няма да стигнат до бранша, смятат представители на компании за организиране на събития
Въпреки че е сред най-засегнатите от извънредното положение сектори, събитийната индустрия може да остане без държавни компенсации, предупредиха представители на бранша.
Компаниите, които организират събития, буквално спряха да функционират, след като на 13 март в България се въведе извънредно положение. „За броени дни загубихме над 90% от нашия оборот, което ни лиши от възможността да реагираме на случващото се със собствени сили – казват от Българското конгресно бюро, което представлява 35 компании от събитийния бранш. – Създадените в обществото страхове от зараза поставят под въпрос реалното възстановяване на нашия сектор за неясен период от време, дори и след прекратяването на извънредното положение, когато и да се случи това.”
За да ограничи разпространението на коронавируса, държавата нареди затварянето на заведения, театри, спортни зали, университети и други места, на които се събират много хора. За да омекоти ефекта от тези мерки върху бизнеса, правителството предложи компенсации на определени индустрии, които се считат за най-засегнати.
Но според Българското конгресно бюро тези компенсации не са предназначени за компаниите, които организират събития. „Въпреки проведените редица разговори и срещи с Министерството на труда и социалната политика, Министерството на туризма и писмени предложения и експертни становища до други представители на правителството, браншът беше изключен от схемата за подпомагане на бизнеси, директно пострадали от кризата – коментират от сдружението – Събитията и изложенията са един от най-засегнатите, с оглед забраната за провеждане на публични мероприятия и рестрикциите, наложени на обществото.”
От бранша предлагат да се направят промени в помощните мерки, така че да включват и фирмите за организиране на събития.
Над 3000 души работят в събитийната индустрия в България по данни на Българското конгресно бюро. От там твърдят, че 100% от всички събития в страната, които е трябвало да се случат до края на юни 2020, са отложени. Някои от тях директно са отложени за 2021 г. „Силно обезпокоително е, че има международни събития, които са пренасрочени от средата на септември 2020 за януари 2021, т.е. При клиентите има голяма несигурност включително към есента”, коментират от Българското конгресно бюро.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.