COVID-19 удари автомобилната индустрия в Европа
Автор Силвия Кьосева
Три от най-големите производители на автомобили в Европа затварят производствени заводи, вследствие на пандемията от коронавирус. Тя нанася огромен удар върху индустрията, която вече за трета поредна година отбелязва спад на продажбите.

Fiat Chrysler, PSA Group и Renault обявиха затварянето на общо 35 производствени съоръжения в цяла Европа, тъй като регионалните и националните власти наложиха строги ограничения върху пътуванията и обществения живот. Заедно трите компании продадоха около 12 милиона автомобила миналата година.
Автомобилният сектор е в основата на европейската производствена индустрия и осигурява пряка и непряка заетост на близо 14 милиона души, според Европейската асоциация на автомобилните производители.
Fiat Chrysler спира производството в Европа, но вече гледа към бъдещето. Още на 16 март компанията обяви, че нейните дъщерни дружества FCA Италия и Maserati временно ще преустановят производството в повечето си заводи в Европа.
“Временното спиране, което ще бъде в сила от 27 март 2020 г., е част от прилагането на широк спектър от действия в отговор на спешната ситуация на COVID-19 и позволява на групата да реагира ефективно на прекъсването на пазарното търсене, осигурявайки оптимизиране на предлагането. По-специално, спирането на производството се осъществява така, че да ни позволи да започнем незабавно производството, когато пазарните условия отново позволяват това“, посочват от компанията.Това включва 7 завода в Италия, един в Сърбия и един в Полша.
FCA реши по своя инициатива да направи промени в производствените процеси в различните заводи, включително да увеличи разстоянието между служителите в работните им станции. FCA повиши честотата на почистване и дезинфекциране във всички сгради, а също и направи допълнителни подобрения за безопасността на служителите. Строги мерки за контрол и сигурност са приложени в столовите и за достъпа на външни посетители до всички обекти. За работещите в офисите, компанията вече е ускорила въвеждането на “работа от вкъщи” („Smart Working“), опция, която сега е широко достъпна за служителите по целия свят.
Компанията ще използва тази извънредна ситуация за да ревизира както производствените процеси, така и контрол на качеството, и двете в полза на своите клиенти и на общата производителност. Продължава работата с доставчиците и партньорите така че, въпреки спирането на работа, централите да могат да достигат предварително планираните производствени нива, когато пазарното търсене се върне.
PSA Group (PUGOY), която е собственик на Peugeot и Citroen и се слива с Fiat Chrysler, също обяви, че ще закрие 15 фабрики в седем държави, включително Франция, Испания, Германия и Обединеното кралство до края на март. Френската компания заяви, че е взела решение да работи на празен ход след множеството усложнения на процесите, вследствие коронавирус ,включващи забавени доставки и “внезапен спад” в търсенето на автомобили.
По-късно ги последва и Renault, като заяви че ще прекрати производството си в своите 12 съоръжения във Франция, “за да защити служителите си в контекста на пандемията Covid-19 и в съответствие с мерките, предприети от френското правителство”. Компанията не посочи кога съоръженията й ще се отворят отново.
Акциите на Fiat Chrysler са намалели с 19% в Милано след обявяването. Акциите на PSA Group паднаха с 15% в Париж, преди да възстановят загубената позиция. И двете акции са загубили приблизително половината от стойността си досега тази година. Акциите в Renault паднаха с повече от 12%, което доведе до загуби досега тази година до 64%.
Maserati, собственост на Fiat Chrysler, също са засегнати от спирането и Ferrari (RACE) заяви, че временно затваря две производствени мощности в Италия, тъй като не успяват да се снабдят с необходимите части, за да продължат производството.
Затварянето на автомобилните заводи в Европа илюстрира как влиянието на коронавируса върху автомобилната индустрия става глобално.
Броят на автомобилите, продадени на основните световни пазари, падна с около 4% до 90,3 милиона през 2019 г., според анализатори от LMC Automotive. Това е спад спрямо пика от 95.2 милиона през 2017 г.
Този спад в продажбите прави още по-трудно за индустрията да генерира необходимите средства за справяне с огромното предизвикателство да се замени двигателят с вътрешно горене с нещо по-природосъобразно в отговор на климатичната криза.
Първоначалното огнище на коронавирус вече беше принудило автомобилостроителите да затворят фабриките в Китай, най-големият пазар на автомобили в света. Данните, публикувани миналата седмица, показват, че продажбите в страната са спаднали с близо 80% през февруари в сравнение с предходната година. След като фабриките в Китай се опитват да се възобновят работа, вниманието сега се насочва към Европа.
Volkswagen все още работи, засега. От компанията заявиха, че производството е “осигурено за момента”. “Ние внимателно наблюдаваме ситуацията, особено решенията на властите и веригите за доставка през европейските граници”, се казва в съобщение на говорителя на компанията.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.