Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
Close Menu
Close Cart
31 март 2020, 12:40

Арката между таланта и бизнеса

Златина Георгиева редактор във Forbes

Oтговарям за секторите образование, шоубизнес, търговия.

Първата академия за обучение на професионални гейм специалисти в България ARC Academy обединява всички ключови играчи в индустрията, за да начертае нови принципи в практическото образование

Снимки: Елена Ненкова

„Професии, свързани с креативността, със сигурност няма да изчезнат в следствие на технологиите и автоматизацията. Затова е ключово да развиваме креативния талант, който може да се реализира в различни посоки“, казват Милин Джалалиев и Антони Христов, създатели на първата професионална академия, която подготвя кадри за креативните индустрии. Идеята за създаването на ARC Academy се ражда вследствие на индивидуалните търсения на всеки от основателите в сферата на образованието и творчеството на 8 хил. км един от друг – между София и Сан Франциско.

В София Милин Джалалиев е натрупал 16 години професионален опит в сферата на рекламата и брандинга и иска да предава тези знания на повече хора. Анализите, които чете за българското образование и липсата на практическа насоченост, го провокират да предприеме конкретни действия. Свързва се с НБУ, където им предлага да разработи специализиран курс за изграждане на брандове. Те веднага приемат специалиста в своите редици и в продължение на три години Джалалиев запалва студентите в тази сфера. По-късно се появява възможност да направи самостоятелна програма по изграждане на брандове във ВУЗФ, в която подрежда цялата практическа логика на обучението – от селектирането на студентите и подреждането им в групи до последователност и съдържание на програмата. „През последните пет години се занимавах с тази програма по реклама и бранд мениджмънт. В един момент започваш да се събуждаш с мисълта, че искаш да го разшириш, да има по-голям обхват, влияние и стойност“, казва Джалалиев.

Нашите баби и дядовци са работили в икономиката на продуктите, нашите родители – в икономиката на услугите, в момента ние сме в икономика на идентичността – търсиш нещо, с което можеш да изразиш себе си

В Сан Франциско с мисълта за обучение на млади хора се събужда и Антони Христов. От 30 години той е едно от най-значимите имена в световната анимационна индустрия, арт директор на Pixar и повече от 12 години преподавател в Академията за изкуство в Сан Франциско. Преди няколко години със свои партньори Христов съосновава училище за креативни изкуства в Рим – Idea Academy, където в момента учат 120 студенти от цял свят. Когато решава да се върне в България и се запознава с Джалалиев, идеята да направят подобно на римското училище в София веднага се заражда в креативните им предприемачески умове. „Това, което се опитваме да направим, е нашата програма да е основана на практика. Нямаме професионални преподаватели, на които им липсва нещо много съществено – опитът в индустрията. Според нас това е абсолютно авангардно – всички преподаватели да са професионалисти“, казва Христов.

В ARC Academy са си поставили за цел да обучават млади таланти, които искат да станат професионалисти, на мислене, умения и изграждане на бизнес взаимоотношения в творческите индустрии. Джалалиев подчертава, че има много хора, които не познават таланта си и прекарват дълги години в търсене на сферата, в която са добри. Други пък знаят в какво са добри, но не се реализират в него, защото не знаят пътя, нямат контакти и не познават добре индустрията. Но вариантът, в който знаеш в какво си добър и можеш да го реализираш, води до това да се чувстваш по-удовлетворен и да създаваш добавена стойност за себе си и обществото. „Нашите баби и дядовци са работили в икономиката на продуктите, нашите родители – в икономиката на услугите, в момента ние сме в икономика на идентичността – търсиш нещо, с което можеш да изразиш себе си. Тази икономика на идентичността е свързана с това да откриеш в какво си добър и да можеш да изразиш себе си“, обяснява Джалалиев и добавя, че именно това правят в ARC Academy – помагат на млади таланти да открият в какво са добри, като създават програма с професионални преподаватели, мрежа от контакти с партньори и път за реализация. Оттам идва и името, което са избрали – арката, която дава връзката между талантите и бизнеса.

В началото се насочват към разработването на обучение като цяло за креативните индустрии, но впоследствие се профилират в три направления: гейминг, брандинг и основи на дигиталните изкуства. В брандинга имат експертиза и виждат сериозна необходимост в България, където голяма част от компаниите все още са продуктово, а не толкова бранд ориентирани. В гейм индустрията пък откриват огромно поле за изява, защото тя обединява таланти от различен характер – визуални артисти, художници, разказвачи на истории, писатели, програмисти, маркетинг специалисти и т.н. „Истината е, че в началото не знаехме точно в какво влизаме. Трябваше и ние самите да се обучаваме“, казва Христов, който преди година е поканен на Sofia Game Night да разказва за училището в Рим и бързо се запознава с ключови хора и компании от гейм индустрията в България.

Всички са впечатлени от идеята на ARC Academy да обучава и развива кадри за гейм индустрията, тъй като недостигът на талант е огромен, липсват професионалисти на високо ниво и видео и гейм студиата непрекъснато си крадат хора. Вижда се, че е назрял моментът да се създаде нов извор на таланти. Пред Джалалиев и Христов обаче стои въпросът дали да направят академията за една или две компании, които да бъдат поддръжници, или да направят академия за цялата индустрия. Избират по-трудния път, събирайки всички големи играчи заедно и поставяйки в центъра на програмата си не тази или онази компания, а студентите като най-важния клиент. Включват се GameLoft, UBiSoft, SnapShot, Creative Assembly, Chaos Group.

Основателите на академията разказват, че след като са събрали всички тези студиа и са им разказали какво искат да направят, е започнал процес на съвместно създаване на програма и структура. След което всеки се е върнал в собственото си студио да търси хора от екипа си, които да се включат като преподаватели в ARC Academy със съответната експертиза. „Реално академията е инструмент, който ние им даваме в ръцете – вместо да бъдат от страната на оплакващите се „Няма хора“, да бъдат от страната на „Няма хора и ние правим това, за да се разреши този въпрос“, казва Джалалиев.

С началото на академичната 2019/2020 г. в ARC Academy стартират 62 студенти, които в рамките на една година ще минат през всички стъпки в трите програми на академията. В програмата Branding преминават през етапите от изграждането на бранд – създаване на продукт, изграждане на бранд и комуникация. След всеки модул има демо пич, в който студентите презентират пред бизнес партньори. По този начин се запознават с тях, някои им предлагат работа и се създава среда за контакти и взаимоотношения. Програмата Game също е с три фази, които следват логиката на създаване на игра в световните студиа – в първата фаза студентите разработват концепция, следва първата продукция, след това усъвършенстване. След всяка фаза имат демо ден пред партньори.

Програмата е направена с мисъл за студентите и как те от таланти могат да станат професионалисти

Третата програма Digital Arts Fundamentals е подготвителна за хора, които нямат никакъв опит, но искат да стартират кариера в креативната индустрия. Профилът на тази програма са 18-20-годишни младежи, които сега завършват средното си образование и за които ARC Academy се превръща в алтернатива на конвенционалното образование в университет. И трите направления са по-кондензирани и практически насочени с продължителност една година.

От оформянето на идеята между София и Сан Франциско до влизането на първите студенти в обучителните зали минават няколко месеца във финализиране на програмата, привличане на студенти и партньори, намиране на финансиране и стипендии. Първото предизвикателство е свързано със съдържанието на програмата, стиковането с партньорите и намирането на правилния баланс между интересите на компаниите и тези на студентите. Второто предизвикателство от бизнес гледна точка е намирането на капитал за стартиране. В дилемата да търсят дялово финансиране или да създадат мрежа от партньори, които да ги подкрепят, Джалалиев и Христов избират второто. Започват с два гранта, с които оборудват залата си за обучения в София Тех Парк. Впоследствие привличат партньори по различните направления на обучение. Например в брандинг програмата работят с шест компании, които предоставят както стипендии за студентите, така и реални казуси, по които да се работи в продължение на една година, за да бъде образованието наистина практическо. Казусите са интересни, провокативни, напълно автентични от бизнеса на компаниите, които от своя страна предоставят регулярна обратна връзка и осигуряват лице за контакт през цялото време. По този начин се изгражда още една арка между студентите и бизнеса.

Към момента бизнес моделът на ARC Academy е изцяло базиран на такси, като допълнително намират партньори, които да подпомагат студентите чрез стипендии. Таксите са от 1200 до 1800 евро за семестър в зависимост от програмата. Следващата стъпка в развитието на модела е самите компании, които имат нужда от кадри, да финансират обучението на талантливите деца, обясняват от академията. Това ще се случи, след като получат и анализират обратната връзка от студиата след завършването на първия випуск гейм специалисти. Джалалиев и Христов са си поставили за цел поне 50% от хората, които са обучили, да започнат работа в гейм индустрията до година след завършването им.

А когато се разрасне, ще има възможности и за българи, които в момента са извън България, да се върнат и да работят тук. Трябва да има критична маса – повече хора, по-големи компании, по-голяма индустрия, за да може България да излезе като място, на което отиват хората за работа, убеден е Христов, който вижда като следваща стъпки разрастването на академията извън България с привличане на повече чуждестранни студенти.

Кой печели и кой губи от борсовия срив Да си представим и създадем бъдещето заедно

Свързани статии

office-1209640_1920

Лидерство

Помисли за тези 4 неща, когато променяш бизнес модела си

cover04

Списанието

Бизнесмен за $100 млрд.

Реклама

Избрано

отпреди 10 часа

Мадлен Алгафари: Психологът инфлуенсър

отпреди един ден

Как влогърът Слави Панайотов натрупа армия от над 1 млн. абонати в YouTube

отпреди 2 дни

Създавай, не се състезавай

8 април 2021, 19:44

Най-богатите жени в света за 2021 г. са с общо състояние 1.53 трлн. долара

8 април 2021, 12:40

Как българската Escreo отговаря на кризата

7 април 2021, 17:50

Най-богатите европейци за 2021 г.: С общо състояние 3 трлн. долара

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • FORBES 30 под 30
  • FORBES Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • Финалисти 2021
    • Условия
    • Категории
    • Жури
    • Победители 2020

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2021 FORBES. Всички права запазени. © 2021 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени