Помогни.нет
Компанията на Ивайло Мирчев, ProSmart модифицира приложение за управление на сгради в апликация, която свързва доброволци с възрастни хора от рисковата група, застрашена от COVID-19
На 22 март Ивайло Мирчев, основател и управител на технологичната компания за IoT – ProSmart, официално дава старт Pomogni.net. Приложението свързва над 1000 доброволци с възрастни хора от рисковата група, застрашена от COVID-19, които не могат сами да си купят храна от магазина. Pomogni.net работи както UBER и TaxiMe с шофьорите и клиентите – локализира най-близкия доброволец и той решава дали има възможност да изпълни поръчката. В ProSmart реагират бързо и го създават за 14 дни.
Още след първата седмица на март Ивайло Мирчев, притеснен от прогнозите за настъпващата пандемия, събира всички колеги в офиса да обсъдят преминаване в режим на работа от вкъщи. Той е на 40 години и след като вижда, че това, което се случва, е безпрецедентно, апелира към всички да помислят и с какво могат да помогнат на обществото. Идеята за Pomogni.net идва от колега, който предлага да модифицират едно приложение за управление на сгради – FMOdit, което компанията успешно предлага в много страни в Европа и най-вече във Великобритания така, че да свързва доброволци с хора в нужда.
Мирчев не знае дали приложението ще събере интерес и пуска анкета във Facebook: „Все още нямахме нагласата да се занимаваме с това, но като видяхме, че над 1000 души са готови да станат доброволци, си казахме, че трябва да го направим.“ Без да губи време, екипът работи по проекта и в почивните дни. Ако трябваше да се разработва отначало, можеше да отнеме два месеца, а те са готови за две седмици. Софтуерните инженери съобразяват, че не всеки възрастен борави с приложения и добавят телефонната линия, чийто номер (0888 366 694) е изписан на сайта. Така всеки може да се обади и да продиктува поръчката. Българи в чужбина също могат да свалят приложението и да помогнат от разстояние на своите родители. Приложението локализира най-близкия доброволец, а логистиката се извършва от екип на ProSmart.
По наши изчисления трябва да имаме 5 хил. доброволци, за да обслужват ефективно нуждаещите се в цялата страна. Постижимо е само ако успеем да популяризираме платформата, която е безплатна
Всеки ден разработчиците пускат подобрена версия с още функционалности, подсказани от чатовете. Скоро ще добавят опция за разходка на кучета на възрастни хора, а при интерес от общини, болници, БЧК и обществен транспорт могат да покрият и допълнителни нужди. „Всички разходи се поемат от компанията. За нас остава удовлетворението, че сме помогнали на обществото в труден момент“, казва Мирчев.
Той ръководи от дистанция проектите на двете му компании – DSI, която разработва собствени софтуерни продукти, и ProSmart с фокус към IoT. Приложението, което адаптират за Pomogni.net, е един от най-успешните продукти на DSI – „използва се на лондонското летище „Хийтроу“, в шотландския Парламент, банкови клонове във Великобритания и дори в Бъкингамския дворец, преди да сменят доставчика“.
Ивайло Мирчев е бил маркетинг мениджър в голяма софтуерна компания – Microinvest, преди да основе DSI през 2014 г. с двама свои колеги, Деян Петков и Свилен Желев. Те разработват софтуерни продукти за компании във Великобритания, ОАЕ и Германия, като поддържат и звено за аутсорсинг, за да имат повече капитал. Имат и малко късмет с една немска компания – Thaler AG, която е спечелила поръчка за LED осветление за квартал на Истанбул и търси партньор за софтуера. Според заданието всяка лампа трябва да се управлява самостоятелно, да свети спрямо осветеността в момента, а когато изгори, да дава сигнал да бъде сменена. Thaler управлява осветлението по часове, като използва безжични устройства. Точно тези устройства, миниатюрни компютри, стават основа за разработка на BBoil – устройството, което дава възможност за управление на бойлери от разстояние.
Имахме мечта да работим в областта на IoT и го направихме с ProSmart. За стартираща компания беше много трудно и рисково да поемем инженеринга в България с производството и продажбите, но успяхме.
Всичко което съдружниците изкарват от DSI, наливат в ProSmart, а това са близо половин милион лева. Започват с термостати, свързани с интернет, които управляват подово отопление, пелетни камини, парно, газови и електрически бойлери. Една година отнема само развойната част, но се получава. Термостатите на ProSmart за газови котли, управлявани чрез мобилно приложение, стават „номер 1 на унгарския пазар“. Унгария е сред най-газифицираните страни в Европа, а голямата полза от тези устройства е, че намаляват рязко сметката за газ.
Нямахме време да наблегнем на красив дизайн, но успяхме да убедим един от най-големите дистрибутори на термостати в Източна Европа – унгарската Quantraks, че сме достатъчно надеждни и че устройството е изключително качествено
Продължават с интернет базирани контролери за входни врати и гаражи. Вместо да се отключи с чип или ключ, се отваря през смартфона.
Идеята му идва, когато трябва да плати 100 лв. за дистанционно, с което да отваря новата врата на гаража си. Казва на колегите, че може да се разработят контролери на много по-ниска цена, и го правят. Контролерите се приемат добре в чужбина, особено когато става въпрос за входните врати на жилищни блокове.
В момент на световна криза в ProSmart са отложили няколко проекта във времето, но продължават да работят на пълни обороти. Развойният екип разработват датчици за пожар и наводнение, също и системи за автоматизирано управление на умен дом, в който уредите се командват от разстояние и безжично чрез смартфон.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС