Антикризисен мениджмънт
Възможностите, които ще посеете днес, ще се отворят пред вас, ако сте успели да останете в сърцата на хората.

Във време, когато несигурност и предстояща турбуленция са на дневен ред за компаниите и организациите, запазването на стратегически фокус, отворена комуникация и центрирано лидерско присъствие могат да се окажат сериозно предизвикателство за всеки мениджър. Причината е, че в сравнение със спешните съвещания и телеконференции, преразглеждане на бюджета, адаптиране на антикризисни мерки и прилагане на извънредни регулации изграждането на авторитетен и влиятелен лидерски стил и послания изглеждат от второстепенно значение. Оцеляването на бизнеса, намирането на бързи решения и прегрупирането на ресурси са приоритетът за повечето ръководители днес.
Докато бъде изместен от хората.
При предходната финансова криза през 2008 г. често се споменаваха ролята и приносът на жените в мениджмънта на компаниите и организациите за овладяване на резките промени и драстични решения, които могат да се случат в извънредни условия. Основен фактор за това е склонността на жените да имат холистична визия, да се стремят към изслушване на различната гледна точка и да са особено издръжливи под напрежение. Повечето жени са маратонци в целите си и проявяват умереност и внимателна преценка на рисковете, които поемат. Способността да фокусират вниманието си на няколко места и да комуникират интензивно, влагайки емпатия и стремеж за разбирателство, също помага.
Въпреки това, както тогава, така и сега жените мениджъри и ръководители не са застраховани от пробиви в стила им на управление. Всяка кризисна ситуация, извънредна или делнична, е в състояние да осветли дефицити в лидерския им стил. Най-често такива са:
Проява на доминантност, нетърпение, критичност, нетолерантност и едностранчивост в комуникацията, както и ескалиране на емоции в разговори и срещи,
Или
Всяване на паника, затваряне в себе си, колебание, лутане между различни предложения и гледни точки, нужда от подкрепа във всеки момент, безкрайни разговори и обсъждания в търсене на най-доброто решение, отлагайки реално вземането на такова.
И двете крайности са продукт на интензивни нива на стрес, физическа умора и неотработени лидерски модели. В условия на дискомфорт и претовареност всеки мениджър ще прибегне до обичайното си поведение като лидер и няма да приоритизира осъзнатост или влагане на усилия в изграждане на влиятелен и автентичен лидерски стил. Не защото не иска, а защото това е начин да пести енергия. Лидерството е активно умение, което консумира значителна енергия отвъд тази, която е необходима в ежедневната работа. Затова, когато неизвестността и турбуленцията се увеличат, често старанието да бъдеш в най-добрата си форма като лидер за своите екипи и организация може да остане назад.
Парадоксът е, че именно в тези моменти нуждата от влиятелен глас, интензивна комуникация, интегритет с личните ценности и устойчив характер стават още по-важни, ако искате да участвате в изграждане на новата реалност в посткризисния свят.
Екипите ви ще запомнят вашата центрираност, яснота и вашата човечност, проявени в условия на напрежение.
Колегите ви ще следят за вашата реакция в трудни моменти, когато разгорещени дискусии и спорове за бюджета излязат извън норма.
Висшият мениджмънт ще оценява способността ви да останете видими, ангажирани и стратегически фокусирани, като същевременно запазите вашия висок дух и перспектива.
Ако днес това изглежда като добро пожелание, замислете се, че всичко минава, но споменът и оставеното впечатление в кризисни моменти остават. Хората невинаги помнят обстоятелствата, но винаги си спомнят усещането, което оставяме у тях, свързано с тези обстоятелства.
Затова днес компаниите и организациите се нуждаят от опита на своите мениджъри да вземат най-добрите бизнес решения. Хората в екипите на всички нива обаче имат нужда да видят лидери, които са силни, надеждни и центрирани в посоката, която поемат, както и умерени в реакциите си и склонни да слушат дори когато не им се иска и нямат време. Човечността и балансът, вникването в доводите на другия и трезвите очаквания, комуникирани през правилния език на тялото, ще дадат резултат. Той ще се види в мотивацията, енергията в компанията, обмена на идеи и жизнеспособността на дългосрочните цели.
Лидерите се раждат в криза и се каляват на терен.
Авторитетът им – също.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС