Лекар в телефона
Мобилното приложение за прегледи от разстояние HEALEE помага на телемедицината да достигне до българските пациенти. За трите години, в които съществува, компанията вече притежава популярната платформа Superdoc и се използва от около 25 хил. пациенти и 500 лекари
Снимка: Иван Коловос за FORBES
Нуждаеш се от консултация с лекар и, да, здравето трябва да е на първо място, но, реалистично погледнато, често отлагаме подобни посещения до последния възможен момент, защото сме твърде заети или защото просто не ни се чака с часове пред кабинетите наред с други болни. Това е още по-вярно, ако става въпрос за вторичен преглед или за преглед на назначени изследвания. Кой има време за това?
Именно с идеята да улеснят този процес Йосиф Дишлиев и Христо Косев решават да създадат мобилното приложение Healee, което позволява не само провеждане на първа консултация с лекар, но с негова помощ могат да се проследяват и състояния, които изискват месеци или дори години срещи със специалисти.
Дишлиев има над 15 години опит в IT сектора. Той е един от основателите на MediCloud – система за управление на дентални практики, която по-късно е купена от най-голямата компания за дентално здраве в Швейцария – Curaden AG. Христо Косев пък е един от основателите на Telerik. Комбинирайки опита на Дишлиев в IT здравеопазването и този на Косев в разработването на софтуер, двамата решават в края на 2016 г. да създадат Healee.
„Видяхме и все още виждаме сериозен проблем, който само ще се задълбочава – хората да намират правилния лекар. Израснал съм в семейство с четирима лекари и от съвсем малък ми правеше впечатление, че ние по-бързо намираме специалисти, защото знаем към кого да се обърнем“, обяснява Дишлиев.
Съоснователите на приложението са убедени, че начинанието им ще е полезно и на двете страни – ще спести много време на пациентите и ще им даде достъп до специалисти, при които трудно се записва час, а за лекарите ще е възможност да намалят опашките пред кабинетите, да осъществяват допълнителни консултации в удобно за тях време и ще имат повече пациенти,
което е особено важно за тези, които искат да придобият повече опит и да се утвърдят. „Не всеки случай изисква лекарят и пациентът да бъдат в една стая. Както се говори за електронна
рецепта, така може да се говори и за консултации от разстояние“, казва Дишлиев.
Приложението има две разновидности – за медици и за пациенти. И двата варианта са безплатни, а след това прегледите са безплатни или платени по решение на специалистите, които определят и тарифата, по която работят. Заплащането става изцяло през платформата, като компанията получава 10% от всяка транзакция. Тъй като потребителите имат свободен достъп до медицинското приложение, лекарите преминават верификация, преди да могат да
предлагат услугите си на платформата.
През приложението пациентите могат да търсят конкретен лекар, да намерят специалист в зависимост от оплакванията си или да прехвърлят там комуникацията си с лекуващия си лекар. Ако не са сигурни от какъв специалист се нуждаят, за избора им помага чатбот, базиран на изкуствен интелект, който задава въпроси и събира информация, а след това може да предложи няколко варианта на заболявания, които отговарят на оплакванията. От друга страна, чатботът играе ролята на асистент, който отново събира първоначалните данни и ги предава на лекаря, за да му служат като отправна точка.
Освен да изложат симптомите си, потребителите могат да изпратят чрез платформата изследвания и други медицински документи, включително снимки и динамични изображения, например от ядрено-магнитен резонанс. Отговорът може да е писмен или под формата на видеоразговор. Приложението дава възможност и за разпознаване на глас, включително на медицински термини, и прехвърлянето на информацията като написан текст. През платформата специалистът може да напише рецепта, а ако прецени, че се налага, да поиска и среща на живо за по-обстоен преглед или допълнителни изследвания.
Healee улеснява потребителите и когато става въпрос за вторичен преглед или консултация по резултати от изследвания, проследяване на хронично заболяване или постоперативни грижи, както и на вече назначено лечение. Много пациенти избират формата на видеоразговор като най-подходящ за тях за провеждане и на терапевтични сесии при психолог. Healee дава възможност още на всеки да следи здравословното си състояние чрез фиксиране на желани от него показатели като кръвна захар, тегло, кръвно налягане и много други.
Първоначално приложението е насочено към българите в чужбина, тъй като в редица държави се налага изчакване с месеци за преглед или се изисква заплащане на значителни суми при необходимост от по-бърз достъп до лечение. След това в таргет групата се включват и живеещите в България, като приложението дава възможно решение за промяна на дисбалансите в здравната система – достъпът до медицинска грижа в големите градове е много по-лесен, за разлика от малките или отдалечените населени места, откъдето пациентите трябва да пътуват на големи разстояния, за да отидат на преглед. Подходът за консултация от разстояние е много удобен и за силно търсени специалисти, при които записването на час става изключително трудно и често се чака с месеци.
Около година след създаването на Healee в полезрението на основателите попада Superdoc. Платформата съществува от 2016 г. и служи за записване на часове при лекари онлайн. В момента тя се използва от около 300 хил. пациенти, чрез нея могат да се намерят над 100 хил. ревюта за повече от 2000 лекари. Healee придобива Superdoc в края на 2018 г. Идеята е така в общата система да влязат повече специалисти, а инерцията на Superdoc да помогне и за развитието на приложението.
Решението се оказва успешно. Healee вече се използва от около 25 хил. пациенти и 500 лекари от 24 специалности, като чрез платформата се осъществяват по около 1000 консултации всеки месец. Двете платформи се допълват много успешно – пациентите имат възможност да изберат специалист и да запазят час за преглед чрез Superdoc, като консултацията може да се проведе и от разстояние с помощта на Healee. В същото време при необходимост от преглед на живо след консултация чрез мобилното приложение пациентът може да си запише час онлайн.
Healee работи за момента основно с български лекари, но има възможност за включване и на такива от чужбина, което ще разшири още повече възможностите за лечение. Платформата позволява включването и на други участници в сферата на здравеопазването. В платформата вече са се включили двама от най-големите български застрахователи, които предлагат ваучери за здравни консултации от разстояние в рамките на пакетите за клиентите си. Приложението се използва и от около 10 медицински центъра в София, Пловдив и Варна.
Healee е управлявано от Eight investment, чийто собственик е Христо Косев. Чрез същата компания той притежава и Superdoc. Косев е основният инвеститор в Healee, като до момента в начинанието са вложени 1,4 млн. евро. Компанията търси и други инвеститори, но освен финансова подкрепа ще търсят от инвеститора контакти и ноу-хау. „Желанието ни е приложението да започне да се самоиздържа, но това няма да се случи в България вероятно, предпочитаме да стъпим и на други пазари. Мислим за различни възможности – европейски фонд, бизнес ангели. Българският пазар е по-малък, но е идеален за валидация и за отправна точка”, обяснява Йосиф Дишлиев.
Погледът на основателите на Healee е насочен именно към Западна Европа, където този тип услуга започва да става все по-популярна. В редица европейски държави телемедицината става част от заплащаните от държавата медицински дейности.
Дишлиев е убеден, че мобилното приложение вече има добра основа от функционалности. С развитието на технологиите все повече ще навлизат в практиката и нови възможности за преглед от разстояние, които да ги направят още по-прецизни, например използване на специални диагностични уреди. Но за момента целта на основателите на Healee е по-скоро идеята за прегледи от разстояние да стане достояние на повече хора и да се утвърди като устойчив модел.