План „Маршал“ за ЕС в борбата срещу COVID-19
Европейският съюз изготвя редица мерки за противодействие на кризата с COVID-19. Това разкри председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайени. Тя посочи, че Евросъюза се нуждае от нетрадиционни мерки за справяне с кризата и направи паралел с плана „Маршал“*, използван след Втората световна война.
„Ние знаем, че в тази криза се нуждаем от бързи отговори. Не можем да си позволим една, две или три години за изработване на нови инструменти. Дългосрочният бюджет, известен като Многогодишна финансова рамка, е най-силният инструмент“, посочи Лайени.
По думите й Европейският съюз изготвя антикризисен план в размер на 2,77 трлн. евро за борба с коронавируса и последиците от него върху икономиките на страните-членки. „Искаме да оформим Многогодишната финансова рамка по такъв начин, че да е важна част от нашия план за възстановяване. Мнозина призовават сега за нещо, което е наричано план „Маршал“. Мисля, че европейският бюджет трябва да бъде план „Маршал“, който ние ще изложим заедно като ЕС за европейските народи“, подчерта Фон дер Лайен.
Първата част от антикризисните мерки на ЕС в борбата срещу COVID-19 е създаване на инструмент за солидарност на стойност 100 милиарда евро, който ще помогне на работниците да запазят доходите си, а на предприятията – да оцелеят. По думи на Урсула фон дер Лайени това е огромна сума, която ще бъде на разположение на всички държави от ЕС. Целта е служителите в дружествата, останали без работа покрай епидемията, да получават възнаграждения от европейския бюджет, за да имат закрила и да бъдат готови да възстановят дейността си при първа възможност.
Програма за европейско възстановяване, известна като „Планът Маршъл“, е инициатива на САЩ за подпомагане на Европа за възстановяване на европейската икономика след края на Втората световна война. Тогава американското правителство дава безвъзмездна помощ от 13 милиарда долара на страните, засегнати от войната.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС