Пълни виртуални кошници
Изпълнителният директор и основател на eBag.bg Иван Александров има самочувствието, че управлява най-подготвения играч в онлайн търговията с бързооборотни стоки в България. Колкото по-бързо разшири складовата база сега, толкова по-напред ще стигне
В дните на извънредно положение в страната, предизвикано от пандемията с коронавируса, работата в складовата база на eBag.bg в столичния квартал „Модерно предградие“ не спира и през нощта. Повече от 150 души събират и опаковат огромните пакети с продукти, които куриерите доставят до адреси на клиентите. Работи се на три смени. Поръчките в онлайн супермаркета за хранителни стоки и продукти за дома стават все по-големи, натоварването също. Редица продукти се изчерпват, а времето да се въвежда новата информация в сайта става все по-кратко. Борбата е да се изпълнят колкото може повече заявки. Доскоро eBag.bg изпълняваше средно около 300 поръчки дневно, което според изпълнителния директор и основател на платформата Иван Александров е 60% от онлайн пазара на хранителни продукти и бързооборотни стоки в София, а сега работи на абсолютния максимум от 800 поръчки за стока, продадена три дни напред. Кошниците също са с 50–60% по-големи в сравнение с преди.
Цялото това напрежението е от началото на март, когато стоките се разпродават два дни напред.
Бяхме напълнили склада докрай, защото планувахме експанзия извън София през март. Искахме да правим доставки в Перник и околията и до Нови Искър, но поръчките започнаха да се покачват неимоверно. Стоката буквално изчезна, след като бе обявено извънредно положение.
Прекомерното увеличаване на трафика на 13 март, петък, създава проблеми в платформата и той решава да изключи системата за няколко часа, за да се изчисти каквото трябва. Първо иска да е сигурен, че ще може да поема големия поток поръчки и тогава да я пусне.
В момента търсенето няма лимит. Ако можехме да поемем 10 хил. поръчки дневно, всичко щеше да е заето
Целта му сега е максимално бързо да създаде организация, с която може се обслужат 1200 поръчки дневно. Всеки ден в склада идват нови работници и той самият вече не знае колко общо са. Търси поне още 30 души. Част от хората взема временно от други компании, които в момента нямат дейност. Освен това преговаря и с няколко компании, които искат да помагат с доставките. eBag.bg има 25 коли за доставки и той купува още 5.
Най-ключовото в тази ситуация е склада да се зарежда ритмично, което не изглежда голям проблем, ако се съди по това, че имейлът на Александров всеки ден се пълни с предложения от производители да се включат. Компанията работи с над 150 производители и доставчици, също и с фирми партньори, които предлагат на платформата собствени изделия, но той иска да има обозрим брой източници, защото, ако станат 800, ще е трудно да ги организира: „При положение, че сега държим 15 хил. продукта на склад, ще стане сложно за управление, ако добавим нови.“ В най-кратък срок ще мисли и за разширение.
За тези 5 години, в които управлява eBag.bg, по един или друг начин бизнесът му върви все нагоре. Неговата идея за онлайн супермаркет е провокирана донякъде от желанието на съпpyгaта му да пaзapyвaт зaeднo всеки уикенд, a той мразел да пpeĸapвa пo 2 чaca в oбиколки на супермаркетите. Кaзал си, чe тpябвa дa имa и пo-дoбъp нaчин за модерен човек като него, който става все по-зает, да пести време и да получи доставка до дома в удобен за него ден и час.
Концепцията му за eBag.bg е проста – хората харесват възможността да закупят онлайн пресни храни, плодове и зеленчуци, тестени изделия, пакетирани храни, био храни и да ги получат вкъщи още същия ден, а той може да печели от това. Една от предпоставките Александров да се чувства комфортно в полето на електронна търговия е сериозният му опит в дигиталния маркетинг. След като завършва приложна математика в пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, през 2008 г. той започва работа в малка дигиталната агенция – ilyan.com, и за шест години става управляващ директор с екип от над 50 души и офиси в три държави.
В момента търсенето няма лимит. Ако можехме да поемем 10 хил. поръчки дневно, всичко щеше да е заето
Александров реализира своя план, като привлича за партньор българската търговска верига „Фантастико“. Според договора веригата поема пакетирането на продуктите в два свои магазина, а „Кънвиниънс“, фирмата зад eBag.bg, покрива поръчките, направени чрез онлайн платформата и доставката със собствени бусове. Стоките идват от склада на “Фантастико” и се предлагат на цени във физическите магазини, а печалбата се формира от отстъпката, която получава от веригата. Той лично се заема с маркетинга, връзката с клиента, логистиката, популяризирането и рекламата, а неговият бизнес партньор Ивайло Караманолев отговаря за технологичната част на бизнеса.
За три месеца eBag.bg „задминава по обороти и клиенти всички подобни проекти на пазара, взети заедно“, и поддържа високото темпо. В следващите три години към асортимента на „Фантастико“ добавя и аптечни продукти – лекарства без рецепта, хранителни добавки, медицинска козметика, хомеопатия. Част от капитала за развитие идва от „Нова броудкастинг груп“ и свързаната с нея „Нет инфо“, които през януари 2017 г. влизат в „Кънвиниънс“ като инвеститори срещу 10% дял и излизат 18 месеца по-късно.
Имахме подкрепа и всяка година растяхме двойно. В един момент стигнахме лимита на „Фантастико“ за пакетиране в магазините. Процесът не беше най-добрият. Виждах проблем. Разбрахме се ние да поемем и този процес
През лятото на 2018 той наема 3000 кв. м склад и инвестира над един милион лева в оборудване, софтуер, стоки, логистика. Назначава нови хора. Три месеца по-късно взема генерално решение да се раздели с „Фантастико“ и да продължи по пътя сам.
Това означава, че трябва много бързо да създаде собствена мрежа от доставчици. Оказва се по-лесно, отколкото си го е представял: „Повечето производители и дистрибутори вярват, че онлайн продажбите ще се развият, и търсят начини да се случват, а eBag.bg е единственият такъв канал. За големите брандове, които на глобално ниво имат изисквания да работят с онлайн ритейлъри, изборът в България опира само до нас.“
Фината настройка, която прави в „най-правилното портфолио за клиентите“, помага на платформата да расте. Отделно, след като вече има собствен пакетажен цех може да обслужа повече на брой и поръчки с по-големи обеми. Има и така желаната свобода онлайн магазина да стане по-гъвкав в предлагането на нови стоки от различни източници. На базата на приходите през 2018 г., които растат с над 30%, до близо 5 млн. лева, Иван Александров си поставя още по-високи цели за следващата година – да разшири портфолиото от продукти и да мине 10 млн. лева оборот.
През февруари 2019 той предприема решителни действия за развитие на интернет платформата, маркетинга, иска да купи бусове и да увеличи капацитета на склада. Затова привлича нови акционери в „Кънвиниънс“ АД и увеличава капитала на дружеството. С близо 860 хил. лв. участва „Лусънт инвестмънтс“, собственост на Неделчо Спасов и Станимир Василев, основатели на платформата за бързи кредити Easy Credit. Другият инвеститор, „Ейч Ар Кепитъл“, увеличава дела си срещу конвертиране на 600 хил. лв. дълг от август 2018 г. Фондът за рискови инвестиции Eleven също инвестира 200 хил. евро през ноември 2019 г. Привличането на нови акционери намалява дела на двамата основатели на eBag.bg Александров (64%) и Караманолев (3%), но осигурява финансов ресурс за развитието на компанията.
Нашата цел е в рамките на пет години е да достигнем оборот от 100 млн. лв. на година при пазар на храни и бързооборотни стоки в страната от над 10 млрд. лв. годишно.
Той има претенции, че eBag.bg е „най-подготвеният играч в този сегмент със стройна организация и с възможности за корекции при нужда“. Нуждата сега е налице. Колкото по-бързо направи инфраструктурните промени в складовата база, които е замислил, толкова по-напред ще стигне.