Свободно падане за европейската икономика
Пандемията, причинена от коронавирус започна да нанася сериозни удари, както по бизнеса така и по икономиките на засегнатите държави. Прогнозите за тежка финансова криза изглеждат все по-реалистични. Днес германският икономически институт Ifo показа сценарий какви ще се загубите, ако производството в някои от големите икономики в Европейския съюз бъде частично спряно, а общественият живот – сведен до нула за два месеца.

Прогнозата е изготвена след анализ на ситуацията в Австрия, Швейцария, Италия, Испания, Франция и Великобритания и показва, че загубите ще бъдат измерими в милиарди евро. „Ако предприятията останат затворени за повече от два месеца, то Европа ще се сблъска със загуба на производство, каквато не е отчитана нито при предишните рецесии, нито заради природни катастрофи“, предупреждава управителят на Ifo – Клеменс Фуст.
Прогнозите показват, че Австрия ще загуби 34 и 57 млрд. евро. Швейцария между 49 и 81 млрд. евро, Италия – от 143 до 234 млрд. евро, Испания – от 101 до 171 млрд евро, Франция – от 176 до 298 млрд. евро, а Великобритания – от 193 до 328 млрд. евро.
От германския статистически институт посочват, че Европейския съюз и всяка държава-членка се нуждаят от спешни мерки, които да позволят на предприятията да възобновят производството и едновременно да продължат да се борят с пандемията
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС