COVID-19 ще остави дълбока следа в световната икономика
Развитието на световната пандемия, причинена от коронавируса и следователно перспективите за глобалната и регионална икономика са изключително несигурни. Това се посочва в доклад на Азиатската банка за развитие.

Глобалните загуби, причинени от нарушаването на икономическата активност и разходите за здравеопазване, могат да достигнат 4,1 трилиона долара или 4,8 процента от световния брутен вътрешен продукт, посочи главният икономист на институцията Ясуюки Савада
Най-лошият сценарий е изключително вероятен, ако пандемията продължи повече от шест месеца и засегне и по-широката икономика. Веригите за доставка могат да бъдат трайно прекъснати и да се стигне до отстъпление на глобализацията и регионалната интеграция, заяви Савада.
По думите му това би било удар за Азия, която спечели много от отворените икономики и либералната търговия и капиталови потоци през изминалото десетилетие.
Прогнозите показват, че растежът на китайската икономика ще се забави до 2.3% през настоящата година поради епидемията от коронавирус. Предишната прогноза беше за нарастване на китайския БВП с 5.8% през 2020 г. Очакванията са през 2021 г. Китай да отчете силно възстановяване и растеж от над 7.3% през следващата година.
Растежът в Южна Азия ще се забави до 4.1% през 2020 г. и възстановяване до 6% през 2021 г.
Югоизточна Азия ще последва Китай и растежът там ще се забави през настоящата година до 1%, след което ще се повиши до 4.7% през 2021 г.
Тихоокеанският регион ще бъде силно засегнат от вирусната пандемия и в резултат на глобалното икономическо забавяне. Предвижда се растежът в региона да намалее с 0,3% през 2020 г.
Целият доклад на Aзиатската банка за развитие можете да разгледате ТУК.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС