Защо работата от вкъщи е толкова изморителна и как да си помогнеш
Коронавирусът промени основно начина ни на работа. Много хора вече работят от вкъщи, което води след себе си нов начин на изпълняване на задачите, на работата в екип, общуванете с клиенти и т.н.
Снимка: Pixabay
Вероятно си силно изтощен и може да се чудиш защо е така. Все пак всеки ден спестяваш доста време, защото не се придвижваш до офиса, и основно седиш пред компютъра вкъщи. Тъй като си в дома си, имаш постоянен достъп до храна, което означава, че по-рядко ти се случва цял ден да не хапнеш нищо. Освен това не ти се налага постоянно да тичаш от среща в среща. Тогава защо?
Оказва се, че всъщност умората ти си има логично обяснение, пише авторът на FORBES Трейси Брауър и дава съвети как да подобриш ситуацията.
Не е твой избор. От голямо значение за доброто психично здраве са усещането за контрол и възможност за себеизразяване. Много от нас са принудени да работят от вкъщи и нямат право на избор, което може да е причина да си ядосан или дезориентиран. Съвет: Намери начин да включиш в деня си неща, които са плод на твое решение. Доколкото ти е възможно, сам определяй удобен час за среща или поеми контрол над проект. Дори планирането на почивки може да ти върне усещането, че имаш контрол над ситуацията.
Налага се да мислиш за неща, които преди си правил автоматично. Причина за умората може да е, че преди си изпълнявал различни служебни задължения на автопилот и ти е било по-лесно да преминаваш от една към друга дейност. Сега повечето задачи изискват предварително обмисляне – като се започне от това да се научиш да използваш технологиите за виртуални срещи до получаване на нови умения за работа по проект от разстояние. Съвет: Продължавай в същия дух. Всичко ново рано или късно се превръща в рутина. Постепенно това, за което ти се налага да мислиш предварително сега, ще бъде просто част от ежедневието ти и няма да ти коства толкова усилия.
Липсват ти хората. Едно от чудесните неща на работата в офис е, че редовно се срещаш с хора, които не са част от най-близкия ти кръг. Сядате на кафе с колегите и постепенно се сближавате, затова сега вероятно е болезнено за теб, че не можете да се виждате. Хората сме социални същества и дори за по-интровертните човешките взаимоотношения са важна част от работния процес. Затова може да се чувстваш изтощен заради липсата на енергията, която получаваш от общуването с екипа. Съвет: Разговаряй с колегите си онлайн. Може да не сте свикнали на такава комуникация, но вероятно и колегите ти чувстват същата липса като теб и ще се радвате да поддържате контакт.
Разсейваш се. Да работиш от вкъщи изглежда леко и приятно, но всъщност не е точно така, защото в дома си всеки има много неща, които го разсейват. Може би цялото ти семейство си е вкъщи сега и докато работиш, трябва да се грижиш за децата. Това може да пречи много на работата ти, особено ако нямаш обособено място за домашен офис. Освен това вкъщи е по-лесно да си мислиш за домашните задачи, които те чакат – пране, гладене или готвене. Съвет: Вместо да се стараеш да не се разсейваш на всяка цена, отдели си специално време за всичко това. Планирай да прекараш обедната си почивка със семейството или подишай чист въздух.
Намираш се под по-голямо напрежение. За всеки са важни ролите, които изпълнява. Но в настоящата ситуация може да ти се налага да поемаш и допълнителни – да готвиш по-често, защото любимият ви ресторант не работи, или да почистваш сам основно дома си, защото не можеш да наемеш почистваща фирма. Освен това, ако имаш деца, вероятно се налага през деня да се грижиш за тях, да им помагаш с уроците или да планираш с какво да се заемат. Всичко това наред с обичайните ти задължения. Съвет: Бъди позитивен и се фокусирай върху това, за което си благодарен. Оцени времето, което прекарвате заедно като семейство, или спестените часове в път до работа, както и способността си да се адаптираш към неочаквани ситуации.
Залива те огромен поток от информация. Освен новините, от които по принцип се интересуваш, сега получаваш и огромно количество данни за коронавируса. Различни бизнеси се свързват с теб, за да те информират за тяхната реакция на COVID-19. Наред с това получаваш имейли от колегите и от шефа си. Съвет: Добре е да си запознат със случващото се, но постави ясни граници и си дай позволение да не отговаряш на всеки един имейл, ако не е важен.
Животът ти е по-интензивен. Едно от предизвикателствата на видео конференциите е тяхната интензивност. Постоянно гледаш директно лицата на колегите си, без да имаш възможност за визуална почивка. Очите ти са постоянно концентрирани, което води до физическо изтощение. Може да не си свикнал да заставаш пред камера и да виждаш лицето си постоянно, което засилва напрежението и може да е причина да се самокритикуваш. Съвет: Опитай да не гледаш себе си по време на видео разговорите, а се фокусирай върху останалите в екипа. Освен това често поглеждай предмет в далечината, за да не напрягаш прекалено очите си.
Не се движиш. Движението е от огромно значение за здравето ти. Това, че не трябва да изминаваш разстоянието от сграда до сграда или между два офиса, всъщност може да те изтощава допълнително. Съвет: Раздвижи се между срещите. Направи си чаша чай, вземи си почивка за няколко бързи упражнения или се разходи, дори и да е вкъщи.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС