Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
4 април 2020, 14:29

Фокусирани в мащаба

Forbes Bulgaria

Избрани статии и новини от редакцията на Forbes Bulgaria

Пламен Цеков, CEO на годината на FОRBES, има смели планове да направи от ScaleFocus софтуерна компания с годишен оборот 100 млн. евро. Днес стана ясно, че неговата фирма седи зад разработването на Национална информационна система в помощ на борбата срещу COVID-19. Тя ще работи чрез мобилно приложение, разработено за 10 дни. Приложението ще разполага с централен регистър, който ще събира данни за здравното състояние на българите и ще я изпраща на всички държавни органи. Потребителите ще могат напълно доброволно да подават данни за своето здравословно състояние и хронични заболявания. Приложението се казва ViruSafe и ще може да се сваля безплатно от Apple Store and Google Play.

Снимки: Дилян Марков

Мобилното приложение ще може да бъде свалено доброволно от всеки гражданин. Така всеки ще може да сподели своя здравен статус и щабът да бъде запознат своевременно със ситуацията. Щабът ще може да прецени къде да бъде настанен човек, който се чувства зле между Ямбол и Сливен примерно. Така ще се знае къде да бъде пратена линейката. Даването на данни ще е напълно доброволно.

„Първо се въвеждат лични данни – ЕГН и приложението само прави изчисления за години и пол. Въвеждат се данни за хронични заболявания. Въвеждат се данните за температура, суха кашлица, гадене, посиняване на устните, всичко. Така Щабът ще получава веднага симптомите. Приложението ще се разпространява и от трите мобилни оператора у нас. Данните ще се съхраняват в Министерството на здравеопазването. При нас няма да остават абсолютно никакви данни“, каза Пламен Цеков.

Националната система за борба с COVID-19 беше представена на извънреден брифинг в Министерски съвет, на който присъстваха премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, председателят на Националния оперативен щаб ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски и представители на „Информационно обслужване“.

Пламен Цеков беше корица на мартенския брой на FORBES България. Екипът ни реши да предостави на читателите на forbesbulgaria.com безплатно неговата история.

Фокусирани в мащаба

Пламен Цеков признава, че е бил учуден, когато в края на януари го повиках на сцената на Forbes Business Awards, за да получи статуетката си за най-добър главен изпълнителен директор в България през 2019 г. – CEO на годината. „Ние дори не бяхме кандидатствали за тази награда“, казва той.

Това е така, защото победителят в категорията беше определен с анкета до 100 влиятелни бизнес лидери. За Цеков наградата „не е индивидуално постижение, а признание за труда на екипа на ScaleFocus и доверието на клиентите и акционерите ни“. При това към нея екипът на софтуерната компания получи и статуетка за „Компания на годината“ в сферата на информационните технологии, също определяна от независимо жури.

41-годишният Цеков може и да е бил учуден, но в разпознаването на компанията му няма нищо учудващо. Сред десетте най-големи софтуерни компании в България няма друга, която да е толкова млада – ScaleFocus е основана през 2012 г. По негови думи няма и друга, която да е с централа тук и да се занимава само и изключително с разработка на софтуер, без да допълва портфолиото си с аутсорсинг услуги например. Затова и ScaleFocus гордо започва прессъобщенията си с информацията, че е най-голямата българска софтуерна компания.

Всяка голяма международна фирма, която работи с глобални клиенти, е представена на много локации. Това е и нашата цел

Растежът на ScaleFocus е наистина впечатляващ. Оборотът на фирмата от 31 млн. евро за 2019 г. е с 41% повече от този за 2018 г., като над 80% от прихода идва от проекти за компании, които не са базирани в България. Служителите ѝ, които днес са 850, пък са се увеличили с 56% през миналата година. Апетитът на акционерите на ScaleFocus е дори още по-голям. Средносрочните планове стигат до 100 млн. евро годишен оборот, сериозно международно присъствие и превръщане на компанията в глобален играч в софтуерната индустрия. За целта акционерите все още не са разпределяли печалба, натрупаното постоянно се реинвестира.

В основата на това значително разрастване, а и на амбициите на компанията, стоят не просто опитът и качествата на лидерския екип и служителите на ScaleFocus. Пламен Цеков говори и за налагането на „едно ниво на дискомфорт“, за „напрежение на растежа“, които помагат да се преодолеят „естествените ограничения“ да изграждаш международен бизнес от една малка държава и малък пазар. Той цитира лектор, когото е гледал наскоро – бивш топ мениджър във Формула 1, който е разказвал как спортът се е отърсил от забраната за реклама на цигари, които дълги години носят основния приход – с излизане от зоната на комфорт: „Няма как да си в зоната си на комфорт и да растеш.“

„Тези естествени ограничения на средата са ни направили корави – казва Цеков. – Ние имаме стремежа да догоним компаниите, които се развиват в по-благоприятна среда, а за да бъдем ефективни, се движим по-бързо от тях. Ако си толкова добър да изкарваш реколта в неплодородна почва, появи ли се възможност да сееш на големите плодородни полета, ще си номер едно. Това е била концепцията ни.“

Все пак въпросната среда има и своите силни страни. Според Цеков България е признатa за ИТ центъра на Балканите, има сравнително добра данъчна система и силни традиции в областта, които помагат за пробив на гладния глобален пазар за софтуерни услуги.

Нивото, което ние сме достигнали, е световно, не трябва да го забравяме, но не трябва и да се самозабравяме, казва Цеков. – Динамиката в бизнеса е такава, че ходим по тънък лед.

Най-тънката му част е свързана пряко с кадрите и тяхната хронична липса напоследък. ИТ индустрията търси всевъзможни решения – от лобиране за повече квоти в университетите, през привличане на специалисти от чужбина до мащабни образователни инициативи.

ScaleFocus прави по много от всичко това, като добавя и допълнителна креативност. Още във втората година от основаването ѝ компанията открива офис в Пловдив – за да не е зависима от пазара на труда в София, но и за да има размаха на още една локация. Днес развойни офиси има още и в Бургас и Варна, а в началото на 2020 г. компанията обяви откриването на своя локация в Скопие, Северна Македония. Днес там работят около 10 души, които в близките години трябва да станат 300 (инвестицията е за 45 млн. евро в рамките на пет години).

Конкуренцията успешно допълва таланта. Трябва и двете да са налични, за да развиеш амбициите си

Образователните инициативи на ниво индустрия са друга посока, в която всички големи играчи в ИТ сектора са поели. През есента на 2019 г. ScaleFocus показа размах и в това отношение. Компанията обяви началото на безплатната ScaleFocus Academy, която в рамките на пет години трябва да обучи 10 хил. души на софтуерни умения. „С академията имаме потенциала да обърнем средата, в която работим, а и чрез нея искаме да преработим компанията отвътре, казва Пламен Цеков. – Защото идеята ни е да вземем най-добрите курсисти. Най-силно напрегнатата стомана ще остане за нас.“

„НАВРЕМЕТО БЯХ МНОГО ДОБЪР ПРОГРАМИСТ“

Цеков завършва математическата гимназия в Плевен през 1997 г. и влиза във Факултета по информатика и математика на Софийския университет без изпит като един от първенците на олимпиадите по информатика.

Запалва се по компютрите покрай неговите съученици в гимназията, но родителите му дълго време отказват да му купят машина – мислят, че ще я използва за игри. След като все пак я получава, започва да програмира. Казва, че средата много му помага да се развие: „Конкуренцията успешно допълва таланта. Трябва и двете да са налични, за да развиеш амбициите си.“

В университета младият програмист заема асистентска позиция, но за кратко – бързо си намира работа и на 21 години влиза в бизнеса. Само година по-късно е потърсен от един от основателите на „Мусала Софт“ и става част от екипа на компанията в най-ранната ѝ фаза, когато екипът е само от шест души. Цеков получава и дял в компанията. „Още на тази възраст ми се налагаше да съм шеф, технически ръководител на колеги, които бяха по-големи от мен – казва той. – Не си представях, че животът ще се стече така, но с времето се научих.“ Учи мениджмънта в „уличния университет“, както сам казва, с курсове, онлайн лекции, през специализирани събития. „Навремето бях много добър програмист – казва той. – Вече обаче не съм“ – фокусът върху развиването на бизнеса взима своето.

Ако си толкова добър да изкарваш реколта в неплодородна почва, появи ли се възможност да сееш на големите плодородни полета, ще си номер едно

В „Мусала Софт“ Цеков прекарва близо 12 години, голяма част от тях като управляващ партньор и вицепрезидент по бизнес развитието. През пролетта на 2012 г. той обединява усилия със своя бивш колега Станимир Бойчев, Виктор Билянски, тогава мениджър в „Мобилтел“, собственика на trader.bg Иван Ашминов, и Галина Генова, за да основат „Скейл Фокус“. С течение на времето Бойчев се оттегля от компанията, Генова остава акционер, а останалите трима и в момента формират борда на директорите и са сред големите акционери в нея. „Тогава ние тотално искахме да рестартираме концепцията за една професионална компания, която да се доказва в чужбина – казва днес Пламен Цеков. – 2012-а още беше посткризисна година и много познати ме питаха дали не сме предопределени към неуспех. Това също ни мотивира много.“

Въпреки това бизнес планът на компанията е амбициозен (да, според Цеков той е абсолютно необходим за всяка фирма), но в края на третата година от основаването ѝ е постигнат между 98 и 105% по различните показатели. Главният изпълнителен директор на ScaleFocus си спомня и за първия голям проект на компанията – дигитализирането на портала на ДЗИ, през който техните брокери и дилъри продават застраховки. „За мен това все още е най-интересният ни проект, защото спечелихме доверието на клиента трудно и срещу много други конкуренти с много по-голям опит“, казва Пламен Цеков. Това се случило „на гол тумбак и чифте пищови“, с много знания и индивидуален опит, с много малък екип. Но в крайна сметка „не е нужно да имаш суперголям екип, за да направиш нещо брилянтно“.

РЕШЕНИЕТО Е НА ИЗТОК

Днес, осем години по-късно, екипът вече е голям – 850 души с амбицията до края на 2020 г. да надхвърлят 1000. Но, както казва Цеков, те вече работят за над 150 клиента в целия свят. Само малка част от служителите на ScaleFocus, около 100 души, се занимават с администрация – било то маркетинг, продажби или организационна дейност. Всички останали са разработчици.

Тяхната експертиза са дигиталните трансформации, електронното управление, сигурността и защита на данните, както и цялостното изграждане и поддържане на софтуерни системи и решения от най-висок клас. Цеков допълва това сухо описание така: „Нашият екип изпълнява проекти за бизнес клиенти, с които им помагаме да внедряват иновации и да продават своите продукти по-бързо, да организират своята дейност по-бързо, да взимат решения чрез автоматизация, компютърно моделиране и похвати на изкуствения интелект.“ Компанията разработва специфични решения за конкретни индустрии, например телеком или застраховане, има продукти и в електронната търговия.

По отношение на клиентите имаме и двата подхода – ние ги търсим проактивно, но и те ни намират

Според него особено в последните години България е много разпознаваема дестинация като източник на талант в софтуерните услуги. „Глобално е ясно, че качеството на услугите, които се предлагат тук, е много високо. Така се решава вакуумът в икономиките на нашите клиенти. Защото, ако мислим, че тук има липса на талант, в Северна Америка и Западна Европа кризата за хора е още по-голяма.“

Решението, което лидерският екип на ScaleFocus намира, е ориентацията на изток. За първия конкретен проект в тази посока вече споменахме – офисът на фирмата в Скопие вече работи. Цеков е впечатлен колко бързо се е случило всичко: „Аз за пръв път в живота си стъпих в Северна Македония на 2 юли миналата година, но държавата ни прие с отворени врати“, казва той. Точно шест месеца по-късно фирмата подписва договор за държавна помощ с Министерството по чужди инвестиции. В процеса е намесен и вече бившият премиер Зоран Заев. Тъй като Северна Македония не е част от Европейския съюз, на ScaleFocus са предоставени дългосрочни облекчения. „Но ние не стъпихме там заради това. Видяхме, че има млади хора, които са гладни за знания и жадни за реализация“, казва Пламен Цеков. Фирмата от своя страна знае как да събере софтуерния талант и как да го управлява. Така пъзелът се нарежда.

Според Цеков бизнесът може да помогне и по аполитически начин да срещне хора от различни държави, въпреки че между тях може да има „философски различия, например по отношение на историята“. За него много по-важната тема е как продължаваме в бъдеще. „Нашият опит показва, че бизнесът е двигателят на обединението.“

Визията на ScaleFocus включва и отварянето на още локации в Източна Европа в следващите години. Той споменава Сърбия като потенциална цел, също и за предложения от Черна гора или Хърватия, но допълва, че към момента няма взети конкретни решения за такива стъпки.

За Цеков истински важният аспект на тази експанзия и причината той да съветва и други мениджъри да мислят в същата посока е – най-общо – разпределяне на благата. На практика за големите български фирми няма да е трудно да привлекат талантите от Северна Македония в София. „Да, това може би ще реши краткосрочно проблемите ни, но ще създаде друг. Ако обереш съседния двор, сам се поставяш в неприятна ситуация, казва главният изпълнителен директор на ScaleFocus. Не е ли по-смислено да помогнеш за създаването на устойчива икономика там?“

Същевременно обаче ScaleFocus иска да расте и с насока към клиентите на фирмата, не само там, където има талант. Идеята е за разширяване „в по-малки обеми“ на ключовите пазари в Северна Америка и Западна Европа. Причината – „големите международни фирми, които работят с глобални клиенти, са представени на много точки“. Към момента ScaleFocus има офиси за продажби в Лондон, Мюнхен и Вашингтон. Идеята е там да се наемат също и бизнес анализатори или мениджъри по управление на проекти. „Няма как да си партньор в иновацията на клиента, без да си близо до него, казва Пламен Цеков. За да добавим още стойност, трябва да сме в неговите обувки, в неговия офис – да дишаме неговия въздух, да пием от неговото кафе.“

ТЕОРИЯТА ЗА КАФЕМАШИНАТА

Това не е първото споменаване на думата кафе в разговора ни с Пламен Цеков. Всъщност той често говори за кафемашината в един офис като метафора на растежа на дадена компания. „Обикновено гласната и негласната комуникация между колегите се случват около една кафемашина, казва той. Съответно, когато добавиш още една, означава, че си разширил екипа си, добавил си един етаж в офиса например.“ И още по-важното: добавил си още една гледна точка към процесите в компанията.

Предимството на структурата на ScaleFocus e, че тя позволява бързото взимане на решения по отношение на новите кафемашини. Бордът на фирмата се състои от основателите ѝ, акциите също са в тях. (На въпроса дали биха продали компанията Цеков отговаря, че няма такава цел, но се стремят винаги да я държат в най-добрата си форма, „ако някой почука на вратата“). Отварянето на офиса в Пловдив в ранна фаза на растеж например може да е спорно решение, ако трябва да се оправдава пред външен борд. Самият Цеков казва, че локацията не е била нужна за бизнеса, но е била от ключово значение, за да се докаже, че компанията може да расте на различни места. Защото според него това е определящо за това колко голям можеш да станеш –  „ние целенасочено развиваме тази култура“.

Тази стратегия също е част от провокирането на напрегнатия растеж на ScaleFocus. Да, той носи със себе си определени недостатъци. Отговорностите в компанията постоянно се променят и често остават сиви зони, които бързо трябва да се допълнят. Структурата ѝ също се променя почти всяка година. „Мислили сме за структура, която е валидна в следващите три години, казва Цеков, но не може да чакаш структурата и после да растеш, двете неща трябва да се случват паралелно, а при нас растежът дори изпреварва всичко друго.“ В допълнение – говорим за растеж на различни локации, защото, отново, не е нужно „всичко да се случва около една кафемашина“.

Теорията за кафемашината се намесва и при последния значим проект на ScaleFocus, който трябва да подхранва растежа на компанията на различните ѝ локации с кадри – ScaleFocus Academy, безплатната програма, която в рамките на пет години трябва да обучи 10 хил. души на софтуерни умения. Първата група курсисти вече завърши пилотното издание на академията в Бургас, също там в края на февруари 2020 г. започва ново издание. В течение на пролетта започват и обученията в София и Пловдив. Инвестицията само за тази година е над 1 млн. лв. и идва от неразпределената печалба на акционерите. „По всички счетоводни и финансови стандарти това може да изглежда като един огромен разход – казва Пламен Цеков. –  Ние ще обучаваме безплатно толкова много хора в страната и в чужбина.“ Но тук идва предимството да можеш да взимаш бързи и независими решения – а и да имаш капитала за подобен размах. Бордът на ScaleFocus се решава в края на август 2019 г. на този стратегически ход, защото „ние го виждаме, вярваме го, знаем как ще започне да се отплаща скоро и ще повиши качеството и нивото на компанията в международен план“.

Превръщането на решението в реалност е скорострелно. Общината в Бургас бързо припознава идеята, през септември започва кампания за набиране на курсисти и в началото на ноември над 500 души правят теста за влизане в академията. Към днешна дата част от тях вече са я завършили.

Докато бройката им достигне 10 хиляди, а оборотът на ScaleFocus – 100 млн. евро, ще измине още време. Но Пламен Цеков казва, че е важно да си поставяш амбициозни, но постижими цели. В края на 2015 г. например той отговаря така на въпроса на „Капитал“  къде иска да е фирмата след пет години: „Искаме „Скейл Фокус“ да бъде една от най-добрите компании в Европа.“ Днес този хоризонт почти е отминал, а той смята, че „със сигурност има по-добри от нас, но така или иначе е грешно да си казваш, че си на върха, защото след това идва нанадолнището“. Ключовото в случая така или иначе е друго: „Ако имаш голяма, амбициозна цел, хората в екипа успяват да надскочат себе си и търсят иновативните решения.“

Да боднем вкъщи С добър мениджмънт срещу кризата

Свързани статии

blogger-336371_1280

Бизнес и Коронавирус

Вижте как се казва българското приложение за борба с COVID-19 и откъде можете да го свалите

Реклама

Избрано

отпреди 2 часа

Правилата на „Зайо Байо“

отпреди 3 дни

Как Пресиян Каракостов промени играта

отпреди 4 дни

StorPool: Микромеханика на успеха

отпреди 4 дни

За ИТ експертите заплатата е на второ място

22 юни 2022, 11:22

Какво не ви казват за успешните трансформации в бизнеса?

20 юни 2022, 15:22

Пътеводител на руските олигарси

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени