„България на две скорости“ – въпроси и отговори
Стратегията „България на две скорости“, която беше представена в края на март от Красен Кюркчиев, собственик на „Фикосота“, предизвика широк обществен интерес и дискусия. Тя обаче породи и доста въпросителни. В тази връзка Кюркчиев и неговият екип внесоха разяснения на база на най-често задаваните въпроси по отношение на стратегията.
„На първо място, бихме искали отново да подчертаем пълната си подкрепа по отношение на мерките на правителството за предотвратяване на разпространението на заразяване с Covid-19 до този момент. Тези мерки позволиха на България да бъде сред най-слабо засегнатите от Covid-19 в Европа и да послужи за пример на много други държави“, казва Красен Кюркчиев в отворено писмо, изпратено до медиите.
В него той посочва, че същността на стратегията „България на две скорости“ е ясното дефиниране и физическо отделяне на защитена група и активна група и прилагане на различни мерки към двете групи. „Това не означава, че нашето предложение е в момента да се облекчат мерките за активната група. Конкретните мерки трябва да бъдат базирани на реалната ситуация в даден момент и да бъдат гъвкаво настройвани. Епидемиологичните модели, които използваме, предполагат по-скоро в настоящия момент още по-строги да станат мерките за защита на високорисковата група“, казва собственикът на „Фикосота“.
По думите му разделянето на две групи ще бъде полезно не само в процеса на ескалация на мерките. „Когато обективната ситуация позволява облекчаване на мерките, това трябва да стане също с различна скорост за двете групи. Много по-бързо за активната, която да може да се включи в стопанския живот и много по-бавно за защитената, рисковете пред която са много по-големи. Още сега, според нас, трябва да се започне с изработване на бъдещите правила за защита при работа на активната група, както и правила за работа при отваряне на затворените в момента индустрии и бизнеси“, подчертава предприемачът.
Кюркчиев допълва, че, за да може да се осъществи тази стратегия е необходимо да се предприемат веднага следните четири стъпки:
- Ясно идентифициране на двете групи.
- Създаване на условия за физическо разделение на двете групи в публичните пространства.
- Насърчаване на обособяването на отделни домакинства, състоящи се само от представители на всяка от двете групи.
- Въвеждане на различни мерки към активната и към защитената групи.
Красен Кюркчиев е категоричен, че стратегията „България на две скорости“ не препоръчва масово тестване на населението. „Смятаме, че предвид сегашното ниво и цени на бързите тестове, такива трябва да се правят за около 1% от населението седмично“.
В писмото до медиите екипът на Кюркчиев дава разяснения и на още няколко въпроса, които са събудили широк дебат във фейсбук групата „България на две скорости“:
Дали ползата за България няма да е сравнително малка, при положение, че така или иначе ще страдат производители, свързани с определени промишлености, като автомобилната, туризма?
Смятаме, че ако България започне да прилага този модел и той покаже добри резултати звръщайки по-бързо на работа редица предприятия и фирми, много бързо и други държави ще се ориентират, ще започнат да го прилагат и това ще доведе до рестартиране на страдащите отрасли и в други държави. Ако регионът започне да се рестартира, това ще увеличи ефекта върху бизнеса навсякъде.
Не е ли сложно да се разделят домакинствата?
Това не трябва да е задължително. Според наши оценки около 80% от домакинствата и сега са отделни. Трябва да се направи подходяща насърчителна кампания, насочена към останалите 20% от домакинствата, както и да се поощрят фирми, хотели и други организации да подпомогнат процеса.
Как и кой ще контролира всичко това?
Нашето очакване е, че голямата част от обществото ще спазва изискванията за съответните групи и без нужда от контрол. Отделно на ниво обект – магазин, учреждение и други, може да се изиска контрол от самите обекти.
Трябва ли да отпадне извънредното положение?
Нямаме компетенции за оценка на тази мярка.
Не трябва ли да се изработи детайлен план как и кога се прилага всичко това?
Такъв детайлен план, който коментира всички атрибути по приложението на четирите стъпки, както и по мерките за двете групи, трябва да се изработи внимателно на държавно ниво, след като се приеме, че сегментираният подход на стратегията „България на две скорости“ е пътят за преминаване на държавата през тази криза.
СТРАТЕГИЯТА „БЪЛГАРИЯ НА ДВЕ СКОРОСТИ“
Целта на стратегията е максимално запазване на живота и здравето на хората, ограничаване на негативните икономически последствия от кризата при минимално натоварване на бюджета.
Основната идея е да се раздели обществото условно на две групи и да приложим различни мерки спрямо двете групи:
(1) Ясно идентифициране на двете групи
(2) Създаване на условия за физическо разделение на двете групи в публичните пространства
(3) Насърчаване на обособяване на различните групи в различни домакинства
(4) Въвеждане на различни мерки към активната и към защитената група
ЗАЩИТЕНА ГРУПА
- Разделяне в домакинствата: За домакинствата, в които има и млади хора, и хора от защитената група, може да се направи стратегия за разделяне, според която 1) младите да се насърчат да използват свободни в момента семейни жилища за отделяне на домакинствата; 2) жилища на роднини; 3) жилища на доброволци, които ще приемат да ги споделят с други хора; 4) свободни общински жилища; 5) общежития; 6) жилища под наем Airbnb; 7) хотели с минимална помощ от държавата. Статистика: 3,9 млн. жилища и 3 млн. домакинства
- Разделяне извън домакинствата: Освен въведените мерки по отношение на супермаркетите подобни тайм слотове могат да се въведат за аптеките, GP-тата, за плащане на битови сметки, за достъп до държавни и общински администрации. Може да бъдат отделени и различни превозни средства на градския транспорт за двете групи.
АКТИВНА ГРУПА
- Индивидуален план за движение на хората на работното място, за да може да се проследят потенциално контактните лица 5 дни назад
- Максимално ограничаване и строго регламентиране на достъпа на външни лица и транспортни средства само до определени територии, без контакт с персонала, с максимални защитни мерки, дезинфекция
- Входен филтър и постоянен мониторинг на персонала
- Максимално отделяне на потоците на хора и материални активи с цел ограничаване на контактите между групи хора не само в работния процес, а и за пристигане на работното място и извозване
- Предпазни средства (ръкавици, облекла) и правила за социална дистанция
- График за периодична дезинфекция на абсолютно всички помещения, съоръжения, инвентар
- План за пълна дезинфекция при наличие на установен случай, включително учебна дезинфекция