Бързо адаптиране към промените
Как верига магазини „Фантастико” успява да издържи на ударното пазаруване с ускорено зареждане на обектите

В края на февруари и началото на март телевизионни репортажи от света бяха пълни с новини за бясно пазаруване на основни стоки. Дори и с шеги как едно от първите неща, които се изчерпват в магазините, е тоалетната хартия. За съжаление това, което виждахме в тези репортажи, скоро се пренесе и в България и тук започна масово презапасяване със стоки, понякога дори и в ненужно голямо количество.
Една от веригите, които трябваше да издържат на този удар на потребителите, бе „Фантастико” – единствената голяма търговска верига с българска собственост, която има 42 магазина основно в София. „Подготовката за новата ситуация при нас започна преди въвеждане на извънредните мерки. Като начало заредихме централния склад със стоките, с които хората започнаха да се запасяват при информациите за възможна реална опасност от епидемия”, казва Светослав Гаврилов, който в началото на март 2020 г. стана изпълнителен директор на компанията. Най-търсените стоки в момента на подготовката са варива, олио, захар, брашно, консерви, макаронени изделия и тоалетна хартия.
Така веригата магазини успява да отговори на ударното пазаруване на тези стоки в края на февруари. В отделни дни след това има завишено търсене на различни стокови групи – след основните стоки има дни, в които продажбите на месо са 2–3 пъти над нормалното, след това има такива пикове в продажбата на хляб. При тези пикове в отделни обекти намалява асортиментът в съответната стокова група, но като цяло проблем със стоките няма, допълва Гаврилов. Има забавяне в доставките при някои вносители с оглед на ситуацията по европейските граници и променящите се режими на преминаване, но стоковата наличност в обектите им го покрива.
Единствено по-сериозен недостиг има при препаратите за дезинфекция както от внос, така и от българските производители.
„Фантастико” има план за евентуално продължаване на извънредното положение с повече от месец. „Взели сме всички необходими мерки към момента както за осигуряване на безопасни условия за пазаруване и работа в обектите, така и за поддържане на стоковата наличност”, казва Светослав Гаврилов. Мениджмънтът е в ежедневна връзка с държавните органи и се съобразява с всички нови указания. Според него от веригата са показали, че бързо се адаптират към новите условия и въвеждат необходимите промени без забавяне. Дори и в случай на продължаване на извънредното положение смята, че ще отговорят на нуждите на клиентите.
Към този момент от компанията са фокусирани към основната дейност и не предвиждат развитие на онлайн продажби.
Навлизането в онлайн продажбите е сериозен проект и за да застенем зад него с марката „Фантастико”, трябва да сме сигурни, че той ще е на ниво. Имаме предложения за съвместни проекти, но засега те са само идеи
Стоките, които са пострадали най-много от новата ситуация, са неопакованите храни – хлебчета и закуски, които се изпичат на място, кулинарните щандове в обектите и кафетериите. Това до голяма степен е свързано с извънредните мерки, които бяха въведени във всички сфери. Основните клиенти на кулинарните щандове на обед са били работещите хора, сега голяма част от тях работят от вкъщи, а тези, които все пак ходят на работа, не могат да напазаруват бързо храна в обедната почивка заради въведения ограничен достъп до обектите. Има и клиенти, които са се пренасочили изцяло към предварително пакетирани продукти.
Деленето на стоките на български и вносни не е основно за тях, споделя Светослав Гаврилов. По-важни за „Фантастико” са качеството на продуктите и интересът на клиентите към тях.
Ако един продукт е добър и клиентът е убеден в това и го търси, в наш интерес е той да присъства на регалите ни и не е необходимо да се чака дефицит, за да се появи
Според него дефицитът на вносни продукти не би бил панацея за някой местен производител. Всеки български производител (и търговец) трябва да се стреми да е конкурентен с най-добрите, защото дори и временно да запълни вакуум, появил се в кризата, той трябва да е готов да предлага същото качество и количество, когато кризата отшуми.
Компанията няма финансови задължения и не работи с кредитен капитал, като инвестира изцяло собствени средства. Въпреки кризата работи активно по новите проекти, които са планирани за тази година. В края на февруари веригата открива своя най-нов супермаркет в столичния квартал „Манастирски ливади“. Предвидено е в началото на юни да отвори врати и обект в град Банкя – супермаркет с разгърната застроена площ над 4000 кв.м. Там ще бъдат изградени детска площадка, голям паркинг с места за майки, за хора в неравностойно положение, ще има и паркоместа със зарядни станции за електромобили. В този супермаркет ще бъдат наети около 90 души. Предстои основно реновиране на два супермаркета – в SkyCity Mall в София и в град Кюстендил. От компанията работят активно и по изграждането на голям супермаркет в град Перник, който трябва да е завършен в началото на 2021 г. Инвестициите по всички тези проекти ще надхвърлят 55 млн. лв.
Въпреки кризата екипът на „Фантастико” работи активно по новите проекти, които са планирани за тази година.
Освен „Фантастико” обаче дружеството собственик “Ван холдинг” притежава и други обекти, които не са активни по време на извънредното положение. „Затварянето на ресторантите MyChoice, боулинг залите Mega Xtreme Bowling, комплекс Joy Station и фитнес залата Fast and Fit ще доведе до пропуснати ползи, но ние разбираме, че тези мерки са необходими и са в името на запазване здравето на хората”, казва Светослав Гаврилов. Времето, в което обектите са затворени, ще бъде използвано, за да бъдат реновирани някои от тях: например търговският център SkyCity Mall и ресторантите MyChoice.
До известна степен негативният ефект от тяхното затваряне се намалява от това, че тези бизнеси са в собствени помещения и за тях не се плащат наеми. На хората, работещи в тях, е предложена временна работа в обектите на „Фантастико”, така че не се налага да се намалява броят на заетите в компанията.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС