Как социалните мрежи влошават кризата с коронавируса
Обществото ни е изправено пред разрастващата се с невиждани темпове зараза от коронавирус. За сметка на физическото дистанциране и продължителната социална изолация обаче разпространението на заразата бива допълвано и от не по-малко опасното информационно “заразяване” на населението с митове и фалшиви новини за Covid-19 и неговото въздействие, пише авторът на FORBES Хелън Лий Буйгс.
Снимка: Pixabay
Според проучване, направено от фондация Reboot, обхващащо над 1000 души от различни възрастови групи в САЩ, потребителите на социални мрежи като Twitter и Facebook са много по-склонни да бъдат изложени на дезинформация за Covid-19. Проучването отчита, че с нарастването на времето, прекарано в социалните мрежи, нивото на информираност на хората относно вируса и неговото разпространение всъщност намалява.
Потребителите на социалните мрежи са и по-склонни да възприемат лековато опасността от заразата и наложените по цял свят рестриктивни мерки за превенция, сочи проучването. Имайки предвид всекидневното нарастване на новите случаи обаче, това “самообразоване” на населението за коронавируса и неговото действие би могло да задълбочи допълнително пандемията.
Политическите лидери по цял свят са предприели мерки за ограничаване на заразата, като ресторантите, моловете и училищата в редица държави остават затворени вече няколко седмици, а хората всекидневно биват насърчавани да се подложат на доброволна самоизолация и да си останат вкъщи.
И все пак удържането на разпространението на болестта в крайна сметка не зависи толкова от колективни решения на управленско ниво, колкото от предприетите от всеки един от нас действия за превенция. Липсата на достоверна и проверена информация обаче често би могла да възпрепятства вземането на такива решения. Това са и изводите от проучването на фондацията, което оценява знанията на хората за Covid-19 и неговото разпространение, както и обвързаността на информацията на всеки от анкетираните със социалните мрежи. Трите основни извода от проучването са следните:
- Митове за Covid-19: Почти една трета от хората вярват в поне един от митовете за Covid-19. Интересен е и политическият аспект от проучването, според който хората, идентифициращи себе си като политически консервативни, често са по-склонни да вярват в митове и недоказани твърдения за вируса. 10% от хората пък смятат, че редовното изплакване на носа с физиологичен разтвор би намалило шанса за зараза с вируса. Не е изненада и големият процент на хората, които вярват, че вирусът е създаден от хора, като на това мнение са 12% от анкетираните.
- Социалните мрежи и Covid-19: Според проучването социалните мрежи играят основна роля за разпространението на митовете около вируса, като не е изненада и че колкото повече време прекарват хората в социалните медии, толкова по-склонни са да вярват във фалшиви новини за коронавируса. Може да се заключи, че увеличеното използване на социалните мрежи заради самоизолацията е правопропорционално на нарастването на дезинформираността на обществото.
- Популярността на постове за Covid-19: Според проучването през последните няколко седмици публикациите в социалните мрежи за Covid-19 очаквано нарастват главоломно. В Twitter например могат да се наблюдават над 1000 публикации за коронавируса в минута. Голяма част от тези постове попадат в категорията на фалшивите новини, като популярността им е особено голяма в градове, силно засегнати от коронавируса, като Ню Йорк, Лос Анджелис, Чикаго, Маями, Сиатъл и Детройт.
Covid-19 представлява огромна заплаха за здравето на хората, както и за световната икономика, като единствената превенция срещу вируса засега остава физическото дистанциране. За съжаление обаче, то е трудно постижимо в свят, изпълнен с фалшиви новини за пандемията, и всеобщо подценяване на заразата. За да могат да вземат адекватни мерки за предпазване на себе си и околните, хората трябва да спазват освен лична, и медийна хигиена, за да имат възможността да направят информиран избор и да вземат животоспасяващи решения.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС