Първи приоритет: Вътрешният пазар
„Софарма” АД и дружествата от групата й работят активно, за да не се прекъсва възможността за доставяне на медикаменти на болниците
Още преди въвеждането на извънредното положение пазарният натиск върху производителите на лекарства в България стана по-голям от обичайното. Началото на март бе белязано от засилването на ефекта от COVID-19 в Европа, а след това и в България. След въвеждането на извънредното положение на 13 март потреблението на определен вид лекарства се увеличи с пъти заради презапасяване. Болниците също започнаха да увеличават заявките.
Едни от компаниите, които са на предния фронт в битката с опасния и невидим враг, са публичното дружество „Софарма“ АД и дружествата от групата й. „Извънредното положение се отрази на компанията със засилено търсене, но правим всичко възможно да съхраним производството на медикаменти, от които има нужда“, казва Огнян Донев, председател на съвета на директорите и изпълнителен директор на „Софарма“ АД. Положението в сектора е сериозно, защото възникват тематични търсения на определени лекарства, които се изчерпват и веднага трябва да бъдат произведени допълнителни количества или осъществен допълнителен внос, за да не възниква паника.
Проблемите обикновено изникват неочаквано там, където не могат да се предвидят, но мениджмънтът на всяка компания трябва да е готов с няколко сценария за решаването им
Основният приоритет на всички български компании от сектора в момента трябва да бъде задоволяване на нуждите на цялата болнична система. „Не бива да се допусне спиране на производството и да се прекъснат доставките на медикаменти за болниците, за да могат те безпрепятствено да функционират”, каза Огнян Донев. Освен това и хората трябва да имат достъп до медикаменти, а при извънредното положение аптеките и дрогериите са в режим, при който не се нарушава тяхната работа.
По повод наложеното мнение, че моментът се използва за спекулативни печалби, Огнян Донев казва, че с лекарствата не може да се прави спекула, защото всяко лекарство има лимитна, максимално допустима цена, която не може да се надвишава. Използването на ситуацията може да става при продажбата на маски, дезинфектанти и други медицински изделия и причината е, че евтиният китайски внос в миналото е сринал българското производство. Никой не е инвестирал в специализирани мощности за такова производство и сега се налага пренастройка в движение.
Групата „Софарма“ е водещ български производител, износител и дистрибутор на фармацевтични и други продукти, свързани със здравето, със силно присъствие в Югоизточна Европа, предлагащ лекарствени продукти и други продукти и услуги, свързани със здравето. Приходите от продажби на групата според предварителния консолидиран отчет за 2019 г. достигат 1.281 млрд. лв. Продажбите в България са 64% от общите приходи на групата за миналата година, пазар Европа допринася с 35%, а един процент се дължи на други пазари. Акциите на основните дружества в групата „Софарма“ и „Софарма трейдинг“ се търгуват на Българската фондова борса.
Засега няма сериозни проблеми заради забавяне или затруднение при доставката на необходими за дейността на групата суровини и материали.
За щастие ние поддържаме запаси, които ще ни позволят да работим няколко месеца без допълнителни доставки
Според него обаче тепърва предстои да се види какво ще стане с транспортните коридори и какъв ефект ще имат те върху доставките. Неговото мнение е, че в момента шофьорите на камиони проявяват героизъм, преминавайки през територии с карантина и трудно и бавно преминаване на гранични пунктове.
Никой засега не знае колко време ще продължи това положение. Донев смята, че е възможно тази ситуация да продължи значително по-дълго време, отколкото е обявеното извънредно положение. Не се знае дали и самото то няма да бъде удължено.
Проблемите обикновено изникват неочаквано там, където не могат да се предвидят, но мениджмънтът на всяка компания трябва да е готов с няколко сценария за решаването им
Групата „Софарма” е напълно финансово ликвидна и за момента може да поеме и забавено плащане на клиенти при проблеми при тях. В същото време едно от най-важните неща в момента е банките в България да запазят спокойствие и да продължат да кредитират бизнеса, е мнението на Донев. „Финансовият ресурс, който е на разположение на банките, е доста голям и смятам, че този път ще е различно в сравнение с кризата преди 12 години.”
Групата от компании в структурата на „Софарма” АД е представена в повече от 45 държави, но ключовите пазари са България, Русия, Украйна, Казахстан и Полша. Стратегическият план на групата се фокусира върху по-нататъшно разширяване на пазара в региона. Сегашната ситуация на пандемия в света, Европа и България ще засегне и продажбите на групата в страната и в чужбина. „При всички положения ще има намаление на общите ни продажби, защото ще се промени тяхната структура”, каза още Донев.
В момента се произвеждат лекарствени продукти, които се търсят само на българския пазар. Продукти като витамини, различни видове антипиретици (обезболяващи средства), това са продуктите, които се изчерпват първи на пазара. Според Огнян Донев няма да има проблеми с доставките въпреки повишеното търсене на конкретни медицински продукти. Българската фармацевтична индустрия – както групата „Софарма”, така и другите български фирми, ще задоволява нуждите на пазара, защото това сега е приоритет в дейността ú.
Българските предприятия на компанията и преди кризата работят на най-високо ниво по отношение чистота и дезинфекция, като това се обуславя от спецификата на производството на фармацевтични продукти. В същото време е дадена възможност на администрацията да извършва своята дейност от дома. Сред антикризисните мерки в дейността на групата е преструктурирането на офисите извън България, където голяма част от хората също вече работят от домовете си. Изключение прави Украйна където има производствено предприятие.
Кризисната ситуация изисква и специфични мерки, които до позволят съхранение на дейността, без да се прибягва до масови съкращения на работни места. Едновременно с това е подходящо финансово стимулиране на всички, които не бива да напускат работното си място и се трудят при затруднени условия.
През март бе обявено, че едно от дружествата на групата, „Софарма трейдинг“, е сключило договор за придобиване на групата аптеки SCS Franchise. „Софарма трейдинг“ е водещата компания при доставки за болничния пазар и има над 20% пазарен дял на пазара на дребно в България. ”Придобиването зависи от Комисията по конкуренция, която трябва да се произнесе”, каза Огнян Донев.
Неговото мнение е, че при всички тези кризисни ситуации малкият бизнес не е в състояние да издържи на финансовите предизвикателства. Окрупняването на икономическите субекти и възможността на групата да финансира биха подобрили ситуацията и направили тези субекти икономически стабилни. От друга страна, наличието на повече точки за дистрибуция ще даде възможност за по-добър достъп до медикаменти.