С кого да не губиш контакт по време кризата с COVID-19
През последните седмици говорим много за спазване на социална дистанция заради кризата с коронавируса. Но това, че трябва да избягваш да си физически близо до околните, не означава, че трябва да загубиш всякакви връзки с тях.
Снимка: Pixabay
Авторът на FORBES Ейвъри Бленк посочва с кого да не губиш контакт в условията на изолация.
Мениджъра ти
Ако имаш пряк началник, продължи да комуникираш с него. Ако работиш от вкъщи, вероятно много по-рядко го виждаш, така че е важно да запазиш комуникацията си с него. Споделяй периодично с докъде си стигнал по проекта, по който работиш. Ако не си сигурен дали шефът ти би искал да получава такава информация, попитай го. Така ще разбереш и как предпочита да се свързваш с него – по имейл, по телефона или чрез видео разговор. Все пак не прекалявай – добре е шефът ти да знае как върви работата, но не и до степен да го разсейваш постоянно от останалите му задължения.
Колегите ти
Остани свързан с колегите си. Може би работиш от вкъщи, но все пак не си сам. Не разговаряй само с шефа си, а поддържай комуникация и с останалите членове на екипа.
„Ловци на глави“
Въпреки че настоящият момент може да не е идеален за търсене на нова работа, това не означава, че трябва непременно да загубиш връзка с познати „ловци на глави“, които търсят подходящите служители за различни компании. Можеш да се свържеш с тях и да се поинтересуваш как са, както и да подновиш информацията за теб, която имат – нови успехи и придобити умения. Поддържането на тези контакти може да не ти се струва като приоритет сега, но това може се окаже много полезно в бъдеще.
Други интересни хора, които може да са в помощ на кариерата ти
Има ли предприемач, на чиято кариера се възхищаваш? Можеш да опиташ да се свържеш с него в LinkedIn и след това да започнеш комуникация по телефона. Бъди любопитен и не пропускай възможността да завържеш нови контакти.
Семейството и приятелите ти
Независимо дали живееш сам, или не, остани свързан с близките и приятелите си. Уговорете си виртуални срещи с помощта на Skype, FaceTime или Google Hangout. Организирай виртуално парти, направете си обща виртуална тренировка или просто поговорете. Ако някой от близките ти работи в сферата на здравеопазването, сега е особено важно да му кажеш, че си мислиш за него, или да предложиш помощта си. Ако си сигурен, че сега е прекалено зает, изпрати му съобщение. Важно е да покажеш уважението си към тези, на които се възхищаваш и на които държиш.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС