Най-добрите MBA програми на 2020
Ежегодната класация на FORBES за най-добрите бизнес колежи се стреми да даде отговор на един наболял въпрос: струва ли си да инвестираш в MBA през 2020?
Чуваме вдъхновяващи истории за хора, които зарязват образованието си, за да се посветят на своята бизнес идея, и успяват. Но значи ли това, че висшето образование е безполезно?
Ще оставим числата да говорят.
Това са колежите с най-добрите MBA програми на 2020 г.
Методология
За да приготви класацията, екипът на FORBES e подбрал над 100 висши учебни заведения в САЩ и е анкетирал 17500 души, които са завършили MBA програма. Въпросите към завършилите са свързани със заплатите, които получават, избора им на кариера и населено място.
От класацията са изключени онези университети, за които не е получена обратна връзка от поне 15% от завършилите там.
Как избрахме най-добрите MBA програми?
FORBES събра информация за средния доход на завършилите в първите 5 години след дипломирането. Извадихме от това число доходът, който завършилите щяха да генерират, ако вместо да учат бяха работили (това включва 2 години заплата, но също спестени разходи за университетски такси).
Крайният резултат е нетният кумулативен ефект от магистратурата. Това е и основният показател, по който подредихме университетите в списъка.
За пръв пръв път класацията на най-добрите бизнес училища се оглавява от Chicago Booth. Чистият кумулативен ефект от записването на MBA програма там е $94,400.
Най-добрите MBA: какво показват числата?
Нека да видим как се изплаща времето, прекарано в тези училища.
1. Chicago Booth
Град: Чикаго
Щат: Илинойс
Годишен прием: 591 души
Разходи(цена на магистратурата): $149032
Нетен кумулативен ефект: $94400
Booth е един от най-старите колежи в САЩ. Общо девет представители на Booth са печелили Нобелова награда по икономика от 1982 г. до днес.
В учебната програма има само една задължителна дисциплина и тя е с експериментален характер. Целта й е да научи студентите да работят в екипи, да общуват по-добре, да се справят с конфликти, и да подобрят презентационните си умения.
2. Stanford Graduate School of Business
Град: Пало Алто
Щат: Калифорния
Годишен прием: 419 души
Разходи: $143526
Нетен кумулативен ефект: $90800
Stanford е училището, в което се влиза най-трудно. Едва 6% от кандидатите успяват да прекрачат прага му. Никъде по света няма толкова малък процент на приетите. Всички студенти са длъжни да изкарат известно време в чужбина.
Но всичко това се отплаща. Средната заплата на завършилите Stanford е $142000 на година. Нито един друг колеж не може да се похвали с толкова висок показател. Нищо чудно, че Stanford предлага някои от най-желаните MBA програми в света.
3. Northwestern (Kellogg)
Град: Евънстън
Щат: Илинойс
Годишен прием: 478 души
Разходи: $150108
Нетен кумулативен ефект: $89600
Kellogg предлага широк кръг от възможности за обучение. Те включват 37 програми за учене на разменни начала в 20 страни от цял свят.
През втората си година студентите са задължени да минат успешно курс по лидерство и управление на кризи. Поне 500 работодатели в САЩ имат политика да наемат завършили Kellogg.
4. Harvard
Град: Бостън
Щат: Масачузетс
Годишен прием: 930 души
Разходи: $161428
Нетен кумулативен ефект: $86500
Harvard без съмнение е един от най-престижните бизнес колежи в света. Предлага дуално обучение с редица други колежи в сферата на медицината, правото, управлението и др.
Някои от най-влиятелните хора в света са завършили Harvard. Сред тях са милиардерът Майкъл Блумбърг и главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън.
5. Pennsylvania (Wharton)
Град: Филаделфия
Щат: Пенсилвания
Годишен прием: 862 души
Разходи: $158326
Нетен кумулативен ефект: $84700
Wharton е основан през 1881 г. И е най-старият бизнес колеж в САЩ. Той е и вторият най-голям след Harvard. Студентите могат да избират между 19 различни специалности.
Колежът предлага дуални програми с други учебни заведения. През 2018 Wharton успя да организира кампания за фондонабиране, чиято стойност стигна умопомрачителните 1 млрд. долара.
6. Dortmouth (Tuck)
Град: Хановер
Щат: Ню Хемпшиър
Годишен прием: 287 души
Разходи: $152923
Нетен кумулативен ефект: $82700
Tuck е един от основните инкубатори на кадри за консултантските компании.
Още през първата година студентите трябва да се занимават с казуси от реалния свят, които са от стратегическо значение за бизнеса. Те могат да работят и като консултанти на компании и неправителствени организации в чужбина.
7. Columbia
Град: Ню Йорк
Щат: Ню Йорк
Годишен прием: 756 души
Разходи: $159669
Нетен кумулативен ефект: $80900
Columbia Business School е един от най-големите бизнес колежи в света. През 2022 ще се премести в нов кампус.
Около 50% от новоприетите идват от семейства, които се занимават с финанси или консултантски услуги. Статистиката показва, че 65% от завършилите студенти се реализират в същите сектори.
8. MIT (Sloan)
Град: Кембридж
Щат: Масачузетс
Годишен прием: 409 души
Разходи: $154240
Нетен кумулативен ефект: $80900
През първата си година в Sloan студентите проучват собствените си силни страни и интереси. Това им помага да изберат посока на кариерно развитие.
Около 85% от тях рано или късно променят първоначалния си избор на професионална реализация. Могат да специализират в едно от следните направления: предприемачество и иновации, финанси и корпоративно управление.
9. Cornell (Johnson)
Град: Итака
Щат: Ню Йорк
Годишен прием: 280 души
Разходи: $141838
Нетен кумулативен ефект: $78300
През първия семестър студентите в Cornell минават през основните дисциплини. През втория се съсредоточават само върху една сфера, от която след това ще зависи и летния им стаж.
Тези, които са избрали MBA програми с технологичен профил, минават и през много интензивен 10-седмичен семестър през лятото.
10. Michigan (Ross)
Град: Ан Арбър
Щат: Мичиган
Годишен прием: 423 души
Разходи: $140347
Нетен кумулативен ефект: $78000
Около 23% от новоприетите магистри идват от семейства, които се занимават с неправителствени организации, медицина, правителство и армията.
Студентите изкарват 7 седмици на пълен работен ден в работа по проект, който обикновено се финансира от спонсор и е се случва в реалния свят, а не е симулация или тест. Около 50% от проектите се случват в чужбина, а студентите трябва да заслужат препоръки от спонсорите си.