На първа линия
Модните маски на Airlef, които са срещу запрашен въздух, се превърнаха в най-сигурната защита за лекарите на първа линия. Собственикът Петър Живков пренастрои бизнеса за 24 часа

Когато коронавирусът дойде в България предприемачът Петър Живков се оказа сред малцината подготвени за него. Той е собственик на компанията „Еър Солушънс“ ЕООД, която оперира под търговското име Airlief. Тя произвежда защитни маски от най-висок клас. И в момента е готов да направи сравнително голям брой от тях за лекарите, които са на първа линия. „Причината е че имаме на склад един определен материал за производството на маските, който се казва meltblown – нетъкан текстил със статично заредени микрофибърни частици. Големите производители в момента не го пускат за износ. Оказа се, че у нас може би сме единствените, които го имаме. Бяхме се запасили малко преди кризата да ни удари“, казва Петър Живков и допълва, че най-ранният внос се очаква в средата на април.
Маските на Airlief са много по-надеждни от медицинските. Те имат филтри с активен въглен и прилепват много плътно, което на практика намалява опасността вирусът да премине през тях. Те дават така нужната сигурност и спокойствие на медицинските лица при контакт с болните.
Цялата ситуация около пандемията е добър повод да се разчупят някои практики, които са закостенели изключително много в България
Успяваме да разговаряме със собственика на компанията Петър Живков. Заварваме го вкъщи. „За първи път от доста време работя от дома. Подготвям нов вид маска, насочена само и единствено за лекари на първа линия. Документите и спецификациите, които подготвяме, се внасят в патентното ведомство. Но не получаваме патент, а т.нар. „полезен модел“ тоест продукт с по-ниска иновация“, казва той.
На срещата между държавата и производители на 11 март, в която компания Airlief е поканена да участва, получава важна задача – да измисли опростен и по-евтин дизайн, и да започне производство на маски за лекарите, които имат пряк контакт със заразените. По думите на Петър Живков преработката на базовия модел е отнела на него и служителите му 24 часа. „Маската е без клапи и модерен дизайн, но е по-лесна за дезинфекция и възможност да се третира с UV-лампи след всяка смяна. Всички останали иновации, като външен слой от полипропилен и филтри, се запазват“, казва Живков.
През следващите дни започва денонощно производство на маски. Включват се и няколко доброволци, които помагат за изработката. Доставката на маските става чрез поръчка от болниците. „Концепцията за поръчка се промени на няколко пъти, но последното, което се реши е самите болници да правят заявки и да плащат от собствените бюджети. Често ние доставяме маските доста преди да получим парите“, казва Петър Живков. И посочва, че кризата, която се задава пред неговата компания, а и пред много други производители, не са парите, а доставките на материали.
Той се притеснява, че съвсем скоро материалите ще свършат, производството ще спре, докато не бъде направен нов внос. „Ще поискаме държавата да удари едно рамо. За нас е важна не финансовата подкрепа, а по-лесното внасяне на дефицитните стоки, за да увеличим производството. Рискът остава в нас. Но тъй като сега са жизненоважни количествата това е правилният начин на работа“, казва Петър Живков.
Другият проблем е цената на произвежданите маски. „Колкото и да не ни се иска, ние ще трябва да я повишим. Материалите, които влагаме са поскъпнали само за месец пет пъти, тенденцията е да растат още. Освен това има много голяма спекула с цените в цял свят“, казва Петър Живков.
Бизнесът трябва да се адаптира, за да успее. Има някои, които са на ръба на оцеляването. Има други, които обаче за една седмица могат да преструктурират целия си процес и ако успеят да го направят по начин, който е по-добър от останалите конкуренти, то това може да се използва като възможност, която да ги изстреля
“Мисля, че цялата ситуация около пандемията е добър повод да се разчупят някои практики на работа и обучение, които са закостенели изключително много. В момента в образованието се случват невиждани неща, които ако не беше кризата, може би нямаше да станат още десетилетия. Ще има много болка за много хора, но ще има много възможности за други“, казва Петър Живков, според когото светът вече е в икономическа криза.
Той прави паралел с Първата световна война, за която поводът е убийството на австрийския престолонаследник Франц Фердинанд в Сараево. Но причината е големият дисбаланс на световните сили и натрупаното напрежение. „При сегашната ситуация анализаторите от почти година говорят за наближаваща криза и причините бяха пределно ясни, очаквахме само поводът. И той се появи в началото на тази година – коронавирусът. И отново повтарям бизнесът се нуждае от адаптация“.
Петър Живков смята, че кризата с коронавируса у нас ще бъде овладяна за около два месеца, тъй като мерките, които се взимат в момента, ще започнат да дават резултат на по-късен етап. „Важното е хората, занимаващи се с бизнес, да се замислят, да си направят поука от тази криза. Трябва да не сме толкова зависими от вноса. Трябва да увеличим производството, защото това е един от големите проблеми. Ясно се видя как малки български фирми, които доскоро не бяха забелязвани от никого излязоха на преден план, опитвайки се да помогнат за овладяване на кризата, без да искат нищо в замяна. Трябва да има повече създатели, за да можем сами да си помагаме“.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС