Облачно обучение
Забраната за посещение на обществени места създаде сериозен проблем пред университетите в България. Те трябваше да намерят начин да продължат обучението на студентите, като междувременно затворят аудиториите си.
Пред такъв избор се изправя в средата на март 2020 г. изпълнителният директор на НБУ Георги Текев. Той избира варианта целият университет да мине към електронна форма на обучение. Всички занятия започват да се провеждат в платформата Moodle, която е персонализирана за нуждите на НБУ. Въпреки организационните и някои технически проблеми още на втория ден Moodle НБУ успява да поеме трафика на всичките 5000 потребители, които я посещават.
„За нас прекратяването на обучението за дълъг период от време не е алтернатива, тъй като сме много прецизни в изпълнението на ангажиментите си към нашите студенти – казва Георги Текев. – Въпреки че електронното обучение не може да замести в пълна степен богатия университетски живот, който предлага НБУ, ние предпочетохме да продължим семестъра по този начин, за да могат нашите студенти да получат необходимите знания и умения в уговорения срок, а и да бъдем в тяхна подкрепа в тази ситуация.”
Други учебни заведения като Университета за национално и световно стопанство трябва да осигурят занятия на много повече студенти. В уикенда веднага след обявяването на извънредното положение, специалистите на УНСС работят почти денонощно, за да осигурят електронен достъп до учебен материал за близо 20 хил. студенти.
УНСС залага на Microsoft Teams – софтуер за колаборация, който се използва за отдалечена работа в екип. Той дава възможност за видеоразговори, чат, споделяне на екрани и други функции, което го прави удобен и за електронно обучение.
„Доколкото може да се съди по отзивите на студентите, опитите са успешни – казва доц. д-р Мартин Осиковски от катедра „Медии и обществени комуникации“ в УНСС. – Смятаме, че това далеч надхвърля възможностите на традиционните форми на дистанционно, или „неприсъствено“, обучение. Затова избягваме морално остарялата терминология и предпочитаме да говорим не за дистанционно, а за облачно обучение.“
Осиковски посочва, че принудителното преминаване към електронно обучение на българските университети може да се окаже крачка към по-голяма трансформация на образованието в България. „Хоризонтите, които се разкриват от тук нататък, са практически неограничени като възможности за работа с образователни продукти – казва Мартин Осиковски. – Усещането е, че се случва нещо много обнадеждаващо – и по своему даже красиво.“
Пълният текст на статията четете в новия брой на Forbes, който е вече на пазара.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС