Жажда за иновативност
Как Николай Цветанов, новият управляващ партньор на „Пенков, Марков и партньори“, ще интерпретира амбициозните и непреходни цели на влиятелната адвокатска кантора
От януари тази година Николай Цветанов е новият управляващ съдружник на Адвокатско дружество „Пенков, Марков и партньори“. „Привилегия, но и огромна отговорност“, както самият той казва, защото следва да работи креативно и упорито, за да съумее да затвърди и развива високите стандарти на правните услуги в едно от първите адвокатски дружества в България. А отговорността е наистина голяма, защото всяка стъпка се случва под зоркия поглед на Владимир Пенков.
Владимир Пенков е добре познато име в юридическата гилдия. Веднага след демократичните промени в личния си апартамент на бул. „Цариградско шосе“ той заедно с още трима юристи, изпълнени с много вяра, страх за бъдещето и ентусиазъм, учредяват първообраза на това, което днес бизнесът в страната познава като една добре организирана и стремяща се към перфекционизма правна кантора. Тридесетгодишната история на дружеството е свързана с множество саможертви и някак позволява асоциации с модела на създаване на някои софтуерни компании – идеалисти и силно мотивирани експерти в областта си, обединени от желанието и вярата в успеха на работата си.
Всъщност до 2011 г. екипът все още се помещава в няколко апартамента на същия адрес и това е създавало уникално усещане за „семейното“ и общността. Когато фирмата се премества в новия си офис, в голяма бизнес сграда и впечатляващ офис, именно изградената фирмена култура и ценности сближават екипа още повече. Затова и колегите са мотивирани да работят десетки часове на ден като екип – като „семейство“.
Водени от идеята, че хората са най-ценният ресурс, част от пространството е преобразувано в зала за почивка с тенис маса, футбол на маса, дори видеоигри. Организирана е ежедневна доставка на храна и затова се хранят като семейство, на една маса. Част от това „семейство“ е и Николай Цветанов.
Аурата на ментора
Като малък той обичал да рисува и се вдъхновявал от архитектурата на старите сгради. В училище често се застъпвал за правата на съучениците си (прякорите Адвокатчето и Философчето логично го застигат). Годините в средното училище с профил изобразително изкуство обаче някак убиват интереса му и към рисуването, и към архитектурата. Тези в софийската Търговско-банкова гимназия от своя страна го отказват и от финансите. Така, както сам казва, „по метода на изключването“ се връща към детското си увлечение да защитава правата на другите и завършва право в Софийския университет.
Когато пристъпва прага на офиса на „Пенков, Марков и партньори”, Цветанов вече чака конкретна оферта от друга кантора. Между него и Владимир Пенков обаче се усеща „едно съвпадение на темперамент, на енергийно ниво“.
Аз съм освободен и директен в общуването си. Посрещна ме същият тип човек.
Пенков разбира, че има конкуренция за привличането на току-що завършилия студент. Пита го какви са условията, при които би започнал работа при него.
Тук можем да отворим скоба за едно от важните качества на Владимир Пенков – Цветанов нарича ментора си „експерт в преговорите“ – а това, което следва, е перфектен пример. Опитният юрист приема условията на младежа („не бях и максималист“, казва днес Цветанов), без да преговаря, но само при условие, че договорът се под-пише на момента. Цветанов веднага казва „да“ и започва още следващия ден. „Всичко тогава се разви толкова стремглаво, колкото и от там насетне“, казва той днес.
Цветанов преминава в йерархията на адвокатско дружество „Пенков, Марков и партньори” – младши, после старши адвокат, младши и старши съдружник – и това на сравнително равни интервали от време.
Това, което остава константа през тези 12 години, е отношението на основателя на фирмата към него – „винаги се опитва да ми даде полезен съвет. Бих казал, че аз съм негово отроче, защото се идентифицирам с принципите и философията му за правния бизнес, със създадените от него уникални не само за България фирмени стандарти и фирмена култура“, казва той. И допълва:
Става въпрос за индивидуалната грижа за клиентите, колективен начин на мислене и взимане на решения и грижата за екипа, който е уникалният ни ресурс
Адвокат Пенков е стожер на тази фирмена култура, която той изгражда във времето. И до днес е в офиса, често по над 12 часа на ден, продължавайки да работи по различни казуси, а това се случва основно заради настояване от страна на клиентите, с които има изградени дългосрочни отношения на доверие и професионализъм.
Макар да отличава и други хора, които са му помогнали много за личностното развитие, Николай Цветанов подчертава особената роля на Владимир Пенков в съзряването до днешната му функция. „Първите ни дискусии целяха да осъзная, че рядко животът е само в черно или бяло – казва Цветанов. – Полагаше огромни усилия да ми помогне да гледам на всеки един казус през призмата на морала, но да виждам света такъв какъвто е.“
Моралът и идеализмът стоят в основата на философията на адвокатско дружество „Пенков, Марков и партньори”. Николай Цветанов говори за „пазарна доминация с правни похвати“. „На адвокат Пенков му отне не повече от шест месеца от запознанството ни, за да ми цитира древноримския юрист и философ Целз с неговата непреходна дефиниция за правото като „изкуство за доброто и справедливото“.
Във времената, в които живеем, ние сме искрено горди, че имиджът ни ни поставя в категорията на непримиримите борци срещу съмнителните житейски практики
Следват и други останали в съзнанието на „младия юрист“ съвети и концепции за правото и мястото на юриста в обществото. „Бях много впечатлен, когато получих за пръв път кратка лекция за значението ни като хора, които имат силата и могат да променят България. Да я направят по-добро място със справедлива правна система, смислени закони, работещи за развитието на гражданското общество и оттук привлекателна бизнес дестинация и прекрасно място за живот.“
В едно с тези ценности идва и огромната експертиза на екипа на кантората по отношение на консултирането на бизнеса. Всъщност, въпреки че „Пенков, Марков и партньори” предоставя услуги във всички области на правото, фокусът пада именно върху гражданското и административното право. „Ние сме възникнали и съществуваме като правен офис, съветващ непосредствено предприемачите и международните компании в страната“, казва Николай Цветанов.
В това отношение той трудно може да намери по-добро вдъхновение от кариерата на Владимир Пенков. „Ако се върнем в самото начало на частния бизнес в България, приватизационните договори, които Пенков е консултирал, осигуряват десетки хиляди работни места и до днес.“
Тук Цветанов цитира сделките, които стоят в основата на икономиката от онова време. Първият клон на чуждестранна банка – „Линдербанк“, първото търговско представителство на банка – „Македония Трейс банк“, първото придобиване на банка от страна на Райфайзен банк в БЗК, консултациите по придобиването на ОББ от Европейската банка и Опенхайм, както и последвалата приватизация от националната банка на Гърция, стъпването на българския пазар на „Кока Кола“ чрез създаване на съвместно предприятие между ЦКС и „Триа Епсилон“, и то преди наличието на Търговски закон и при противоположни становища относно законността от уважавани професори, приватизацията на първото застрахователно дружество Булстрад чрез използван за пръв път инструмент на плащане чрез компенсиране на дълга към Испания. Всички те стават реалност благодарение на екипа на „Пенков, Марков и партньори”.
В по-новата част от историята, след 2005 г., кантората структурира и подпомага старта на бизнеса на първата компания, предоставяща финансови услуги от разстояние, и то в момент, когато съмнението и недоверието от страна на регулатора са огромни. Днес това е един добре работещ бизнес модел с традиции.
Ние сме искрено горди, че имиджът ни ни поставя в категорията на непримиримите борци срещу съмнителните житейски практики
Важна за визитката на „Пенков, Марков и партньори” е и правната защита на немска компания, която завежда дело в арбитраж – един от най-големите по размер искове за над милиард, което дружеството печели и е наградено за „Дело на годината“. Фирмата печели награда „Адвокатска кантора на годината“, адвокат Пенков е награден за „Адвокат на годината“, а адвокат Цветанов е номиниран в същата категория.
През годините кантората работи по множество законопроекти и подзаконови нормативни актове, като в повечето случаи работата е насочена към това да даде една различна перспектива на нормотвореца – тази на бизнеса, и да направи правото живо и адекватно на реалните обществени отношения. Примери са някои изменения в Търговския закон, Закона за търговския регистър, Закона за мерките срещу изпиране на пари и пр.
Некризисният момент на „щафетата“
В края на 2019 г. Николай Цветанов представя пред останалите съдружници своята стратегия за развитието на „Пенков, Марков и партньори”. Част от десетстраничния документ е и план за справяне с кризисни ситуации. „Може да се каже, че съм бил добър лош пророк – казва с усмивка Цветанов. – Аз очаквах просто икономическа криза. Не съм вярвал обаче, че тя може да бъде в такива размери и че ще бъде основно последица от пандемията…“
Кантората, чието управление официално пое в края на януари 2020 г., „има ресурса, знанието и опита, необходими, за да преодолее предизвикателствата“, казва той. Връща се 12 години назад към предишната криза – точно когато се присъединява към „Пенков, Марков и партньори”. Адвокат Цветанов припомня, че тогава фирмата бързо се адаптира и се справя много добре, още повече че по това време вследствие на кризата някои международни правни офиси напускат България, а други се отказват от навлизане на българския пазар.
Планът на Цветанов включва преструктуриране на бизнеса – „за жалост ще трябва да излезем извън нашата рутина. Ние сме създадени и работим да подкрепяме позитивните бизнес инициативи, а аз очаквам като последица фалити, несъстоятелност, разпродажба на активи в страната“. Все пак той добавя, че клиентите на „Пенков, Марков и партньори” са компании с ясен план, визия и опит, достатъчни за справяне с кризисните условия. Отделно, изтъква, че екипът му работи с много компании от фармацията, транспорта или хранителната индустрия, които няма да бъдат в такава степен засегнати от кризата. „Такава е била стратегията ни винаги – казва той. – Да работим с дружества от различни сектори, за да не може едно подобно сътресение да ни се отрази крайно. Разбира се, консервативните ни принципи за избягване на конфликт на интереси ни подтикват допълнително към тази диверсификация.“
Надали 36-годишният Николай Цветанов си е представял, че още в първите си месеци като управляващ съдружник на една от най-влиятелните правни кантори в България ще трябва да се сблъска с криза от подобен мащаб. Той обаче е подготвен – и дълго време е бил обучаван и тестван дали е подходящ за новата си роля.
Номиниран е за нея още в средата на 2018 г., когато Владимир Пенков го кани на формална среща. „Той е немски възпитаник – казва Николай Цветанов. – При него всичко се случва по много стриктен ред. На срещата ми показа под-писана от него номинация за избирането ми за управляващ съдружник.“ Това обаче е само началото на един дълъг процес, в който повече от година Пенков, адвокат Иван Марков и останалите партньори наблюдават всеки детайл от работата на Цветанов. „Искаха да разберат дали съм готов да нося тази отговорност, как би се отразила на самочувствието ми, мога ли да се самозабравя, мога ли, вместо да съм полезен, да навредя на дружеството.“
Явно минава теста, защото в края на 2019 г. адвокат Пенков, отново писмено, заявява, че поддържа кандидатурата на Николай Цветанов. Следва одобряване на стратегията му и формалното решение от съдружниците да поеме щафетата в управлението.
Концентрацията и целенасочеността, упоритостта в работата са сред причините да му бъде гласувано от съдружниците това доверие. Лоялността със сигурност е значима причина. Предвид фирмената политика, умението да работи в екип, способността бързо да вниква в проблемите на клиентите, но и в тези вътре във фирмата, да предлага проактивно решения за важните въпроси, да е ангажиран и като че ли умението правилно да представя предимствата и експертизата на офиса са качествата, за които получава признание. (текстът продължава на следващата страница)