Планът „Кюркчиев“
„Това, което застигна нашата държава и света, е нещо много сурово и страшно. Прекалено рядко се случва. Затова трябва да се обединим. Време е да мислим за цялата държава, не само за нашите фирми и бизнеси. Не можем да сме тесногръди, трябва да оцелеем всички или поне да се опитаме.“ Това казва Красен Кюркчиев, който пръв с подкрепата на брат си Жечко Кюркчиев стартира дарителска кампания „Помогни сега“ срещу пандемията от COVID-19. В края на март предприемачът представи предложение за цялостна стратегия за преодоляване на кризата. Планът „България на две скорости“ бързо стана много популярен и събра подкрепа, сега на ход е държавата.
Читателите на FORBES най-вероятно добре познават Красен Кюркчиев. Той е сред най-известните и активни български предприемачи, собственик на „Фикосота“, изцяло българска компания, която е сред най-големите в страната. Той и брат му Жечко, който ръководи другата голяма компания от общия им бизнес – „Теси“, са от самоизградилите се успешни българи, от хората, които постигат успехи с размах и визия, с внимание към детайла и комуникацията. Двамата започват с нищожен капитал през 1990 г., за да стигнат днес до две компании, с успешен бизнес в над 70 държави. „Фикосота“ развива успешно 17 собствени бранда, разпределени в различни категории – перилни и почистващи препрати, сапуни, шампоани, омекотители, тоалетна хартия, пелени, козметика, сладки и солени снаксове и други. Водещите брандове са: Savex, Semana, Teo, Milde, Emeka, Pufies, Maretti, Kubeti. В маркетинга „Фикосота“ е българската „Кока-Кола“ – активно рекламира своите продукти и непрекъснато отчита ръстове на продажбите на всички пазари. В компанията работят 1300 души. Дружеството има офиси в Букурещ, Киев и Ню Йорк. Оборотът на „Фикосота“ за 2019 г. е 160 млн. евро.
С навлизането на коронавируса в страната Красен Кюркчиев и компанията му се оказаха едни от най-подготвените за нея, а продуктите, които произвеждат – най-търсените.
Три дни след обявяването на извънредното положение ние бяхме готови с кризисна стратегия за нашата фирма
казва Кюркчиев и обяснява, че информираността на екипа е много важна. „Ежедневно служителите получават бюлетин. Хората трябва да знаят какво се случва и как действаме в тази сложна ситуация, за да са спокойни и да могат да вършат това, в което са най-добри. Всеки от екипа има възможност да дава предложения за справяне с кризата.“
Подготовката за кризата във „Фикосота“ започва още преди да има заразени у нас – когато вирусът се пренася в Европа, Красен Кюркчиев и екипът му се задействат. „Осъзнах, че заразата ще достигне нашата страна, че Европа и Америка ще се справят по-трудно от азиатските държави. Веднага започнахме да мислим как да се защитим“, казва той и посочва, че са стигнали до извода, че най-важно е производството и там трябва да са насочени всичките усилия.
След обявяването на извънредното положение заминава за Шумен, където са фабриките на „Фикосота“, и започва денонощна работа за подготовка на производството в условия на пандемия. Изработват перфектен план за защита.
Сведохме до минимум риска от зараза в нашите фабрики, но дори и да се случи, производството няма да спре, бизнесът няма да колабира, защото имаме т.нар. индивидуален план на работниците
Този план следи движението на всеки работник. Освен това служителите са разделени на групи. Има контролиран превоз на хората, всеки работи в определен сектор, с определени колеги, изолирани от останалите. Във всеки момент се знае с колко други хора е бил и кои са те, така че, ако някой се зарази, бързо да се установят лицата, с които е имал контакт, и те да бъдат поставени под карантина. Секторът, в който е работил заразеният, се затваря за 16 часа за цялостна супердезинфекция, а останалото производство продължава работа. „Тези мерки ги предприехме още на 16 март и до момента (края на март 2020 г.) нямаме случай на заразен“, казва Красен Кюркчиев и допълва, че кризисната стратегия е представена на работодателски организации и други фирми вече използват части от плановете на „Фикосота“.
Благодарение на нея бизнесът на Красен Кюркчиев не изпитва затруднения. „Развива се добре. Отначало си мислехме, че ни предстоят много страшни неща, но мобилизирахме всички и не допуснахме това да се случи. Има леко забавяне на доставките, най-вече на суровини, но като цяло продажбите ни не падат, дори напротив, в някои категории растат, особено тези, свързани с хигиената.“
Осъзнах, че заразата ще достигне нашата страна, че Европа и Америка ще се справят по-трудно от азиатските държави. Веднага започнахме да мислим как да се защитим
На въпрос дали обмисля да преориентира бизнеса си с цел да отговори на повишеното търсене на продукти от първа необходимост Красен Кюркчиев категорично заявява, че няма такива намерения. „Няма да влизаме в производство на други категории, например да шием маски, да правим неща, които не са в нашия бизнес.
Каквото и да става, тази криза би трябвало да мине най-много за година. А нашата компания има визия и дългосрочна стратегия за развитие.
Ако все пак се наложи нещо на пожар, правителството каже, че трябват много спешно дезинфектанти, можем да започнем да произвеждаме. Но просто ще добавим нова поточна линия, нова марка, няма да преориентираме цялото производство“, казва Красен Кюркчиев и подчертава, че по-важното е да се осигури безпроблемното движение на стоките от една в друга държава. „Това е от изключително значение за целия бизнес и планът на Европейската комисия за „Зелени коридори“ за тировете е нещо много добро.“
Неговата компания е добре, но тя не е извън държавата, извън града. „Заедно с брат ми Жечко, който е собственик на „Теси“, си казахме, че няма как да защитим фабриките, ако не защитим града, и осъзнахме, че голяма част от усилията ни трябва да са насочени към населението на цялата област“, казва собственикът на „Фикосота“.
На 13 март двамата братя стартират дарителска кампания „Помогни сега“ в Шумен. За около две седмици инициативата е подкрепена от много хора и бизнеси в района, а парите се използват за бързи тестове за коронавирус, пулсоксиметри, медицинско оборудване. Закупени са защитни облекла, предпазни маски, ръкавици. Голяма част от средствата отиват в Община Шумен за дезинфектанти и пръскачки за обеззаразяване на спирките и обществените места в града и областта. Моделът на дарителската кампания е припознат и от бизнесмени от други областни градове с размера на Шумен.
Предприемачът е убеден, че трябва да направи нещо по-голямо.
Не можем да се защитим, ако държавата е зле, затова съставихме цялостен план за овладяване на кризата. Това е стратегия, която би трябвало да ни преведе през нея по най-добрия начин.
Основата на тази стратегия е да идентифицираме две групи. Едната силно рискова, а другата активна.“ Кръщава плана „България на две скорости“. В защитената група влизат възрастни, над 65 години, и хора със здравословни проблеми, при които има данни за висока смъртност при COVID-19. Другата група са хората в активна възраст, без хронични заболявания, деца и младежи.
За всяка от групите могат да бъдат приложени различни политики, които да защитят максимално високорисковата група и да позволят на нискорисковата да поддържа икономическата активност на държавата. В плана е заложено разделяне на смесените домакинства в различни жилища, пускането на отделни превозни средства в обществения транспорт за двете групи, регулиране на работното време на магазините, отваряне на различни медицински кабинети или входове в здравни заведения с цел избягване на прекия контакт.
По думите на Красен Кюркчиев за прилагането на плана най-голямо предизвикателство е разделянето на семействата, в които живеят млади и възрастни. „Там рискът е най-голям и трябва да се вземат спешни мерки. В тези семейства възрастните са силно застрашени и е нужна специална политика“, казва Кюркчиев и обяснява, че в България жилищата са много повече от домакинствата. Данните сочат, че при 3 млн. домакинства има 3,9 млн. жилища. „Тоест има възможности младите и възрастните да бъдат разделени – казва той. – Около 30% от домакинствата имат второ жилище, къща, вила. Това означава, че младите, защото е по-лесно, могат за определен период от време, докато премине кризата, да излязат от дома на възрастните. Могат дори да отидат при млади приятели. Има толкова много апартаменти, които се отдават през Airbnb и в момента пустеят. Може и затворените хотели да започнат да приемат хора. Тук обаче може да се намеси държавата, като създаде специална политика.“
Красен Кюркчиев прави сравнение как се развива заразата в две от големите европейски държави – Германия и Италия. По думите му смъртността в първата е много по-малка, защото младите не живеят с възрастните. „Има и много други причини, но това е една от основните – рисковата група в Германия е защитена в много по-голяма степен от тази в Италия.“
Всички призовават „останете вкъщи“, от друга страна, казват „фабриките трябва да работят“. Е как да станат и двете, ако няма правилен план за действие. Кой да остане вкъщи и кой да работи. В момента можем да си дадем сметка, че защитената група, която и без това не произвежда, трябва да си остане вкъщи. Останалите трябва да движат икономиката. Това е и идеята на „България на две скорости“. Ако започне правителството да мисли в тази посока – две групи, две скорости, ще излезем от кризата с по-малко щети.
Това не е идея просто за България, тя може да работи в целия свят. Това е идея за продължаване на живота и бизнеса. Това е план, който позволява икономиката да продължи да работи и да се развива, иначе ни очакват много тежки времена“, казва Красен Кюркчиев.
Той изрази благодарност към държавата за поемането на първия удар. „Генералите се справят много добре. Те поеха първия удар. Адмирации на държавата, която много по-рано предприе мерки. Мисля, че спасихме хиляди животи. Всеки ден закъснение щеше да ни струва много скъпо. Адмирацииза премиера Борисов, който беше много адекватен в създалата се обстановка. Първите дни си беше истински пожар и той реагира много добре.“
През последните седмици все повече се говори, че пандемията COVID-19 ще има огромно негативно отражение върху световната икономика. Някои сравняват ситуацията с кризата от 2008 г., други – с тази от Втората световна война. Подобно е и мнението на Красен Кюркчиев, но е оптимист за България. По думите му има четири сценария на лошо, които може да се случат. „Лошо, по-лошо, много лошо и апокалиптично. Няма как да е нещо различно.
Очакванията ми са, че ще има много сътресения по света. В България обаче може би ще минем по-добре. Ние имаме диверсифицирана икономика, тъй че реално може би ще оцелеем. Трябва да пазим борда. Много важно е да се опази и еврото
Той е убеден, че всички бизнес лидери, не само у нас, а в целия свят, трябва да насочат вниманието си към това как да преодолеем тази криза. „Това, което се опитвам да направя със стратегията „България на две скорости“, е един добър вариант. Много други предприемачи трябва да изработят план и да предложат варианти. И когато правителството събере достатъчно предложения, ще види къде има допирни точки и ще състави един цялостен работещ план за излизане от кризата“, обяснява Красен Кюркчиев.
„Предприемачите са тези, които могат да си представят света и бъдещето. Те са свикнали да намират решения в трудни ситуации. Те ежедневно търсят отговори на задачи и въпроси как да влязат на един пазар, как да използват ресурсите, които имат, как да направят нещо, което е различно и нестандартно, за да успеят. Затова е важно да се чуе мнението на големите бизнес лидери. Затова вярвам, че в момента предприемаческо мислене, съчетано с колкото се може повече информация и наука, би трябвало да ни даде решението занапред.“
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС