Световната банка начерта рецесия за България
След като постигна по-висок от очаквания растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) през 2019 година, българската икономика, в синхрон с останалите страни от ЕС, ще потъне в рецесия през 2020 г. в резултат на пандемията от COVID-19 и нейното отражение върху износа и вътрешната активност. Това се казва в пролетната прогноза на Световната банка.

Очакванията са БВП на страната ни да отчете спад от 3,7 на сто през 2020 г. Според прогнозите през следващата година обаче България ще възстанови икономическия си растеж и в края на 2021 г. ще отчете ръст от 3,9%.
„Ceгa пoвeчe oт вcяĸoгa e нeoбxoдимo дa ce oбъpнe cпeциaлнo внимaниe нa бeднитe, зaщoтo тe ca нaй-yязвимaтa гpyпa oт нaceлeниeтo пpи здpaвни ĸpизи и щe бъдaт нaй-зaceгнaти пpи зaгyбa нa дoxoди в peзyлтaт нa ĸapaнтинитe и нapyшeнaтa иĸoнoмичecĸa aĸтивнocт”, каза Фaбpициo Зapĸoнe, ĸoйтo e мeниджъp нa Cвeтoвнaтa бaнĸa зa Бългapия, Чexия и Cлoвaĸия.
Сценариите предполагат, че регионът Европа и Централна Азия също ще изпадне в рецесия през 2020 г., като спадът на икономиката ще бъде между -4,4 и -2,8 на сто заради последиците от пандемията, преди да се възстанови отново възходящият тренд през 2021 година в резултат на предприетите мерки, постепенно възстановяване на световните цени на суровините и засилване на търговията.
„През тези изключително трудни времена е наложително политиците да действат решително – казва Сирил Мюлер, вицепрезидент на Световната банка за Европа и Централна Азия –Това означава бързи мерки за укрепване на здравните системи и мрежите за социална сигурност, подкрепяйки частния сектор и запазвайки финансова стабилност и доверие – всичко това е от решаващо значение за опазване живота на хората“.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС