15 стратегии, които ще помогнат на бизнеса ти в кризата с коронавируса
В кризата с коронавируса много бизнеси се намират в необичайна и трудно предвидима ситуация. Авторът на Forbes Дайлийп Рао споделя 15 стратегии от опита му в трудни минали моменти, които са приложими и сега.
Снимка: Pixabay
Промени целта си. Целта ти трябва да е оцеляване. Това означава да се подготвиш за най-лошото и да се надяваш на най-доброто. Приемай с едно наум всички опити на експертите да предскажат какво предстои, защото истината е, че никой не знае.
Адаптирай прогнозите си всяка седмица. Ситуацията постоянно се променя, а с нея трябва да се променят и прогнозите ти. Остани близо до клиентите си и търси гъвкавост. Направи си обща прогноза за следващите 13 седмици и я променяй всяка седмица. Дори ако в момента компанията ти не работи, направи си прогноза със заложени нула продажби.
Говори с инвеститорите и кредиторите си. Информирай ги редовно за ситуацията. В противен случай ще си помислят най-лошото. Бъди реалист. Те знаят, че бизнесът ти има проблеми в момента, не си заравяй главата в пясъка.
Потърси нови инвеститори и кредитори. Може да се наложи да потърсиш и нови източници на финансиране – всеки, който би ти помогнал да оцелееш. Говори и с близки и приятели, които биха имали възможност да ти съдействат.
Намали разходите за заплати. Говори със служителите си. Може да се съгласят на намаляване на заплатите и отрязване на други придобивки за известен период от време. В тази ситуация едно такова решение може да се окаже позитивно – за бизнеса като цяло, а в този смисъл и за служителите ти.
Намали всички излишни разходи. Ако не ти носят веднага възвращаемост на средства, ги премахни. На по-късен етап може да ги върнеш.
Премахни разходите за изследователска работа и разработки, които са необходими в дългосрочен план, но в краткосрочен план могат да се избегнат.
Помисли за бартери и обратен лизинг. Когато е възможно, прави бартери и спестявай парите си. Помисли и за възможности за обратен лизинг. Преговаряй с купувачите за разсрочено плащане, което ще ти помогне да се изправиш на краката си.
Оглеждай се за нови бизнес възможности. Наред с намаляването на разходите, потърси и нови възможности, които изискват минимално финансиране. Много компании промениха бизнес модела си и започнаха производството на стоки и консумативи, които са необходими в настоящата ситуация. Помисли дали не можеш да направиш същото.
Следи тенденциите. Вирусът ще има дълготрайно въздействие върху живота ни – телемедицината и онлайн обучението бележат голям ръст в момента. Със сигурност ще се появяват много иновации, ще се промени и потребителското поведение. Гледай напред и направи планирането си с оглед на тези тенденции.
Обмисли възможността за сливане с друга компания. Ако ти си купувачът, сега може да договориш добра цена. Ако си слабата страна, това може да е добра възможност и да те спаси от фалит.
Откажи се от продукти и клиенти, за които плащаш повече отколкото получаваш. Ако можеш да използваш по-ползотворно определено количество средства, направи го. Това е възможност да направиш работата си по-ефективна.
Говори с някого, който може да е по-обективен от теб. Някой по-малко сантиментален от теб по отношение на бизнеса ти може да ти даде полезни съвети.
Подреди стратегиите според това колко приходи ще ти донесат и кои ще изискват най-малко разходи в краткосрочен и дългосрочен план. Анализирай в дълбочина. Кое ще ти донесе полза в дългосрочен план? Отрежи всичко останало.
Потърси допълнителни средства. Обмисли различни варианти, включително държавна помощ – всичко, което би ти помогнало да оцелееш.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС