Аптека по време на пандемия
Една от най-големите вериги аптеки в България, „Ремедиум“, успява да запази стабилни приходите си в условията на пандемията, но се сблъсква и с много препятствия
Кризата с коронавируса промени съществено не само ежедневието ни, но и начина, по който пазаруваме, и навиците ни на потребители като цяло. От една страна, промените се дължат на мерките, които самите компании налагат в съгласие с изискванията на здравните власти. От друга страна, те трябва да се справят с променения начин за пазаруване – запасяване със стоки от първа необходимост за разлика от луксозните стоки, увеличение на поръчките онлайн и намаляване на клиенти.
Тези промени засягат бизнеса като цяло, макар и по различен начин. Докато някои компании са заплашени от фалит, други трябва да се справят с рязко увеличение на клиентите. Сред вторите са и аптеките, които са сред бизнесите на първа линия в момента. Това може да създава усещането, че големите компании в сферата са увеличили приходите си в пъти за последните седмици, но всъщност и те се сблъскват с множество проблеми.
„Ремедиум“, една от най-големите вериги аптеки в България, не е изключение. Тя съществува от 1996 г., когато се отваря първият обект, и популяризира в България бизнес модела в аптеките да се продават и различни от лекарства стоки. Днес във веригата се предлагат козметика, медицински изделия, почистващи препарати, хранителни стоки, бебешки храни и дори играчки. Точно заради диверсификацията на предлаганите стоки бизнесът е стабилен, поне в средносрочен план, обясни собственикът на „Ремедиум“ Николай Костов.
В началото на кризата веригата е отбелязала ръст на приходите, но след първоначалния период на презапасяване вече се наблюдава спад. „В този бизнес, както и във всеки, има баланс. Предстоят по-лоши дни, по-слаби, но това не е проблем, а по-скоро нормализиране. В средносрочен аспект всичко ще се балансира“, казва Костов.
Макар че аптеките са едни от бизнесите, които работят с най-голяма сила в момента, усещането за голямо увеличение на клиентите също е донякъде лъжливо, защото съгласно изискванията във всеки обект се допускат ограничен брой хора наведнъж и реално клиентите все пак са по-малко от обичайното. Освен това заради опашките пред обектите много от клиентите се отказват да чакат или отлагат покупки.
Поведението на потребителите трайно ще се промени в посока пазаруване онлайн
Аптеките от веригата работят с намалено работно време. Въпреки мерките, които се вземат за безопасността на служителите, има случаи на напуснали, защото се страхуват от заразата. И „Ремедиум“ планира да наеме още служители, за да попълни липсите.
С трудности веригата се сблъсква и при продажбите онлайн. Заради призива за ограничаване на социалните контакти и излизане навън само в крайни случаи много хора вече се насочиха към този тип пазаруване, което важи с пълна сила и за големите аптеки, в това число и за „Ремедиум“. Поръчките са станали толкова много, че веригата се затруднява да ги изпълнява. „Ние на практика в момента сме блокирали приема на доставки, защото сме много затрупани и не можем да ги изпълним“, обяснява Костов.
Подобна е ситуацията при други големи аптеки, които също имат онлайн магазин. „Някои са блокирали, други имат много дълъг период на изпълнение на заявките. Ние сме най-големите в този бизнес онлайн, когато спряхме, това натовари другите и три дни по-късно и те спряха да приемат поръчки“, казва Костов, който има поглед и върху другите компании в сектора в качеството си на председател на Асоциацията на собственици на аптеки.
Очакванията му са тенденцията за увеличение на пазаруването онлайн да се запази не само в рамките на настоящата криза, но и поведението на потребителите трайно да се промени в тази посока. За да посрещне променените нужди на пазара, „Ремедиум“ ще вложи повече усилия за разработване на онлайн магазина, което ще се случи като начало с назначаване на още около 10–12 души. Очакванията са и в други сектори да се наблюдава пренасочване на усилията към развиване на онлайн магазини и платформи и насочване натам на хората, които ще загубят работните си места в рамките на кризата.
Все пак един от най-големите проблеми в сектора е свързан с доставчиците. „Всички имат дефицити, дори най-дребните неща понякога са проблем, ако става въпрос за доставка от Китай. Например, за да произведете течен сапун, трябва помпичка, а тя се произвежда в Китай. В момента има само един карго полет от Шанхай до София“, казва Костов. Нарушената верига за доставки ще се окаже проблем в дългосрочен план и е добре да се осигурят запаси от лекарства, особено животоспасяващи и такива, които се продават по лекарско предписание.
Очакванията му са за постепенно свиване на потреблението като цяло.
Най-вероятно съвсем скоро ще дойде моментът, в който тези, които нямат доходи или се притесняват за доходите си, биха свили потреблението си. Ще мине и периодът на презапасяване
Все пак очакванията му са „Ремедиум“ да успее да запази позицията си на една от водещите вериги аптеки в страната заради бизнес модела на предлагане на разнообразни стоки, от които хората имат нужда наред с медикаментите.
„Личното ми мнение е, че ще са необходими месеци, за да се оправят нещата, защото има значение не само ситуацията в България, но и в околните държави. Ние сме взаимно зависими“, обобщава Николай Костов.