Българският туризъм – борба за оцеляване

Българският туризъм е изправен пред колапс заради пандемията от COVID-19. В момента заетите в сектора не се притесняват дали ще са на печалба или загуба, а дали въобще ще оцелеят. В тази връзка Националният борд по туризъм (НБТ) поиска от държавата подкрепа и излезе с конкретни предложения. Те са изпратени до министрите на туризма Николина Ангелкова, на външните работи Екатерина Захариева и на транспорта Росен Желязков.
Предложенията са разделени в две основни точки: „Стратегически промени – преразглеждане на визовия режим по отношение на Руската Федерация и Република Турция, които са ключови за българския туристически пазар“ и „Антикризисни финасово-икономически предложения относно провеждането на предстоящия летен и зимен туристически сезони 2020-2021 г.“
„Както е видно изпитанията от пандемията COVID-19 вече наложиха в международен план преосмисляне на политически клишета. Пример в тази посока е промяна на позицията на Европейската комисия за така наречената „държавна помощ“ – от абсолютно забранен инструмент за финансова подкрепа, към възможност за подкрепа на националните икономики“, се казва в позицията на Националния борд по туризъм.
Стратегически промени
- Отпадане на визите за руски граждани при определени условия, свързани с туристическите пътувания;
- Специален визов режим на турски граждани, при определени условия, свързани с туристическите пътувания;
- Въвеждане на международната практика за поставяне на „on arrival” (предварително извадена виза в страната, от която идва туриста) туристическа виза на границата.
Антикризисни финасово-икономически предложения
- Финансово подпомагане само на тези фирми, които ще възстановят реално програмите си към България;
- Субсидия на база брой реализирани полети и брой организирани туристи, пристигащи с предплатени туристически пакети с минимум 7 дни престой и полет;
- Целенасочен финансов ресурс в подкрепа на националния превозвач Bulgaria Air, както и на българските чартърни авиокомпании;
- Намаляване на летищните такси;
- Зареждане на чартърните самолетите с гориво на цена без акциз.
От Българската стопанска камара (БСК) обявиха, че подкрепят предложенията на Националния борд по туризъм и призоваха правителството да вземе спешни мерки.
„Неопровержим факт е, че въведените епидемиологични мерки се отразиха най-силно и най-пряко именно върху компаниите, ангажирани с туристически услуги и услуги за забавления и хранене. За съжаление, националните антикризисни мерки, насочени конкретно към тези предприятия, закъсняват опасно дълго време, а анонсираните до момента предложения за мерки са крайно недостатъчни и в огромната си част са неработещи“, заяви Радосвет Радев, председател на управителния съвет на БСК