Монбат ще изгражда завод за биполярни батерии
Монбат Ен Би Пи ЕООД – 100% дъщерно дружество на Монбат АД, е подало инвестиционно намерение за изграждане на нов завод за биполярни акумулаторни батерии във Враца, съобщиха от акционерното дружество.
“Въпреки неблагоприятната обстановка в момента, ние трябва да започнем своята подготовка за тази сериозна инвестиция. След получаване на разрешение от общината ще минат поне шест месеца в подготовка и се надяваме, че през това време нещата да се оправят и бизнеса да тръгне нормално,” каза за Forbes главният изпълнителен директор на Монбат АД Атанас Бобоков.
От компанията съобщиха, че ще дадат информация относно финансовите параметри на проекта след получаване на одобрение на инвестиционното предложение. В началото на 2019 г. бе обявено, че ще се изгражда нов завод с инвестиция от 42 млн. лв. и откриване на 150 нови работни места.
След подаването на инвестиционното намерение, което е задължителен етап от подготовката на проекта за изграждане, ще бъдат проведени множество процедури, включително изготвяне на оценка на въздействието върху околната среда. На територията на производствената площадка ще бъдат разположени пречиствателни съоръжения, които са неразделна част от производственото оборудване и технологичната карта на процеса.
Технологията за производство на иновативните биполярни батерии е лицензната технология GreenSeal®, закупена от водещата американска компания Advanced Battery Concepts в края на 2018 година. “Големи оптимисти сме, защото това е технология която тепърва ще става широко разпространена. България има традиции в производството на акумулаторни батерии и американската компания вярва в нас,” каза още Атанас Бобоков.
Акциите на Монбат АД се търгуват на Българска фондова борса. Основният капитал на дружеството е 38.989 млн. лв., а собственият капитал според консолидирания отчет за 2019 г. е 217.6 млн. лв. Консолидираните приходите от продажби за миналата година са 337.8 млн. лв., а нетната печалба 13.387 млн. лв.
Групата Монбат е световно представен производител на оловно-кисели и литиево-йонни батерии с близо 1000 служители и доказани процеси за управление на качеството и опазване на околната среда, здравето на работници и служители, местната общност и устойчивото развитие. Опитът на групата в рециклирането чрез изградените рециклиращи мощности в България, Сърбия, Румъния и Италия, както и високотехнологичната инженерингова италианска компания за решения в рециклирането, обработката на храни и преработката на отпадни води – STC (Science, Technology and Consulting) S.R.L., гарантират пълно рециклиране на всички суровини от производството.