Редовните платци ще могат да отсрочват кредити до 6 месеца
Кредитополучатели могат да разсрочват задължения за срок до 6 месеца, който да изтича до 31 декември 2020 г., като разсрочваните задължения трябва да са били редовно обслужвани или с просрочие не повече от 90 дни към 1 март 2020 г., се казва в съобщение на Българска народна банка (БНБ).
Днес Управителният съвет на БНБ утвърди представения от Асоциацията на банките в България (АББ) проект на Ред за отсрочване и уреждане на изискуеми задължения към банки и дъщерните им дружества – финансови институции във връзка с извънредното положение, въведено от Народното събрание на 13 март 2020 г.
“Очакват се сериозни трансформации на икономиката и никой в момента не може да прецени какви ще са количествените щети върху бизнеса и гражданите. Затова този срок от шест месеца е време, в което банките и техните клиенти ще могат да направят план как продължат нататък,” каза за Forbes банкерът Левон Хампарцумян. Според него освен тази помощ за гражданите и бизнеса в следващите месеци вероятно ще има и други механизми за подкрепа от Европейския съюз и от правителството.
Право на разсрочване ще имат кредитополучатели (клиенти на банките), с изключение на кредитни институции, които имат или очакват затруднения при погасяване на задълженията си, съгласно сключения с кредитора договор, във връзка с пандемията от COVID-19 и изразяват изрично желание да се възползват от облекченията, предлагани от кредитора. Отсрочване може да поиска всеки клиент, който отговаря на изискванията най-късно до 22.06.2020 г., а кредиторът трябва да е взел решение до 30.06.2020 г.
Утвърденият частен мораториум осигурява възможност за промени в графика за изплащане на главницата и/или лихвите по задълженията, без да се променят ключови параметри по кредитния договор, например вече договорените лихви. Предвиждат се три стандартизирани механизма, като изборът на механизъм за отсрочване на задължения се извършва по взаимно съгласие на страните.
Първият механизъм предвижда отсрочване на главница и лихва за до 6 месеца, вторият – отсрочване на главница за до 6 месеца, а третият е приложим за револвиращи продукти, като револвиране на кредитна линия се допуска, въпреки че дължими вноски или част от тях не са погасени. Съответният механизъм ще се избира по взаимно съгласие между банките и техните клиенти.
Търговските банки, приели да прилагат утвърдения ред за отсрочване на изискуеми задължения, трябва да обявят публично предлаганите облекчения на своята интернет страница, в банковите салони и по друг подходящ начин. В тази връзка АББ обръща внимание на клиентите върху дългия срок на прилагане на реда и необходимостта да следят внимателно указанията на банките.
“Това е изключително важно, за да се избегне нежелателното в настоящата епидемиологична обстановка струпване на голям брой хора в офисите на банките. За да минимизират посещенията си в клоновата мрежа, е препоръчително за консултации клиентите да се свързват с банките си чрез дистанционни способи за връзка,” се казва в съобщението на АББ.
БНБ посочва, че банките могат да договарят с клиентите си и други индивидуални схеми на отсрочване или облекчения, различни от уредените по приетия днес ред. В такива случаи банките няма да могат да се възползват от временния принцип, въведен чрез утвърдения мораториум и следващ насоките на Европейския банков орган, че отсрочването или облекчението не води до прекласифициране на експозиции под формата на преструктуриране или неизпълнение.