Топ 10 на най-младите милиардери в света за 2020 г.
От козметичния магнат Кайли Дженър до наследникa на недвижими имоти в Хонконг Джонатан Квок – общото богатството на десетимата най-млади милиардери възлиза на над 15.9 милиарда долара, става ясно от тазгодишната класация на Forbes. От общо над 2095 милиардери в света само десет са на възраст до 30 години.
Въпреки спада на световните пазари заради пандемията от COVID-19 в списъка на най-богатите хора в света под 30 години могат да се забележат и няколко нови лица.
29-годишният Педро де Годой Буено например наследява активи за милиарди от баща си Едсън де Годой Буено, който почина през 2017 г. Богатството на Педро нараства до около 1.1 милиарда долара през миналата година, тъй като акциите на бразилската компания Diagnósticos da América SA се утрояват. Второто ново лице е Лиса Дрекселмайер, на 29 години, която е собственик и съпредседател (заедно с баща си) на холдинговата компания, собственик на германския производител на авточасти Fritz Draexlmaier Co & KG.
Друго допълнение в класацията е 28-годишната Елизабет Фуртвангер, чието състояние се оценява на 1.2 млрд. долара, след като получи от баща си Хуберт Бурда 37.4% дял в медийната империя на семейството.
Само трима от милиардерите в тази елитна кохорта са придобили състоянието си сами: изпълнителният директор на Snapchat Еван Шпигел, Джон Колисън от стартъпа за разплащания Stripe и козметичният магнат Кайли Дженър. През ноември миналата година тя направи сделка за продажба на 51% дял от компанията си Kylie Cosmetics на козметичния гигант Coty Inc. за 600 млн. долара. Наскоро Дженър дари и 1 млн. долара на медицинския център „Cedars-Sinai“ в Лос Анджелис – болницата, където се роди дъщеря й Сторми през 2018 г. С парите от дарението болницата ще може да закупи така необходимите в момента предпазни средства – дезинфектанти, маски и щитове за лице.
Роденият и израснал в Ирландия Колисън пък е най-богатият милиардер на възраст под 30 години с богатство от 3,2 млрд. долара. Стойността на неговия дял в частната компания Stripe почти се утрои през последните две години благодарение на няколко кръга щедро финансиране от инвеститори. В момента компанията се оценява на 35 млрд. долара.
Богатството на останалите седем души в класацията е по наследство. Например 28-годишният Джонатън Квок придобива статута си на милиардер след смъртта на баща си Уолтър Квок, който бе известен имотен магнат в Хонг Конг.
Ето ги и 10-те най-млади милиардери, подредени възходящо по възраст. Състоянието им е изчислено спрямо цените на акциите и валутните курсове от 18 март 2020 г.
- Кайли Дженър
Снимка: Instagram
Козметичният магнат Кайли Дженър е най-младият човек в списъка, който сам е постигнал благосъстоянието си. През ноември миналата година тя се раздели с мажоритарния дял в компанията си, като продаде 51% от Kylie Cosmetics на Coty Inc. за 600 млн. долара.
- Александра Андерсен
Снимка: Instagram
23-годишната Александра Андресен е милиардер от 19-годишна възраст благодарение на участието си в норвежката инвестиционна компания Ferd, управлявана от баща й. Нейните интереси обаче се простират извън бизнеса, тя се занимава усилено и с конна езда.
- Катарина Андерсен
Снимка: Instagram
Катарина и Александра Андерсен притежават по 42% от инвестиционната компания Ferd, като баща им все още има контрол върху 70% от правата за гласуване във фирмата.
- Густав Магнар Уитзоу
Снимка: Instagram
Уитзоу притежава почти половината от компанията Salmar ASA – един от най-големите производители на сьомга в света, като компанията все още е под контрола на баща му. Норвежкият наследник се развива в моделската професия, но интересите му включват още инвестиции в технологии и недвижими имоти.
- Елизабет Фуртвенглер
Фуртвенглер и по-големият й брат Джейкъб притежават по 37.4% от семейната медийна империя Burda Media, като заради трансфера на акции към тях баща им Хубарт Бурда вече не може да се причисли към списъка на милиардерите. Медийната група пуска на пазара германските издания на Elle и Playboy, като Фуртвенгер и брат й са членове на борда на директорите в компанията.
- Джонатан Квок
През 2018 г. Джонатан Квок и по-големият му брат Джофри наследиха дела на покойния им баща Уолтър Квок в компанията Sun Hung Kai Properties, най-големата строителна компания в Хонконг. Акциите на компанията отбелязват близо 18% спад от началото на пандемията с коронавируса.
- Джон Колисън
Компанията за разплащания Stripe, основана от Джон Колисън и по-големия му брат Патрик, успя да набере 250 млн. долара от инвеститори през септември, като с това общата стойност на компанията възлиза на 35 млрд. долара.
- Еван Шпигел
Съоснователят на социалната мрежа Snapchat е един от най-младите изпълнителни директори на публични дружества в света. Акциите на Snapchat обаче отчитат 50% спад от началото на годината след редица колебания в цените през изминалата година.
- Педро де Годой Буено
Педро де Годой Буено е сред новите лица в класацията. Той е син на Едсън де Годой Буено, който преди смъртта си пред 2017 г. беше най-богатият бразилски милиардер в сферата на здравеопазването. Буено е изпълнителен директор и собственик на най-големия дял в Diagnósticos da América SA, чиито акции се утроиха през последната година.
- Лиса Дракселмайер
Дракселмайер и баща й Фриц са съизпълнителни директори във Fritz Draexlmaier Holdings, компанията майка на производителя на авточасти със същото име. Лиса е собственик на компанията, като това й отрежда място в списъка на милиардерите за първа година.