5 начина да оптимизирате работата на компанията си
Следващите няколко седмици ще бъдат наистина извънредни за много компании, чиято структура не е оптимизирана за дистанционна работа. Мерките срещу разпространението на COVID-19 в десетки държави, включително и в България, превърнаха работата от вкъщи в наложителна за голям процент от населението и това създава предизвикателства пред мениджърите.
За редица компании осъществяването на всекидневната комуникация между служителите или придвижването на сделки в изцяло дигитална среда ще бъде новост.
Най-голямата професионална мрежа в света LinkedIn може да бъде от полза с достъпни и лесни за ползване функционалности, които не изискват допълнителна инвестиция. Платформата се ползва от над 680 млн. потребители по целия свят и близо 800 хил. в България, така че за много от служителите няма да се налага придобиването на нови умения за ползването й за дистанционна работа.
За разлика от Facebook, където има значителен шум в съдържанието, комуникацията в LinkedIn е фокусирана и с по-висок коефициент на полезно действие. Така че, ако ви притеснява, че служителите ви ще се разсейват, когато ползват социална мрежа за обсъждане на ежедневните си задачи, тук можете да сте максимално спокойни. А и тяхното присъствие в LinkedIn е като жива визитна картичка за вашия бизнес.
Фирмени страници за комуникация с клиентите
В ситуацията на несигурност адекватната и прозрачна комуникация от страна на организации и компании е от първостепенно значение. Ако се налага да затворите физически обект, да въведете промени в работното време или специален режим на работа, фирмената страница е мястото да уведомите клиентите си за това.
Като следваща стъпка помолете служителите да споделят информацията на собствените си профили. Те също ще помагат посланията да достигат до значително по-голям брой хора.
Може да ползвате достатъчно разнообразни формати – изображения, видеа до 10 минути, слайдшоу (което се качва в PDF формат), линкове или просто текст. Акцентирайте повече върху полезното съдържание, като не пропускате в него да позиционирате дискретно и своите услуги и продукти.
Има един недостатък на фирмените страници в LinkedIn и той е, че клиентите нямат възможност да пишат съобщения директно на бизнесите. Това може да бъде заобиколено, ако във всяка публикация отбележите служителите, които могат да помогнат в конкретни ситуации. Добре е те да отговарят на въпроси в коментарите си през личните си профили и да проверяват редовно за постъпили покани за свързване – там може и да се крият запитвания от настоящи и потенциални клиенти.
Вътрешна LinkedIn група за дискусии и важни съобщения до целия екип
Съобщения до екипа, важни теми за продължително обсъждане, списък с разпределение на задачите за деня с възможност за допълване – немалка част от живата офисна комуникация не може да бъде прехвърлена активно в имейли, без да се получат продължителни поредици от писма. Тайна (unlisted) група в LinkedIn обаче би свършила чудесна работа. Там могат да бъдат добавяни и записките от сутрешните оперативки, важни файлове и полезни материали за четене.
По-смелите бизнеси могат да създадат и публични (listed) групи за директно обслужване на клиенти. Там компаниите спокойно могат да получават въпроси, а експерти да отговарят в реално време (все още няма възможност да се пише през фирмена страница). Разбира се, това изисква да се пренасочи човешки ресурс, който да покрива този канал.
Бърза и удобна комуникация на малки екипи с LinkedIn Messages
Когато става въпрос за оперативна комуникация в реално време, често търсим алтернативи на имейлите. Ако досега нямате установен такъв канал, съобщенията в LinkedIn са достатъчно добра платформа.
Освен текстови послания могат да бъдат разменяни прикачени файлове и видеа, както и да бъдат споделяни свободни часове за среща от календарите на участниците. Ако не отговорите до няколко минути на важно съобщение, копие от него ще бъде изпратено и до електронната ви поща. Не се притеснявайте от спам – ако имате няколко неотговорени, платформата ще ги групира в едно писмо.
Намиране на потенциални клиенти и затваряне на сделки през Sales Navigator
Ако в нормална ситуация разчитате на изложения, други живи събития и дори “студени обаждания” към служебни телефони, сега е идеалният момент да изпробвате основния инструмент на LinkedIn за продажби. С него търговските специалисти ще имат възможност да търсят потенциални клиенти по 30 и повече конкретни критерия – от бизнес сектор и локация през размер на фирмата до ниво в йерархията, след което да ги организират по проекти и да се свържат директно.
Важно е да отбележим, че Sales Navigator е платена услуга на LinkedIn, но сега е удобен момент да активирате 30-дневния тестов период. А ако успеете да осъществите и първите си големи сделки в рамките на няколко седмици, нямам съмнение, че след края на извънредното положение компанията ви ще навлезе много по-дълбоко в дебрите на социалните продажби (social selling).
LinkedIn събитията като алтернатива на събиранията на живо
Събитията са нов формат на LinkedIn, който буквално допреди броени седмици беше в експериментална фаза. Това обаче позволява да подходите иновативно. Ако компанията ви организира бизнес събития – срещи на живо, презентации, конференции, изложения и др., направете минииздания в онлайн среда.
Изберете конкретен ден и час за излъчване на най-важното съдържание във видеоформат – едно или няколко видеа до 10 минути. Междувременно поканете максимален брой “гости” и създавайте възможности за дискусия чрез подгряващо тематично съдържание в различни формати. Насърчавайте присъединилите се потребители да канят нови гости, както и да се свързват помежду си. Повярвайте ми, повечето от тях ще запомнят добре кой е бил поводът да се запознаят.
Всички тези предложения ли са подходящи за нас?
Разбира се, дали ще ползвате някои или всички от функционалностите и кои точно, зависи от структурата, конкретната сфера на дейност и дори броя на служителите. Също и от нуждите на вътрешната комуникация – за срещите и оперативките например ще трябва да ползвате поне телефон или друго приложение за конферентни разговори.
Често изборът на инструменти за колаборация вътре в екипите отнема много време, докато дадените тук алтернативи са наистина лесни за ползване и в сравнително защитена от разсейване среда. И въпреки че LinkedIn няма как да служи като универсална CRM платформа, тя наистина може да бъде добра добавка към корпоративната култура на комуникация през следващите няколко седмици.
Александър Кръстев, основател на дигитална агенция BookMark