Какво е общото между страните с най-добра реакция срещу COVID-19? Жени лидери
Какво общо имат държавите, в които виждаме примери за истински лидери по време на кризата с коронавируса – жени лидери, пише авторът на Forbes Авива Витенберг-Кокс и дава пример с Исландия, Финландия, Германия, Нова Зеландия, Дания и други.

Ето на какво ни учат лидерите на тези страни:
Истина
Германският канцлер Ангела Меркел обяви рано и със спокоен тон на съгражданите си, че ситуацията е сериозна и до 70% от населението може да е засегнато от вируса. Тя показа, че го приема сериозно и затова жителите на страната също го приеха така. Германия прескочи периода на недоверието към случващото се, каквато беше ситуацията в много други държави, започна веднага тестване и резултатите са налице – скоро ще започна отслабване на рестрикциите.
Една от най-бързите реакции срещу вируса беше тази на президента на Тайван Цай Инуън. Още при първите знаци за нов вирус тя предприе 124 мерки, които да попречат на разпространението на заразата, без да се стига до самоизолация. Сега тя изпраща 10 млн. маски на САЩ и Европа. Реакцията ѝ се оценява като една от най-добрите, като починалите в страната заради коронавируса са едва шестима.
Бързи мерки предприе и Джасинда Ардерн – премиерът на Нова Зеландия. По нейно разпореждане много рано започна задължителна самоизолация на хората, влизащи в страната, като мерките са факт при едва шест доказани случая. Малко след това тя забрани и на чужденци изцяло да влизат в страната. Решенията ѝ се оказват правилни – до момента в Нова Зеландия има четирима починали заради коронавируса. В момент, в който много държави обмислят намаляване на рестрикциите, Ардерн задължава всички завърнали се новозеландци да остават под карантина в продължение на 14 дни.
Технологии
Исландия, с премиер Катрин Якобсдотир, предлага възможност за безплатно тестване за коронавирус на всички жители, докато в повечето държави тестове се правят на хора със симптоми. В резултат на това в Исландия не се е стигало до самоизолация и затваряне на училища.
Премиер-министърът на Финландия Сана Марин се превърна в най-младия премиер в света, след като зае поста преди няколко месеца на 34-годишна възраст. Тя използва инфлуенсъри в социалните мрежи, за да разпространи информацията за коронавируса с идеята, че не всички слушат и четат новини.
Любов
Премиер-министърът на Норвегия Ерна Солберг направи пресконференции само за деца, в които отговори на въпроси от цялата страна, и използва момента да успокои малките жители, че е нормално сега много от тях да са изплашени. Това показа емпатия на ново ниво, а подходът е много по-различен от често използвания в световен мащаб, базиран на хвърляне на обвинения, изтъкване, демонизиране на журналистите и други.
Дългогодишни проучвания показват, че различният стил на жените лидери може да е от голяма полза и няма нужда те да се опитват да влизат в рамките на познатото ни поведение, за да са успешни.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС