Как милениалите и поколението Z ще променят бизнеса
През последните няколко години броят на социално ангажираните компании, които даряват процент от всяка направена покупка не спира да се увеличава. Производителят на очила Warby Parker например дарява чифт очила за всеки продаден чифт, а компанията за обувки Toms дарява 1 от всеки 3 спечелени долара. Някои компании дори са си създали позиции и цели отдели, които се занимават с такива стратегии, като целта е не само да запазят клиентите, които са социално отговорни, но и да привлекат нови.
Снимка: Pixabay
“Милениал поколението” и новото “поколение Z” все повече държат техните работодатели да се борят за някаква кауза и да допринасят за всеобщото благо. Тъй като с течение на времето по-младото поколение става ключов фактор във вземането на икономически решения, тенденцията компаниите да са социално отговорни със сигурност ще повлияе на индустрията, пише авторът на Forbes Нейтън Пърт.
Програмите за корпоративна социална отговорност са най-популярният начин компаниите да се ориентират за интересите, нуждите и грижите на потребителите си. Те позволяват на организациите да направят жест към към общностите, върху чието потребление са изградени, за да се избегне яркият контраст между лъскави офис сгради и бедните квартали, в които са построени.
Habitat for Humanity, Endeavor и Soles4Souls работят с компаниите, желаещи да дарят време и ресурси на местни благотворителни организации. Тези групи обикновено подпомагат усилията на служителите на дадена компания да дарят част от своето свободно време в полза на общността чрез дейности като обновяване на градинки, създаване на групи за четене в различни училища или доброволчество в хранителни банки.
Служителите обаче стават все по-недоволни от ограниченото въздействие, което тези програми оказват. Докато компаниите искат да минимизират даренията и приноса си към общността, служителите им, особено тези от милениал поколението, искат работодателите им да застават зад повече благотворителни каузи и да допринасят с действия, а не с думи.
По отношение на благотворителните си дейности по-големите предприятия често разполагат с програми за дарения, направени от служители. Макар че допълнителните пари към общността са добре дошли, компаниите също извличат полза от това, тъй като част от приходите им може да бъдат приспаднати от данъчно облагане, като същевременно съответните програми увеличават и ангажираността на служителите им.
Големите компании се гордеят с обстойните си уеб страници и лъскавите си реклами, демонстриращи техния принос към общността, но дали това е достатъчно? Потребителите са наясно с така наречения “зелен ПР”, при който компаниите се опитват да променят публичния си имидж, като изтъкват, че се грижат за околната среда.
За милениал генерацията и поколението Z вече съществува тенденция към активизъм в ключови сфери като юридическите услуги например, където студентите оказват натиск върху големи правни кантори да променят поведението си. Те използват своя статут на студенти като предимство, тъй като канторите се нуждаят от бъдещи кадри, и заявяват, че са готови да работят предимно в компании, работещи за социалното благо.
На преден план все повече излиза идентичността на бранда, изпреварвайки корпоративната отговорност. Потребителите все по-често се интересуват с кого работи една компания, какви каузи защитава и какви са моралните ценности на служителите ѝ. Така потребителите ще са все по-ангажирани с компаниите, на които се доверяват, и ще упражняват правото си на избор, отсявайки от пазара организации и фирми, с чиито ценностни системи не се асоциират.
Водещи компании и организации все по-често изразяват политически и социални позиции по ключови въпроси – например по-добро приобщаване на служителите от LGBTQ общността, разширяване на правото на отпуск за родители, независимо от техния пол, и други. Някои компании изразяват позицията си и в по-широк политически план. Delta например отказва да дава отстъпки на членовете на американската организация NRA, която защитава правото на американците да притежават оръжие, като тази промяна във фирмената политика се дължи на зачестилите стрелби в училищата в Америка. Това е смела позиция на политическо равнище, тъй като обикновено корпорациите остават неутрални по този разделящ обществото въпрос.
Макар че има и впечатляващи примери за корпоративна социална отговорност, в обозримото бъдеще компаниите ще трябва да започнат да допринасят много повече за общността, от която са част, ако искат да запазят доверието на потребителите си.