Над 40% от стартъпите виждат висок риск да фалират до 6 месеца, ако ситуацията не се подобри
Общо 41% от стартиращите компании в България виждат висок риск от фалит в следващите 6 месеца, ако икономическият пейзаж не се промени. Това се казва в доклад на Българската стартъп асоциация (BESCO), която обединява стартиращи компании и фондове за рисково инвестиране.
Други 33% от стартъпите виждат среден риск да фалират до 6 месеца при сегашната ситуация. 18% виждат само малък риск да фалират, а едва 8% смятат, че такъв риск за тях не съществува.
“Настоящата криза може да постави началото на изчезването на цял икономически сегмент, който насърчава иновациите, засилва износа на стоки и услуги с по-висока добавена стойност, привличането на капиталови инвестиции и преки чуждестранни инвестиции, привличането на квалифицирана работна сила, подпомагането на положителни демографски тенденции и създаването на цялостен положителен национален имидж”, се казва в доклада.
Резултатите от проучването са базирани на анкета сред 100 стартиращи или иновативни български компании. Две трети от тях очакват над 40% спад в приходите в сравнение с предходните месеци.
Над 60% от фирмите планират да съкратят поне една четвърт от служителите си. Съкращенията ще засегнат най-вече служители, занимаващи се с маркетинг, продажби и административни дейности.
Какъв е основният проблем
Основният проблем на стартъпите е липсата на паричен ресурс. Част от тях все още са в процес на развиване на продукта си и нямат приходи.
Други имат продажби, но са силно зависими от входящите парични потоци и всяко намаляване на клиентите води до изцеждане на кешовите наличности.
Какво предлагат стартъпите
В доклада се предлагат няколко спасителни мерки, които вече бяха лансирани в публичното пространство от представители на стартъп екосистемата.
Те включват:
- държавата да бъде клиент – държавата може да възложи на стартиращите компании изпълнението на различни проекти като дигитализиране на здравеопазването, изграждане на информационни системи и и т.н.
- разсрочено плащане на задълженията към държавния бюджет – това ще облекчи младите компании и разходните пера в отчетите им
- банките да могат да финансират стартъпи
- капиталово финансиране – използване на инструментите за финансиране като Фонда на фондовете, за осигуряване на свеж паричен ресурс
Ако сте стартираща компания и изпитвате трудности заради извънредното положение, прочетете съветите на рисковия инвеститор Васил Терзиев за преминаване през кризата.