Как бизнесът може да се справи с COVID-19 (видео)
“Трябва да изградим инфраструктура, която да ни позволи да живеем с това заболяване през следващите месеци. Няма как да сложим икономиката на пауза за следващите 18 или 24 месеца”. С тези думи предприемачът и бивш министър на икономиката Асен Василев обобщи мнението, около което се обединиха участниците в първото ни онлайн събитие Forbes Live! на тема „Решенията на предприемачите срещу Covid-19”, в което се включиха още основателят на Walltopia Ивайло Пенчев и собственикът на “Фикосота” Красен Кюркчиев.
Тримата споделиха пред близо 400 зрители на онлайн събитието своето виждане за преодоляването на кризата с коронавируса.
„От ден първи се опитвам да предвидя какви са възможните сценарии за развитие на кризата с COVID-19. Дори и много бруталните“, каза Кюркчиев, който предложи мерки за справяне със ситуацията, станали популярни като “България на две скорости”.
Мерките срещу COVID-19
Той обясни и какви са мерките, които е предприел самият той, за да продължи работата на компанията му в Шумен, които включват ежедневно измерване на температурата на служителите, индивидуален план за движение на работещите и групирането им, за да може, ако се появи заразен, да се проследят по-лесно хората, с които е имал контакт на работа. Кюркчиев препоръча в градовете да се прави извадково тестване на населението всяка седмица.
Позицията му се различава от тази на Асен Василев, според когото за справяне със заразата трябва да се правят регулярни тестове на цялото население. Василев е на мнение, че ще ни се наложи да живеем с COVID-19 още между 18 и 24 месеца и затова е важно да се установяват гнездата на заразени, които след това да се изолират, “така че икономиката да работи и да не се стига до сценарий като в Италия”.
Василев подчерта възможността да се правят сборни тестове за COVID-19 – с един тест могат да се изследват 20 души, а ако има положителна проба, се правят индивидуални тестове. Този метод е потвърден и от вирусолога проф. Радка Аргирова.
“Много е важно да се тества на границата. Докато не овладеем границите, винаги ще сме в риск да се внесе заразата отново“, категоричен е Асен Василев. “Фокусът е как да построим устойчива инфраструктура, така че да можем да го контролираме, а не то да ни контролира”.
Ивайло Пенчев пък изрази различно мнение, според което е по-добре да има повече заразени, за да се изгради групов имунитет. „За да мине това заболяване, ако няма ваксина или цяр, трябва 70% от хората да го прекарат. Това в България са 5 млн. човека. В момента броим 20-30 на ден. Ако продължава по този начин, няма да излезем от тази ситуация. Така стоят нещата и няма друга алтернатива – затваряме рисковите групи, а другите се хвърляме, заразяваме се и създаваме групов имунитет”, заяви той.
Бизнесът
Красен Кюркчиев и Ивайло Пенчев споделиха опита си от последния месец по отношение на състоянието, в което се намират компаниите им. “Вървим добре, най-добрият месец март като продажби в историята ни. Бизнесът върви, но се опитвам да предвидя възможни сценарии, включително много брутални”, посочи собственикът на “Фикосота”, която произвежда широка гама от продукти – храни, препарати, тоалетна хартия, които сега са сред най-търсените.
“Има проблем с доставките на суровини, но са решими. С доставките на нашата продукция няма проблем. Има износ към Литва, Германия, Полша, Молдова, Украйна, Румъния”.
В същото време Ивайло Пенчев обясни, че “жестоко ни удари, имаме най-лошия март в историята”. Бизнесът е на плюс, но за да се постигне това, се е наложило да бъдат съкратени близо половината от служителите на Walltopia. По думите му цялата индустрия е понесла голям удар.
Бъдещето
“Дълбочината на кризата е подценена от всички световни държави и правителства. Поне по публично представената информация. Ще има рязко обедняване на много хора, много бизнеси ще трябва да се преосмислят, икономическите отношения ще се преструктурират. Ще има слизане по пирамидата на Маслоу много надолу и хората ще започнат да задоволяват много базови нужди“, прогнозира Асен Василев.
Кюркчиев пък е оптимист за бъдещето. “Не е толкова мрачно – знаем, че това е много страшно нещо, което ни сполетя, но светът работи на страхотна скорост, за да намери различни решения”, каза той и допълни, че много държави ще опитат различни начини за справяне със ситуацията, ще се отворят и нови пазари.
Оптимист е и Ивайло Пенчев, който определя случващото се като “еволюция на стероиди” и уверява, че “бързите и енергичните ще оцелеем”.