Дигиталната банка – бъдещето е факт
Дигиталното банкиране е в разгара си. А Covid-19, определено дава тласък на едно от най- удобните, бързи и лесни начини за управляване на личните и бизнес финанси. Дигиталната банка е платформа, която се развива много ускорено през последните години. Самите банки непрекъснато добавят нови услуги към онлайн банкирането и все повече от тях се насочват към усъвършенстването на този тип услуга. Сега е моментът не само за финансовите институции, но и за самите клиенти, да осъзнаят, че това е бъдещето. И да открият всички предимства, които им предлага интернет банкирането. Ситуацията около коронавируса просто притиска банките към иновацията.
Онлайн обслужването може да обхване клиенти на различно социално ниво. Всички те чрез мобилния си телефон, таблета или компютъра могат да извършват плащания и различни видове транзакции онлайн, независимо къде се намират.
“Свидетели сме на четвъртата индустриална и технологична революция. Финансовите услуги не са изключение от тази тенденция, а дори са част от следващата такава – дигиталната икономика”, казва Едгардо Торес-Кабайеро, генерален директор за Америка на облачната банкова платформа Mambu за операции с прословутата електронна монета Bitcoin, пред испанския сайт за финансови новини Dinero.com. Според Кабайеро парите постепенно ще изчезнат. В момента дигиталното банкиране е новата парадигма в Латинска Америка, дава за пример той.
Последният бум са така наречените мобилни разплащателни системи от типа и на Google Wallet и Apple Pay, въведени през последните години. Тези платформи позволяват прехвърляне на електронни пари чрез мобилните телефони. Кабайеро посочва, че след въвеждането на сертификация на електронните пари от Световната организация на мобилната индустрия GSMA през април 2018 г., клиентите на този тип услуги надхвърлят 114 милиона. Сертификатът на GSMA е вид гаранция за работата на този тип платформи.
По думите на представителя на Mambu, Карибите и Латинска Америка разполагат с над 21 млн. мобилни разплащателни сметки и оперират на 17 пазара, а от техни услуги се възползват клиенти от Бразилия, Колумбия, Доминиканската република, Еквадор, Панама и Перу, използвайки електронни пари.
Apple Pay Cash, например, е също приложение, което дава възможност за прехвърляне на пари от клиент на клиент без участието на финансов посредник. Тези транзакции се осъществяват чрез виртуална кредитна карта, обвързана с определени продукти в така наречения виртуален портфейл. Най- разпространената електронна монета за този тип транзакции е Bitcoin.
Развиването на този тип услуги е пряко обвързано и с въвеждането на 5G мрежата от мобилните оператори, което от 2019 г. се случва в САЩ, Китай, Великобритания, Япония и Южна Корея. Постепенното елиминиране на хартията и хартиените пари всъщност е и цел за почти всички държави, които се стремят към устойчивост.
Покрай Covid-19, в САЩ също бе експериментирано с въвеждането на дигиталния долар и използването на електронни билети в опит за спасяване на икономиката от кризата
И макар все още мобилните разплащателни платформи от типа на Apple Pay Cash и други подобни, позволяваща употребата на Bitcoin, да не се въведени навсякъде, развиването на онлайн банкирането само по себе си е твърде удобно за всякакъв тип банкови услуги и клиенти, особено във времената на коронавирус.