Как да запазиш клиентите си в кризата, ако имаш ресторант
Кризата с коронавируса стана причина много компании да спрат работа, без да знаят колко ще продължи тази ситуация. Сред най-засегнатите са тези в ресторантьорския бизнес.
Снимка: Pixabay
Въпреки това част от бизнесите успяват да намерят начини да продължат и в тази ситуация – да подкрепят общността си и да поддържат връзка с клиентите си в очакване на момента, в който ще могат отново да отворят врати, пише авторът на Forbes Алисън Колман и дава съвети на всички компании в сфератa, които искат да направят същото.
Доставки на храна
Собствениците на британския ресторант Barge East започват да предлагат доставки на храна, които да заместят традиционните неделни обеди, както и да предлагат кутии със зеленчуци на местните си клиенти.
В същото време те се включват и в благотворителни каузи, като изпращат храна на медиците на първа линия в борбата срещу вируса и подкрепят общността с дарения и доброволчески труд.
„Това е чудесен начин да останем свързани с нашите клиенти и нямаме търпение да ги поканим отново в ресторанта след кризата“, казва един от собствениците и допълва, че са взели решението да направят благотворителната дейност постоянна част от бизнеса.
Сподели тайни от кухнята
В момента хората много по-често готвят и се хранят вкъщи, затова The Ship Hotel в Бранкастър, към който има ресторант, решава да споделя тайни от кухнята си в социалните мрежи. След въвеждането на извънредно положение заради коронавируса хотелът започва да предлага доставка на храна. Отначало това решение се оказва успешно, но със затягането на мерките управата взема решение да се откаже от тази услуга. Вместо това мениджърът Матю Джоунс започва да споделя в социалните мрежи най-популярните рецепти на хотела и даже призовава потребителите да напишат какво още искат да видят. Отзвукът е голям, а клиентите остават свързани с хотела, независимо от това, че в момента не могат да го посетят.
Докарай клиентите при теб
Собствениците на британския пъб The Plough Inn решават в кризата да превърнат заведението в магазин за хранители стоки, като предложат на клиентите си по-добро преживяване от големите супермаркети.
Те рекламират най-вече в социалните мрежи, като насочат посланията си основно към постоянните си клиенти. Освен това собствениците на заведението предлагат доставки на храна за възрастните хора в района.
Промяната на бизнес плана идва със своите предизвикателства и за момента не успяват да постигат предишните си печалби, но бизнесът все пак работи, а след края на кризата ще бъде лесно да се върнат към обичайната си дейност.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС