Здравното приложение Healee с 1000% скок на консултациите в кризата с COVID-19
Мобилното приложение за прегледи от разстояние Healee бележи огромен ръст от началото на кризата с коронавируса. Приложението позволява консултации с лекари от разстояние, което в момента е търсено както от пациентите, така и от специалистите.

Приложението има две разновидности – за медици и за пациенти. И двата варианта са безплатни, а след това прегледите са безплатни или платени по решение на специалистите, които определят и тарифата, по която работят. Заплащането става изцяло през платформата, като компанията получава 10% от всяка транзакция.
За момента е рано да се каже с колко точно са се увеличили приходите на компанията, но за по последните пет седмици консултациите в приложението са скочили с 1000%, пациентите са скочили с 20 на сто, а лекарите – с между 300 и 400, обясни пред Forbes съоснователят на Healee Йосиф Дишлиев.
„Имаше инерция, която придоби много голяма скорост“, коментира той.
Healee притежава популярната онлайн платформа за записване на часове при лекар Superdoc от края на 2018 г. Заради кризата с коронавируса десетки хиляди потребители са били принудени да се откажат от записаните си часове, но благодарение на връзката с мобилното приложение, голяма част са се насочили към прегледи онлайн.
В новата ситуация преходът към онлайн консултациите става много по-лесен. Ако преди това и лекари, и пациенти, са изпитвали недоверие към непознатия модел на работа, сега вече виждат ползите от него.
Още преди началото на пандемията компанията работи и със застрахователи, но сега интересът е много по-голям. Преди кризата ДЗИ предлага на една десета от клиентите си услугите на апликацията като част от пакета, а сега застрахователят е поискал същото за всички си клиенти. Така само за няколко дни услугата става достъпна за още близо 50 000 души. Съоснователите на Healee водят разговори и с още двама застрахователи.
Ако се запази темпът на ръст на потребителите, те планират и наемане на нови служители, но за момента екипът успява да се справи. Самото приложение също няма проблем да поеме големия брой нови потребители, защото е предвидено да има много по-голям капацитет.
Компанията бележи успехи и в чужбина. Около 160 лекари използват приложението във Великобритания, като 110 от тях са от една болница. Започва и по-увереното навлизане на пазара в САЩ, където за момента Healee се използва от около 10 лекари. В САЩ и Австралия работят и с компании посредници.
Healee обръща поглед и към държавите от Персийския залив. „Направих презентация пред 140 дерматолози, лекари и болници се свързват с нас през социалните мрежи, говорим с малка дерматологична практика в Кувейт и верига от болници в Дубай“, разказва Дишлиев. Преговорите са още в началната си фаза, но напредват бързо.
„Концептуално нищо не се е променило, просто тази ситуация е катализатор да се пробват нови неща. Вижда се същото, в което и досега бяхме убедени – че съвсем адекватно, с изключение на много малък процент, може да се помогне на пациента от разстояние, особено сега, когато и от двете страни има много повече воля това да се случи“, казва Дишлиев.
Той очаква пандемията да промени трайно потребителското поведение и нагласите. „Пандемията индиректно доведе до положителни неща – телемедицината в много случаи може да помогне и много хора сега ще осъзнаят това“, смята Дишлиев.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС