Как да опазите финансите си онлайн
Социалната дистанция и призивите да си стоим вкъщи, ни подтикват да преосмислим ежедневните си приоритети, в това число и как да управляваме парите си. Банките все повече приканват своите клиенти да се възползват от онлайн и мобилното банкиране. Това поставя този тип услуги под опасността от кибер-кражби.
Forbes дава полезни съвети как да опазите своята онлайн финансова информация от пиратски атаки по време на коронавируса.
Изучаване на процедурите за сигурност на обслужващата банка
Първата стъпка в този процес е да запасите своя банков акаунт сигурен като се информирате добре и спазвате процедурите за сигурност на обслужващата ви банка.
Процедурите на самите банки включват редица предпазващи стъпки:
- Криптирано предпазване на информацията (SSL: Secure Socket Layer encryption)
- Автоматичен logout.
- Антивирусни програми.
- Защитни предгради.
- Двойна/тройна идентификация.
- Биометрична технология и/или технология за директно лицево разпознаване.
Това са част от взаимните стъпки, които осигуряват силна защита срещу хакерите. Ако не сте сигурни какво прави вашата банка, за да предпази вашите онлайн банкови данни, вие също сами можете да проверите доколко са сигурни интернет или мобилните приложения, които използвате. Ако и това не ви дава достатъчно сигурност, обадете си и поискайте информация за допълнителна защита от банката.
Избягвайте използването на обществен WiFi за достъп до онлайн банковата си сметка
Работата от вкъщи или онлайн училищните класове се превърнаха в нещо абсолютно нормално за хиляди хора и семейства по света в условията на коронавирус. Това усили осигуряването на временни WiFi мрежи. Използването на публична мрежа за извършване на онлайн банкова операция, обаче, може да се окаже рисково занимание, тъй като мобилното приложение лесно може да бъде хакнато. Ако обстоятелствата ви притискат да използвате чужд Wifi, проверете мрежата. Или потърсете начин за използването на VPN (Virtual Private Network), за да се логнете в мобилното или банково приложение през чуждия WiFi. Това осигурява възможност за криптиране на информацията.
Допълнителни стъпки:
- Изключете автоматичното свързване с налични публични мрежи.
- Уверете се, че защитните ви предгради са включени, а възможността за споделяне на файлове – изключена, ако ще използвате лаптоп.
- Проверявайте уебсайта за видим URLs адрес (https или друга видима икона).
Често обновявайте онлайн или мобилните банкови пароли, които използвате
Това е един от най- простите начини да защитите своите онлайн финансови данни по всяко време, но особено по време на коронавируса.
Момент като този, когато повечето хора се разсейват от новините, е идеална възможност за пиратите в хакването на акаунти и пароли.
Ако скоро не сте обновявали своите пароли, направете го! И бъдете креативни като ги създавате, колкото се може по- уникални. Няколко съвета в тази посока:
Създавайте пароли, използвайки комбинация от букви, числа и символи.
Не разчитайте на това, че промяната само на един символ или знак в старата парола е достатъчно.
Избирайте фраза или акроним вместо дума.
Може да потърсите и online password manager. Ако ще използвате онлайн банкирането, добре би било занапред да придобиете навика да сменяте своите пароли на всеки три до четири месеца.
Обръщайте внимание на предупрежденията от своята банка (Banking Alerts)
Така наречените Banking Alerts може да са ви от полза, когато става въпрос за вашата онлайн сигурност. Особено, ако не влизате често в своя банков акаунт и не го използвате всекидневно.
Предупрежденията може да са свързани с активност, свързана с вашия акаунт. Този тип email-най-често дават знак за следните неща:
- Предупреждение, свързано с извършване на банкова транзакция.
- Активности, свързани с login.
- Обновяване на пароли и/или лична информация.
- Мобилни или друг тип трансфери.
- Движение по дневния баланс.
Получаването на Alert обикновено е свързано и с потвърждаване на дадена транзакция от ваша страна, което има за цел да ви даде допълнителна сигурност при ауторизацията на дадено плащане. Alert- ът ви дава възможност да осъществите веднага контакт с банката, ако той е свързан с някакво движение по вашата сметка, което не е оторизирано от вас.
Бъдете внимателни в предоставянето на достъп до вашия банков акаунт
В ситуацията на пандемия, вие може да окажете подкрепа на приятел, изпращайки му кеш през мобилния телефон. Това често става чрез употребата на приложения от типа person-to-person payment app. Използването на този тип приложения, обаче, изисква достъп до вашия банков акаунт. Същото важи и при използването на shopping app’s. Докато вие се опитвате да улесните живота си, а банката да опази финансите ви, този тип приложения могат да се окажат опасни от хакерска гледна точка. За да намалите този риск, се опитайте да минимизирате употребата им.
Много от банките вече използват собствени приложения за person-to-person payments, така че избягвайте използването на други app’s.
Не се подлагайте на фишинг измами
По време на коронавируса може да бъдете подложени на различен тип фишинг измами чрез получаването на различни оферти във вашата електронна поща. Такъв тип измами са свързани с приканването да отворите даден линк за получаване на определена информация. Рисково в този смисъл може да се окаже и включването ви с дарения в Интернет. Трябва да бъдете внимателни, когато подобни кампании ви приканват директно да предоставите данни, свързани с вашата дебитна или кредитна карта и т.н. При подобни операции е възможно да ви бъдат изпратени дори лъжливи съобщения от “вашата банка”.
Ако получите подобен e-mail, чрез който ви бъде поискана по- детайлна информация за лични или банкови данни, веднага се откажете и се обадете в банката. Въобще, използвайки онлайн банкирането, обръщайте внимание на всички съмнителни съобщения в електронната поща.
Покрай коронавируса повечето банки създават help сайтове към своите Интернет страници за въпроси и отговори. Това е сигурен и добър източник на информация за потребителите на онлайн банкирането.