Как лидерите да подкрепят емоционално екипа си по време на криза
Кризата с коронавируса се отразява на хората не само финансово, но и емоционално, затова лидерите е добре да вземат мерки и за такъв тип подкрепа.
Снимка: Pixabay
Ако лидерът пита служителите си как са по време на видео разговор, всички казват, че са добре, но вероятно част от тях си мислят, че не трябва да се оплакват, защото в момента на всички им е трудно.
Така, макар че на повърхността изглежда, че екипът ти работи без проблем, всъщност подчинените ти се намират в състояние на криза, което несъмнено ще засегне и това как изпълняват служебните си задължения.
Нормално е в момента много хора да са подложени на по-голям стрес от обикновено, да изпитват тревожност и страх от неизвестното. Много хора страдат и заради изолацията, в която се намират – далеч от приятели и колеги. Всичко това се отразява и на продуктивността на служителите не само в момента, но и в периода на възстановяване на компаниите след края на кризата.
Авторът на Forbes Сали Пърси предлага четири начина, по които лидерите могат да помогнат на служителите си да се справят емоционално с пандемията.
- Предложи подкрепа. Изследване на Inpulse, проведено в САЩ, сочи, че 31% от служителите не вярват, че шефът им ги подкрепя. Ясно е, че ръководителите на компаниите трябва да са готови на строги мерки по време на криза, особено що се отнася до финансовите въпроси, но служителите имат нуждата да изпитват сигурност за бъдещето си.
- Създай усещане за общност. За много хора да са свързани онлайн с околните е от голямо значение за справянето в този труден момент, затова връзката с екипа е от огромно значение.
- Следи за знаци на прегряване. Много хора работят за първи път от вкъщи и са притеснени, че работата им не се забелязва както по-рано. Затова започват да работят панически, без да си оставят време за почивка. Резултатът е прегряване. Така че е важно лидерите да наблюдават служителите си за подобно поведение и да се опитат да им помогнат.
- Фокусирай се върху взаимоотношенията. Лидерите са отговорни и за средата, в която работи екипът им, затова трябва да следят да има разбирателство и колегиалност в отношенията между служителите, като помагат при разрешаването на проблемите. Важно е и да си личи присъствието на лидерите по време на работата от дистанция. Това може да означава задължително да пускат камерите си по време на видео разговор, да отговорят на имейлите на колегите си и да са отворени за неформални разговори.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС