Стилиян Запорожанов: Изкуството да създаваш нови бизнеси
Експертът по дигитален маркетинг Стилиян Запорожанов е превърнал създаването на нови бизнеси в най-силната си страна и вече обучава и други хора да го правят
Определя се като онлайн предприемач, в момента е съдружник в пет дигитални бизнеса, а през последните осем години се утвърждава като един от най-изявените експерти и преподаватели по дигитален маркетинг. Стилиян Запорожанов е на 28 години и е част от селекцията на FORBES „30 под 30“ в категория Образование. В петъчния следобед ни посреща в офиса си, за да ни разкаже повече за пътя си от Ботевград до развиването на онлайн обучения и разработването на глобално мобилно приложение. Като един опитен лектор е енергичен, ръкомахащ и емоционален в разказа си, но когато предприемачът в него заговори, е последователен, конкретен и подготвен с примери.
Макар да е завършил финанси Стилиян Запорожанов бързо разбира, че светът на банките няма да е неговият път. Това, което му доставя истинско удоволствие, е маркетингът. Затова след завършването на университета отделя три месеца, в които да се самообучава по любимата си тема – чете книги, минава през онлайн курсове, учи интензивно, за да обхване най-важното в сферата на дигиталния маркетинг. С натрупани знания и един стаж зад гърба си получава първата си работа – в платформата pCloud, създадена от българи, която оперира на световния пазар и която през 2012 г., когато той започва там, е все още в етапа си на стартъп.
Така младият българин се превръща в първия маркетолог на бранда, като успява да го изведе до един милион потребители. Самочувствието от опита, който трупа, и от резултатите, които постига, го вдъхновяват да започне да работи за себе си – няколко месеца по-късно заедно с брат му Мирослав създават собствена агенция за маркетинг Zapomedia.
За да успеем, следвахме всички мотивационни стратегии на гурутата в областта. Ставахме в 5 сутринта, работехме, четяхме, тренирахме.
В този период работят с клиенти и брандове, чийто бизнес развиват в дигиталното пространство. Един от първите им клиенти е фитнес моделът Лазар Ангелов, който „тогава имаше много последователи в социалните мрежи, но нямаше развит бизнес. Монетизираше само през реклами като инфлуенсърите“, казва Запорожанов. Опитът на Стилиян в маркетинга на pCloud, съчетан със стратегическите знания на брат му като бизнес консултант на енергийните компании OMV и E.ON, се оказва печеливша комбинация за разработване на цялостния бизнес модел на фитнес инструктора.
Резултатите не закъсняват и бързо намират следващия си клиент – психоложката Наталия Кобилкина, чийто дигитален бизнес разработват от основите. В този период агенцията им става все по-публична и негативните коментари по техен адрес започват да прииждат – колегите в бранша твърдят, че нещата им се получават просто защото работят с известни личности.
Тогава решихме да направим нещо ново с човек, когото никой не познава. Предполагам, че днес знаете кой е Юли Тонкин
По това време Тонкин е техен близък приятел и Zapomedia разработват бранд и бизнес модел за него от нулата, като го превръщат в един от най-разпознаваемите лектори в България. Включително разработват и бизнеса за здравословен начин на живот „Здравей“ на съпругата му, в който са съоснователи и съдружници допреди няколко години, когато ú
продават своя дял. Запорожанов признава, че партньорствата се оказват едно от най-големите предизвикателства в професионалното му развитие, защото, „когато се намесят парите“, взаимоотношенията се променят.
Преди три години, наситили се от работа с клиенти и на партньорски начала, натрупали умения, които изключително много се търсят, братята Запорожанови променят профила на агенцията си и се фокусират само върху развитие на собствени проекти. „Това, което имахме като капитал от работа с клиенти и от продажбата на „Здравей“, инвестирахме в три собствени онлайн магазина – първият е за натурална козметика, вторият е за хранителни добавки, които са ни страст, защото с брат ми и двамата тренираме и сме бивши баскетболисти, а третият е Стефани Спорт с женска серия продукти.“
В периода на всички тези създавания на нови бизнеси към Zapomedia продължават да идват въпроси от клиенти и потребители как да постигнат подобни резултати, как да развият и позиционират онлайн бизнеса си и т.н. В това Стилиян Запорожанов вижда бизнес ниша да събере знанията си под формата на курс за всички, които имат интерес по темата за дигиталния маркетинг. Разработва и води първия курс за дигитален маркетинг в СофтУни, в който се включват 220 души. За него това е огромна изненада и вълнение, „на 24 години да говоря пред пълна зала“, но пък в този момент открива стихията си и установява колко е енергичен и отдаден на обученията.
През 2014–2015 г. с брат му решават да пробват вече популярния американски модел за онлайн обучения, макар да не вярват много, че ще се получи в България.
Показахме на хората как да стартират бизнес от нулата и да правят стратегии. И за около 100 лв. на курс то просто избухна.
Съвсем на шега създадохме нов бизнес с обученията и отворихме нова вертикала в компанията си, разказва Запорожанов за създаването на бизнеса с професионални обучения DigitalPro.
Започват внимателно да изследват обратната връзка на курсистите и нуждите им. Това им дава информация какви да са следващите стъпки и теми в обученията. Запорожанов прави отделен онлайн курс за фейсбук, през който вече са преминали над 3000 души. Но все още вижда необходимостта от цялостно и задълбочено обучение по дигитален маркетинг, което да подготвя неспециалисти и начинаещи за работа в тази сфера. Така започва да планира по-продължителна програма с обучения на живо. Резултатът е 10-месечно обучение с лектори от най-големите агенции и фирми в България, които споделят опита си с курсистите. Първото издание е преди две години, като в него се включват 500 участници и 12 лектори, второто преминава почти изцяло онлайн с 15 лектори.
„Добрите взаимоотношения и доверието, което сме изградили през годините, ми помогнаха да привлека тези лектори. Както и фактът, че можем да обучим хората на процеси и процедури, които да използват, да ги научим как да мислят и след този курс да са готови да започнат работа“, обяснява Запорожанов стратегията си, с която привлича както лекторите бъдещи работодатели, така и курсисти, които искат да се преквалифицират в сферата на дигиталния маркетинг. Между първото и второто издание на обучителната програма отново се вслушват в обратната връзка и правят съответните подобрения – разработват собствена онлайн платформа за видеолекциите и преминават през акредитиране към МОН, за да могат да издават удостоверения за придобита професионална квалификация.
DigitalPro е голямата гордост на 28-годишния предприемач, защото е убеден в приложимостта на обучението от начинаещи или развиващи собствен бизнес. Разказва за благодарствените писма, които получава, като само преди месец негов курсист му е писал, че благодарение на наученото е увеличил оборота на бизнеса си за колаген на 1 млн. лв.
Ние не сме типичните маркетолози, които работят в агенция и менажират вече създаден бранд с основа и разпознаваемост сред хората. Ние работим от нула до едно, а не от едно до две. Лекторите, които сме събрали, са изградили нещо сами и именно това е приложимо за начинаещ бизнес
Концепцията „от нула до едно“ вече е многократно тествана в бизнесите на Запорожанов и това е причината проектите на компанията му да имат сходни резултати или всеки следващ да надминава по успех предишния. Обяснява, че когато работят по нова идея, първо я тестват, виждат къде са пробойните, подобряват я вследствие на обратна връзка, преди да се подготвят да я скалират от едно до две и да я пуснат на масовия пазар. Разбират и психологията на потребителите – например първо са най-върлите фенове на продукта, след това идват прагматиците, които търсят добавената стойност за себе си в този продукт. „Когато влезеш в детайл и миксираш тези две групи, когато разбереш какво привлича хората и какво всъщност работи за тях, вече може да отидеш към масовия пазар“, казва Запорожанов и добавя, че в момента с DigitalPro са именно в този етап, защото са видели какво работи, оформили са програмата според нуждите на участниците и им предстои засилена реклама, за да достигнат до максимално много хора.
Успешните процеси и процедури, които са изградили в екипа си и които Запорожанов неведнъж споменава в разговора ни като основа за успех, им помагат да развиват още един допълнителен проект с много по-голям обхват. От година Стилиян и Мирослав влагат голяма част от времето и енергията си в разработването на стартъпа Colibra – безплатно приложение за често пътуващи хора, което изплаща компенсации при закъснение на полета. Вече имат над 50 хил. инсталации и спечелено финансиране от фондове и международни компании, като целта им е да изведат компанията на глобално ниво.
Работейки и по този проект, на който признава, че в момента отделя около 90% от времето си, Запорожанов е съдружник и менажира общо пет бизнеса – трите онлайн магазина на Zapomedia, обученията DigitalPro и приложението Colibra. Казва, че всички те минават през най-важния източник – личния бранд, за който през последните осем години с брат му работят много усилено, така че днес хората да им вярват и да ги следват. Предизвикателствата през тези години обаче не са били малко. Когато си спомня за първите стъпки в създаването на собствен бизнес, Стилиян Запорожанов видимо се вълнува, защото са свързани с лишения и опит на принципа проба – грешка.
От оскъдни месеци, в които са яли само „яйца и консерви“, за да влагат всичко в бизнеса и да наемат фрийлансъри, до инвестиция в неуспешни продукти и финансови загуби.
В тези начални моменти най-трудно е да продължаваш да вярваш, че можеш да постигнеш нещо
Израснали в Ботевград в семейство на адвокат и държавен служител, когато казват, че ще развиват собствен бизнес, родителите им са силно притеснени и по-скоро се опитват да ги разубедят. Стилиян споделя, че това, което и тогава, и сега най-много му помага, е медитацията, книгите по психология и лидерство и желязната дисциплина, която си е изградил. В професионален план разчита безусловно на брат си и на екипа им, за да продължават да се развиват – подчертава, че ключови са процедурите, които са изградили, постоянството, с което те се следват, и партньорите, от които се учат. „Всекидневно уча от партньорите ни, в крайна сметка аз съм на 28, разбирам, че много хляб имам още да ям, но това не ми пречи да вярвам в това, което вече съм и съм научил, и да го предавам на другите хора.“