Ще използва ли ЕЦБ „хеликоптерни пари“ срещу кризата?
Пандемията, причинена от COVID-19, започна да нанася тежки удари по световната икономика, а кризата тепърва започва. С цел да се минимизират щетите редица държави и институции започнаха да търсят нетрадиционни механизми. Една от най-обсъжданите нестандартни мерки през последните дни е използването на т.нар. „хеликоптерни пари“, парична политика, при която централни банки печатат пари и раздават директно на гражданите. Идеята, която се асоциира с „ръсене на пари“ от хеликоптер, се уповава на теорията, че допълнителните финансови средства може да насърчат потребителските разходи и по този начин да подкрепят икономическото възстановяване по време на рецесия. Терминът е въведен през 60-те години на миналия век от нобеловия лауреат Милтън Фридман.
Европейските страни са едни от най-силно засегнатите от кризата с COVID-19. Международният валутен фонд прогнозира свиване на брутния вътрешен продукт на еврозоната със 7.5% през тази година. ЕЦБ предприе различни мерки за ограничаване на негативния ефект на пандемията върху икономиката, сред които и програма за изкупуване на ценни книжа в размер на 750 млрд. евро. Но това може би няма да е достатъчно. Прибягването до „хеликоптерни пари“ е следващата стъпка, която вероятно трябва да предприеме ЕЦБ, за да омекоти икономическите последици от кризата с коронавируса, коментираха пред CNBC икономистите Джон Райт от UBS и Дарио Пъркинс от TS Lombard.
Експертите заявиха, че идеята за „хеликоптерни пари“ предизвикват опасения относно независимостта на централните банки, чуждестранните инвестиции (потенциално обезценяване на единната валута) и начина, по които хората ще използват тези пари. „Ако ЕЦБ изпитва трудности при поддържането на ценовата стабилност, то това е вариант, който излиза на дневен ред“, каза Джон Райт.
До момента ЕЦБ отбягва варианта с хеликоптерните пари, тъй като не е много ясен механизмът, по който да бъдат предоставяни средствата. Дарио Пъркинс от TS Lombard обаче коментира така: „Може да подходите много креативно към тези неща“.
По-рано този месец управителят на Френската централна банка Франсоа Вилроа дьо Гало заяви, че ако има „сериозен риск за ценовата стабилност, ЕЦБ може да предостави хеликоптерни пари на корпорациите и да подкрепи директно бизнеса, а не гражданите”.
Има варианти ЕЦБ да въведе отрицателни лихви по програмата за целеви операции по дългосрочно рефинансиране (TLTRO). Това би означавало, че банката ще плаща на търговски кредитори да си набавят те нов капитал, което от своя страна ще позволи на гражданите и предприятията да получават заеми при по-добри условия. Има няколко варианта за това, включително и 10-годишено TLTRO при лихва от минус 1%, при условие, че банките ще предложат безлихвени заеми на потребителите.
Този вариант може да подкрепи икономическият растеж и да избегне някои от критиките, насочени към идеята за хеликоптерните пари. Макар че един ден гражданите ще трябва да върнат заемите (обаче без никаква лихва), това ще позволи на централната банка да заглуши думите на критиците, които изразяват опасения за нейната независимост, тъй като вместо правителствата да казват на централните банкери кои трябва да получи пари и в какъв размер, това ще се случва чрез посредничеството на търговските кредитори.
Идеята за хеликоптерните пари вече се радва на подкрепа в някои държави. През февруари Хонконг реши да раздаде по 1200 долара на постоянните си жители. Целта е да се подкрепи икономиката в условията на пандемия, но и да бъдат подпомогнати много от жителите, които бяха засегнати от протестите в града през 2019 г. Макао, Сингапур и САЩ също обявиха подобни схеми.
„Онези, които обмислят варианта с хелипктерните пари, трябва да бъдат успокоени от факта, че всички сме в една и съща ситуация. По-малко вероятно е да видим някакви негативни последствия от хеликоптерните пари, ако всички ги използват“, каза Джон Райт от UBS.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС